عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی است که برخی از افراد به آن نیاز دارند. زیبایی گوش‌ها در زیبایی چهره ما تأثیر به سزایی دارد. بنابراین زمانی که آن‌ها ظاهر مطلوبی ندارند، چهره ما نیز نامتناسب به نظر می‌رسد. اتوپلاستی بهترین راه برای ایجاد تناسب میان گوش‌ها و ظاهر فرد است. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد اتوپلاستی ارائه داده‌ایم. شما پاسخ سوالات زیر را در این مطلب به دست خواهید آورد. در صورت نیاز به مشاوره آنلاین به اینستاگرام دکتر سزاوار پیام ارسال نمایید

اتوپلاستی چیست؟

خطرات انجام اتوپلاستی چیست؟

قبل از اتوپلاستی چه کارهایی باید انجام داد؟

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی زیبایی گوش چیست؟

اطلاعات تکمیلی که لازم است در مورد جراحی زیبایی گوش بدانید.

هزینه عمل زیبایی گوش

 

انواع عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

 

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، یک عمل جراحی برای تغییر موقعیت، شکل یا اندازه گوش‌هاست.

گوش‌های برخی از افراد به دلیل آسیب دیدگی یا مشکلات مادرزادی ظاهر مناسبی ندارند. این مشکلات در ظاهر فرد تأثیر زیادی دارد و باعث ناراحتی افراد و از بین رفتن اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود. عمل اتوپلاستی یک راه مناسب برای برطرف کردن این مشکلات است‌.

عمل اتوپلاستی از سن ۵ سالگی به بعد که گوش‌ها به طور کامل رشد کرده‌اند قابل انجام است. در برخی از موارد اتوپلاستی از ۳ سالگی به بعد انجام می‌شود.

مهم‌ترین مواردی که در آن بیمار به جراحی زیبایی گوش نیاز دارد را در ادامه بیان کرده‌ایم.

 • فاصله زیاد گوش‌ها از سر
 • برجستگی بیش از حد گوش‌ها
 • بزرگ بودن گوش‌ها نسبت به سر
 • نارضایتی از عمل اتوپلاستی قبلی

عمل اتوپلاستی معمولا برای حفظ تقارن بر روی هر دو گوش انجام می‌شود. جراحی زیبایی گوش بر حس شنوایی بیمار کاملا بی‌تاثیر است.  انجام این عمل و از بین بردن نقص‌های ظاهری گوش‌ها تاثیر بسیار مثبتی بر روی ظاهر افراد و در نتیجه اعتماد به نفس آن‌ها دارد.

 

خطرات و عوارض اتوپلاستی(عمل-زیبایی-گوش)

خطرات انجام عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) چیست؟

اتوپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری خالی از ریسک نیست. با انتخاب متخصص جراحی زیبایی حاذق و زبده می‌توان ریسک این عمل جراحی را به حداقل رساند. آگاهی از عوارض بعد از عمل از نگرانی‌های شما می‌کاهد.

·         باقی ماندن جای بخیه و زخم ناشی از عمل جراحی

جای بخیه‌های ناشی از انجام عمل اتوپلاستی به احتمال زیاد از بین نمی‌روند. البته زخم‌ها در پشت گوش‌ها ایجاد می‌شوند و به همین دلیل پنهان هستند.

·         عدم تقارن در گوش‌ها پس از جراحی اتوپلاستی

ممکن است در اثر تغییرات فرایند بهبودی پس از جراحی، عدم تقارن میان گوش‌ها به وجود بیاید‌. هم‌چنین ممکن است عمل جراحی در از بین بردن عدم تقارن گوش‌ها موفقیت آمیز نباشد. این موضوع تا حد زیادی به مهارت پزشک بستگی دارد. همچنین در صورت نیاز ممکن است نیاز به انجام مجدد اتوپلاستی وجود داشته باشد.

·         آسیب‌دیدگی اعصاب حسی پوست به صورت موقت

عمل جراحی زیبایی گوش ممکن است موجب احساس بی‌حسی در ناحیه گوش و بخشی از سر شود. این عارضه اغلب موقتی است و به مرور زمان از بین می‌رود.

