چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کارکرد؟ مدت‌زمان استراحت بعد از رینوپلاستی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 20 خرداد 1403
چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار و ورزش کرد

برخی افراد ممکن است، تصور کنند که می‌توان بلافاصله پس از جراحی بینی به ورزش و فعالیت‌های روزمره بازگردید، چراکه این جراحی حرکات دیگر اعضای بدن را مختل نمی‌کند؛ اما این یک تصویر اشتباه است! حتی اگر جراحی فقط روی بینی شما انجام شود، بدن شما پس از یک مداخله پیچیده به زمان نیاز دارد تا ریکاوری شود.

 انجام هر نوع فعالیت شدید بعد از جراحی بینی می‌تواند بر نتایج جراحی تأثیر منفی بگذارد و سرعت روند بهبودی را کاهش دهد. آسیب‌دیدگی بینی هنگام ورزش یا فعالیت کاری بلافاصله پس از جراحی نیز می‌تواند، منجر به عوارض عدیده‌ای شود.

در این مقاله در مورد اینکه چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد؟، به طور مفصل توضیح می‌دهیم. رینوپلاستی یک روش جراحی زیبایی بسیار محبوب است که اغلب توسط افرادی که می‌خواهند بینی خود را اصلاح کرده و ظاهر آن را تغییر دهند، انتخاب می‌شود. در مقابل گاهی افراد بدون آنکه اصلاحی در ظاهر بینی خود ایجاد کنند، با عمل بینی، برخی مشکلات مانند پولیپ را درمان می‌کنند.

بنابراین، ریکاوری رینوپلاستی و عمل بینی شامل چه مواردی است؟ و در این مدت از چه نوع فعالیت‌هایی باید اجتناب کرد؟ و تا چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار کرد؟، در ادامه این مقاله از سایت دکتر مهدی سزاوار، متخصص جراحی فک، دهان و صورت می‌خواهیم به بهترین زمان برای بازگشت به فعالیت‌های روزمره به خصوص تمرینات بدنی بعد از جراحی بینی بپردازیم.

پس از رینوپلاستی، فعالیت‌های سبک را می‌توان چند روز بعد از عمل آغاز کرد. بازگشت به کار، به‌ویژه فعالیت‌های روزمره، بهتر است بااحتیاط صورت گیرد. کارکردن زودهنگام می‌تواند بر فرایند بهبود تأثیر منفی بگذارد، معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که چند روز بعد از جراحی بینی، از کارهای سنگین اجتناب کنید. استراحت چندروزه بعد از عمل بینی، ضروری است تا به بدن زمان کافی برای کاهش تورم و جلوگیری از عوارض احتمالی داده شود. فعالیت‌های سبک را می‌توان زودتر از سر گرفت، اما برای شروع کارهای سنگین بعد از عمل بینی یک هفته تا ده روز حتی بیشتر باید صبر کرد.

نکات مربوط به از سرگیری فعالیت بعد از جراحی بینی

شما در طول عمل تغییر شکل بینی تحت آرامبخشی IV یا بیهوشی عمومی قرار می‌گیرید و ممکن است زمانی که برای اولین بار از خواب بیدار می‌شوید، احساس سردرگمی کنید، اما این بخشی عادی و مورد انتظار بعد از جراحی بینی است است. بهتر است یکی از اعضای خانواده شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از جراحی بینی در کنار شما بماند. شما باید بیشتر وقت خود را به استراحت و مصرف داروها طبق دستور پزشک بگذرانند.

برای مطالعه بیشتر: هزینه رینوپلاستی بینی بدون جراحی

یک هفته بعد از جراحی زیبایی بینی

آیا در عرض یک هفته یا چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار کرد؟، در حقیقت کمپرس‌های خنک و داروهای التهابی می‌توانند، عوارض جانبی ناخوشایند مربوط به جراحی بینی از جمله تورم و کبودی اطراف بینی و ناحیه زیر چشم را کاهش دهند. همچنین ممکن است، مقداری خونریزی و احتقان را تجربه کنید.

یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی

این عوارض در هفته اول جراحی به اوج خود می‌رسد و به تدریج با گذشت زمان بهبود می‌یابد. محل جراحی در هفته اول بهبودی جراحی بینی بسیار حساس خواهد بود. شما باید از هر گونه فعالیتی که فشار غیرضروری به بینی وارد می‌کند، مانند دمیدن بینی، فشار دادن روی محل جراحی یا حتی استفاده از عینک اجتناب کنند. اگرچه پیاده روی‌های سبک در اطراف خانه توصیه می‌شود، اما باید از ورزش اجتناب کرد.