·         مشکلات بخیه

کشیدن بخیه‌های عمل زیبایی گوش کار بسیار حساسی است. در صورتی که بخیه‌ها غیر حرفه‌ای کشیده شوند، پوست بیمار آسیب می‌بیند. حتی ممکن است تقارن ایجاد شده میان گوش‌ها از بین برود. بنابراین پزشک شخصا باید بخیه‌ها را بکشد. بخیه‌ معمولا بعد از یک هفته کشیده می‌شود. در برخی موارد نیز پزشک از بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌کند تا نیازی به کشیدن نداشته باشند.

عمل اتوپلاستی خطرات و ریسک‌های عمومی عمل جراحی را نیز دارد. از جمله این ریسک‌ها می‌توان خونریزی، عفونت، واکنش منفی به داروی بیهوشی و… را نام برد. اما فراموش نکنید که با رعایت نکات مراقبتی و انتخاب پزشک حاذق می‌توانید از تمام عوارض اتوپلاستی پیشگیری کنید و از مزایای آن لذت ببرید.

 

بهترین جراح زیبایی گوش در تهران

قبل از عمل زیبایی اتوپلاستی چه کارهایی باید انجام داد؟

قبل از هر چیز باید با انجام تحقیقات لازم یک پزشک متخصص جراحی زیبایی حاذق و مورد اعتماد و باتجربه را انتخاب کنید. در اولین مراجعه، پزشک متخصص سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. مراجعه کننده باید برای پاسخ به سوالات زیر آماده باشد.

 • وضعیت فعلی سلامتی او چگونه است؟
 • سابقه بیماری و به ویژه بیماری‌های مربوط به گوش را دارد؟
 • دارو‌هایی که اخیرا مصرف کرده، شامل چه مواردی است؟
 • آیا قبلا جراحی خاصی انجام داده است؟

به یاد داشته باشید که پاسخ سوالات بالا را باید به صورت کلی بدهید. یعنی منظور از مصرف دارو، تنها داروهای مرتبط با گوش نیست. حتی اگر آسپرین، داروهای تیروئید و داروهای مکمل مصرف می‌کنید نیز به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالا پزشک مصرف برخی از داروها را پیش از عمل ممنوع کند.

در مرحله بعد پزشک گوش‌های بیمار را معاینه می‌کند. در این معاینه پزشک مواردی چون شکل، اندازه و محل قرار گیری گوش‌ها را بررسی می‌کند. برای بررسی بیشتر ممکن است به تصویربرداری از گوش نیاز داشته باشد. پس انجام معاینات لازم است تا بیمار در مورد انتظارات خود صحبت کند و سوالات خود در مورد عوارض و خطرات احتمالی انجام عمل زیبایی را بپرسد. اگر عمل اتوپلاستی گزینه‌ی مناسبی برای رفع مشکل بیمار و برآوردن انتظارات او باشد، پزشک برای آماده سازی عمل اتوپلاستی راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهد.

استعمال دخانیات از دو ماه قبل از عمل تا پایان دوران نقاهت ممنوع است. زیرا سیگار باعث کاهش گردش خون در پوست و کند کردن روند بهبودی می‌شود

 

مراقبت-بعد-از-عمل-زیبایی-گوش

مراقبت‌های پس از انجام اتوپلاستی چیست؟

برای یک روز پس از انجام عمل جراحی اتوپلاستی لازم است فردی در کنار شما حضور داشته باشد و از شما مراقبت کند. برای جلوگیری از وارد شدن فشار به گوش‌ها باید از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. به علاوه بهتر است در طول دوره نقاهت به جای تیشرت‌های یقه دار از پیراهن‌های دکمه دار استفاده کنید تا در هنگام پوشیدن و تعویض لباس گوش‌ها تحت فشار قرار نگیرد.