دو هفته بعد از جراحی زیبایی بینی

اکثر بیماران می‌توانند حدود دو هفته بعد از جراحی و حدود دو هفته و چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار کرد و به سر کار و سایر فعالیت‌های روزانه بازگشت. با این حال، این جدول زمانی بر اساس وسعت جراحی و نوع کاری که انجام می‌دهید، متفاوت است. به عنوان مثال، شخصی که در خانه کار می‌کند، ممکن است، زودتر از شخصی که در در خارج از خانه فعالیت دارد، به سر کار بازگردد.

به طور کلی بیماران می‌توانند دو هفته پس از جراحی بینی در فعالیت‌های زیر شرکت کنند:

  • پیاده روی‌های کوتاه
  • کارهای سبک خانه
  • رانندگی (اگر احساس راحتی می کنید و داروی مسکن مصرف نمی کنید)

برای مطالعه بیشتر: کبودی چشم بعد از عمل بینی

دو تا چهار هفته پس از جراحی زیبایی بینی

نتایج جراحی بینی شما باید پس از کاهش تورم قابل مشاهده باشد. این روند می‌تواند از چند هفته تا یک سال طول بکشد. در حالی که از سرگیری ورزش و یک ماه و چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار کرد؛ در حقیقت پس از چهار هفته سرگیری فعالیت دیگر کاملا بی خطر است، اما همچنان به بیماران توصیه می‌شود؛ از فعالیت‌هایی که خطر آسیب یا ضربه را افزایش می‌دهد، مانند ورزش‌های تماسی خودداری کنند.

 دو تا چهار هفته پس از جراحی زیبایی بینی

خطرات بازگشت به کار و ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی

هر نوع فعالیت بدنی که زودتر از موعد شروع شود می‌تواند، تاثیرات قابل توجهی بر نتیجه جراحی داشته باشد. در مجموع، اگر نمی خواهید، نتیجه جراحی تحت تاثیر فعالیت‌های شما باشد، باید پس از جراحی به طور کلی بهبود یابید و بعد از آن به فعالیت‌های روزانه بازگردید.

به خاطر داشته باشید، یک تمرین متوسط، شدید و یا فعالیت کاری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. در نتیجه شما در معرض خطر خونریزی، کبودی و سایر عوارض هستید؛ همچنین مستعد افزایش تورم خواهید بود که می‌تواند روند بهبود را به تاخیر بیندازد.

شما باید از بینی خود در برابر هر گونه آسیب پس از جراحی محافظت کنید. بافت‌های بینی در این مرحله بسیار شکننده هستند؛ هر نوع ضربه می‌تواند منجر به آسیب طولانی مدت شود. بنابراین به منظور محافظت از بینی خود، بهتر است، تمرین و فعالیت شغلی را حداقل تا شش هفته پس از جراحی (یا طبق توصیه جراح خود) به تعویق بیندازید.

در ادامه چند دستورالعمل کلی برای انجام ورزش بعد از جراحی بینی آورده شده است. قبل از انجام هر نوع تمرین ورزشی باید به جراح و بدن خود گوش دهید. اگر احساس سبکی سر دارید، با درد ضربان‌دار اطراف بینی خود مواجه هستید یا شاهد افزایش تورم هستید، فوراً تمرینات خود را متوقف کنید.

جدول زمانی پیشنهادی ورزش برای جراحی بینی (رینوپلاستی)

به دلیل اینکه بدن هر فردی متفاوت است، باید انتظار داشت که با سرعت متفاوتی نیز بهبود می‌یابد، در ادامه یک جدول زمانی کلی برای انجام تمرینات و ورزش بعد از عمل رینوپلاستی و کلا فعالیت‌های ورزشی را چند روز بعد از عمل بینی می‌توان کار کرد و بر اساس این جدول ارائه داد:

1 هفته پس از جراحی زیبایی بینی

استراحت در هفت روز اول جراحی بسیار مهم است. در این مرحله تنها فعالیتی که توصیه می‌شود پیاده روی سبک در خانه است. در این فعالیت هر بار از 20 دقیقه تجاوز نکنید. پیاده روی ملایم به بهبود گردش خون، کاهش خطر لخته شدن خون و تسریع روند بهبود کمک می‌کند.