معمولا پس از گذشت ۵ روز از عمل جراحی افراد می‌توانند به زندگی عادی بازگردند و امور روزمره خود را به راحتی انجام بدهند. اما باید به مدت یک ماه یا بیشتر از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های ورزشی خودداری کنند. انجام هر گونه عملی که موجب خم شدن و وارد شدن فشار به گوش بشود نیز ممنوع است. با این وجود لازم است در مورد زمان مناسب برای شروع فعالیت‌های فیزیکی و حمام کردن از پزشک متخصص سوال کرد

 

ارزان ترین عمل زیبایی گوش در تهران

اطلاعات تکمیلی که لازم است در مورد جراحی زیبایی گوش بدانید.

به طور کلی اطلاعات مورد نیاز شما در مورد جراحی اتوپلاستی را در این مقاله ارائه دادیم. اطلاعات تکمیلی نیز در این بخش ارائه شده‌اند.

 • عمل زیبایی گوش در یک بیمارستان یا یک کلینیک جراحی‌های سرپایی انجام می‌شود. این عمل زیبایی در مواردی با بی‌هوشی کامل و در موارد دیگر تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • تکنیک‌های متفاوتی در انجام عمل اتوپلاستی اجرا می‌شود. تکنیک خاصی که جراح انتخاب می‌کند محل برش‌ها و زخم‌های ناشی از آن‌ها را تعیین می‌کند. برش‌ها ممکن است در پشت گوش یا قسمت داخلی گوش ایجاد بشوند. پس از انجام برش‌ها پزشک ممکن است غضروف و پوست اضافی را بردارد. پس از انجام این کار غضروف در موقعیت مناسب قرار داده می‌شود و برش‌ها با بخیه بسته می‌شوند.
 • عمل جراحی اتوپلاستی معمولا حدود دو ساعت طول می‌کشد.
 • پس از انجام عمل زیبایی گوش، گوش‌ها برای محافظت شدن باندپیچی و پانسمان می‌شوند.
 • برای کاهش درد‌های پس از جراحی برای بیماران مسکن تجویز می‌شود. در صورت زیاد شدن بیش از اندازه درد باید با پزشک جراح تماس گرفت.
 • پانسمان گوش‌ها پس از چند روز توسط دکتر باز می‌شوند اما لازم است تا ۶ هفته در هنگام خواب گوش‌های خود را بپوشانید تا از اصطکاک آن‌ها با رخت خواب جلوگیری شود.

هزینه عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی)

هزینه عمل جراحی اتوپلاستی بسته به فاکتورهای متفاوتی دارد.

شرکت‌های بیمه هزینه‌های جراحی گوش را در صورت نقص عملکردی مانند مشکل در شنوایی یا نقص‌های مادرزادی مثل بدشکلی و یا ناهنجاري پرداخت می‌کنند اما در صورتی که این جراحی برای زیبایی باشد معمولا از پرداخت هزینه خودداری می‌کنند بیمارستان یا کلینیکی که دکتر سزاوار عمل شما را در آنجا انجام خواهند داد نیز متفاوت و در هزینه نهایی موثر است  پس پیشنهاد میکنم حتما برای اطلاع از هزینه‌ها با جراح مورد نظر خود از طریق راه های ارتباطی در بخش تماس با ما، تماس بگیرید.

جمع‌بندی

اکنون می‌دانید که اتوپلاستی چیست و چگونه باعث زیبایی ظاهر گوش‌های شما می‌شود. بنابراین می‌توانید در مورد انجام این عمل زیبایی راحت‌تر تصمیم بگیرید. دکتر مهدی سزاوار یکی از بهترین جراحان اتوپلاستی در تهران می باشند که متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان سابقه خوبی در زمینه جراحی زیبایی گوش دارند. با مشاهده نتایج به دست آمده توسط بیماران قبلی، می‌توانید از روند کار ایشان اطلاع پیدا کنید. اگر همچنان در مورد

عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) سوالی دارید یا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید به پیج اینستاگرام دکتر سزاوار مراجعه کنید. ایشان شما را به طور کامل راهنمایی می‌کنند.

 

منابع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/otoplasty/about/pac-20394822

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/ear-surgery

https://www.medicalnewstoday.com/articles/246767#remodeling_the_ear

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۲.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.