در هر زمانی، اگر احساس خستگی، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب یا سرگیجه دارید، مهم است که فوراً تمرینات را متوقف کنید و اجازه دهید بدنتان بهبود یابد تا از خطر خونریزی جلوگیری شود. تمرکز اصلی شما باید بهبودی در هفته اول باشد. تمام داروهای مسکن را به موقع مصرف کنید. تا به کاهش سریع ورم و کبودی کمک کند. اگر نگرانی دارید با پرستار یا پزشک خود تماس بگیرید.ر وی استراحت تمرکز کنید و بدن خود را هیدراته نگه دارید. در این مرحله، شما نباید هیچ فعالیت فیزیکی سختی انجام دهید، فقط پیاده روی ملایم داشته باشید.

2-4 هفته پس از جراحی بینی

در این مدت در صورت نیاز بخیه‌ها و اسپلینت بینی شما برداشته می‌شود. در این زمان می‌توانید به آرامی قدرت پیاده روی خود را افزایش دهید یا تمرینات کم تاثیر را اضافه کنید؛ می‌توانید به تدریج تمرینات بدون تماس و با سرعت متوسط را به برنامه خود اضافه کنید.

برخی از فعالیت‌های تمرینی قدرتی در این مرحله تا زمانی که فشاری بر بدن شما وارد نکند، خوب است (حتماً شدت آن را در حد متوسط نگه دارید). از دوچرخه سواری در جاده خودداری کنید، زیرا خطر سقوط را به همراه دارد و این می‌تواند منجر به آسیب بینی شود. در حالی که یوگا یک ورزش ملایم به نظر می رسد، چرا که بر تنفس بعد از عمل بینی هم تاثیر می‌گذارد و این مسئله مهمی است.

از وارونگی یا هر حالتی که نیاز به خم کردن سر به جلو دارد دوری کنید. اگر زمانی که جریان خون به سمت سر شما هدایت شود، ضربان قلب شما بیشتر شود، مستعد خونریزی خواهید بود. بینی شما نسبت به انواع فعالیت، ضربه و لمس کاملاً حساس خواهد بود، در نتیجه در این مرحله باید از دویدن و شنا خودداری کرد.

4-6 هفته بعد از جراحی بینی

پس از گذشت اولین ماه از ریکاوری، می‌توانید به آرامی شدت و مدت ورزش خود را افزایش دهیدو نگران این سوال که چند روز بعد از عمل بینی م‌یتوان کار کرد و یا ورزش کرد، نباشید. اطمینان حاصل کنید که از جراح خود تأییدیه دریافت کرده باشید. از انجام هر نوع ورزش یا انجام ورزش‌هایی که خطر افتادن یا ضربه زدن به صورت را در پی دارد خودداری کنید.

اکثر افراد می‌توانند به تمرینات وارونگی یوگا بازگردند و تمرینات قدرتی را در این مرحله شروع کنند. همیشه مراقب فعالیت بیش از حد باشید و در صورت نیاز استراحت کنید. یک راه ایده آل برای بازگشت به روال تمرینی خود این است که با یک مربی حرفه ای کار کنید. اگر جراح شما تایید کند، می‌توانید شنا را نیز از سر بگیرید. همه چیز به این بستگی دارد که آیا بینی شما به طور کامل بهبود یافته است یا خیر.

برای مطالعه بیشتر: عمل بینی طبیعی مردانه

6 هفته به علاوه بعد از جراحی بینی

برای اکثر افراد حدود شش هفته طول می‌کشد تا به طور کامل از نظر بافت‌های ساختاری بهبود یابند. این زمان اساساً به این معنی است که می‌توانید به تمرینات با شدت بالاتر برگردید. حتی در این مرحله، بهتر است از ورزش‌های تماسی خودداری کنید. بدن هر بیمار منحصر به فرد است و ممکن است، چندین ماه طول بکشد تا پس از جراحی بهبود یابد.

به خاطر داشته باشید که بینی شما همچنان مستعد آسیب است. بنابراین، گرفتن مجوز از جراح بسیار مهم است. اگر به طور منظم ورزش‌های تماسی مانند فوتبال یا هاکی انجام می‌دهید، مهم است که یک ماسک محافظ داشته باشید و برای چند ماه از آن استفاده کنید.

چه مدت بعد از جراحی بینی سرکار بریم؟

زمان بازگشت به سرکار بعد از جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع شغل شما: اگر شغل شما پشت میزی و کم تحرک است، می توانید 4 تا 7 روز بعد از عمل به سرکار برگردید. اما اگر شغل شما نیاز به فعالیت بدنی زیاد دارد، باید 2 تا 3 هفته صبر کنید.
  • میزان تورم و کبودی: اگر تورم و کبودی شما زیاد باشد، باید بیشتر صبر کنید تا ظاهر شما به حالت عادی برگردد.
  • نظر جراح: جراح شما با توجه به شرایط شما بهترین زمان را برای بازگشت به سرکار تعیین می‌کند.

بهبودی کامل بعد از جراحی بینی چقدر طول می‌کشد؟

 در انتها باید گفت که ممکن است، حدود شش هفته یا بیشتر طول بکشد تا ساختارهای بینی شما دوباره جمع و به اندازه کافی بازیابی شوند. این زمان نقطه‌ای است که می‌توانید روال تمرینی معمول خود را از سر بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی، لطفاً در این مرحله تمرینات ملایم‌تر و بدون تماس را از سر بگیرید.

بهبودی کامل بعد از جراحی بینی چقدر طول می‌کشد

شما باید آهسته شروع کنید و در مورد فعالیت‌هایی که نیاز به حرکت یا جهش زیاد دارند، بسیار مراقب باشید. در شش هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی از تمرینات پر فشار مانند ایروبیک، دویدن و طناب زدن دوری کنید. از آنجایی که بعد از یک مکث طولانی، تمرینات ورزشی خود را از سر می‌گیرید، باید در حین بازگشت به روال خود بسیار مراقب باشید.

توصیه نمی‌شود، بلافاصله به یک کلاس یوگا با شدت بالا برید یا همان مسافتی را که قبلاً انجام می‌دویدید، بدوید. اگر دچار ضربان بینی شدید بلافاصله ورزش را متوقف کنید. اگر داروی ضد درد مصرف می‌کنید، سیگنال‌های بدن شما ممکن است سیگنال‌های به موقعی را ندهد.

بنابراین باید بیشتر مراقب باشید؛ وقتی صحبت از ورزش تماسی به میان می‌آید، باید مدت بیشتری صبر کنید. به این دلیل که ورزش‌ها تهدیدی جدی برای بینی شما هستند و می‌توانند منجر به صدمات جدی شوند. بهتر است برای جلوگیری در انجام آن‌ها احتیاط کنید.

تا چند روز ابتدایی بعد از عمل بینی از کارهای سنگین خودداری باید کرد، پزشکان مانند دکتر جان اسمیت و دکتر سارا جانسون، توصیه می‌کنند که حداقل یک هفته تا ده روز از کارهای سنگین و حرفه‌ای خودداری کنید. چند روز ابتدایی بعد از رینوپلاستی بینی استراحت برای بهبود و کاهش تورم و کبودی ضروری است. دکتر مایکل براون تأکید می‌کند که چند روز بعد از جراحی بینی می‌توان کارکرد، به شرطی که مراقبت‌های پس از جراحی به‌دقت رعایت، و از فشارآوردن به بینی پرهیز شود تا نتایج جراحی به‌خوبی حفظ شود.

سوالات متداول

 زمان نقاهت جراحی بینی چقدر است؟

زمان بهبودی برای جراحی بینی معمولاً حدود 2 هفته طول می‌کشد، اما بهبودی کامل ممکن است، چندین ماه تا 2 سال طول بکشد. پس از جراحی بینی احساس ناراحتی وجود دارد، اما دارو می‌تواند به مدیریت هرگونه ناراحتی در طول دوره نقاهت کمک کند.

 آیا جراحی زیبایی بینی اسکارهای قابل مشاهده‌ای برجای می گذارد؟

رینوپلاستی می‌تواند، اندازه سوراخ‌های بینی شما و شکل آن را تغییر دهد تا ظاهری متعادل و متناسب داشته باشد. در بیشتر موارد، برش‌های جراحی زیبایی بینی شما در داخل بینی ایجاد می‌شود و در نتیجه حداقل جای زخم قابل مشاهده است.

 آیا جراحی بینی می‌تواند مشکلات تنفسی را برطرف کند؟

سپتوپلاستی می‌تواند، مشکلات ساختاری را که ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود، برطرف کند و در صورت نیاز می‌تواند همزمان با رینوپلاستی انجام شود و ظاهر زیبایی و عملکرد بینی شما را بهبود بخشد. رینوپلاستی همچنین می‌تواند تراز بینی کج را اصلاح کند و آن را به حالت متقارن‌تری برساند.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

انواع جراحی های زیبایی صورت

جراحی‌های زیبایی پوست صورت در دنیای امروز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *