نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی + 5 روش استراحت بعد از اصلاح بینی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 25 تیر 1403
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی ، تا چند روز بعد عمل بینی میتوان به پهلو خوابید

بعد از عمل بینی بیماران باید دستور العمل‌‌های مراقبتی بعد از جراحی را به دقت دنبال کنند تا از عوارضی مثل، تاخیر در بهبودی جلوگیری کنند و از یک نتیجه موفقیت آمیز، چه از نظر زیبایی و چه از نظر عملکردی بهره‌مند شوند. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی موضوعی است که در این مقاله از سایت دکتر مهدی سزاوار، متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خوابیدن بعد از عمل بینی نیازمند رعایت نکات خاصی است، تا فرایند بهبودی به بهترین شکل ممکن پیش برود. در خوابیدن بعد از جراحی بینی، توصیه می‌شود که بیمار به پشت و با سر بالاتر از بدن استراحت کند. استفاده از چند بالش برای بالا نگه‌داشتن سر می‌تواند به کاهش ورم و تسریع در بهبودی کمک کند. همچنین، در طول استراحت بعد از اصلاح بینی، مهم است که از خوابیدن به پهلو یا روی شکم خودداری شود، تا فشار مستقیم به بینی وارد نشود و فرم جدید بینی حفظ شود.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی

روش خوابیدن بعد از عمل بینی اهمیت زیادی درنتیجه جراحی دارد. توصیه می‌شود، بعد از جراحی بینی حداقل به مدت یک هفته سرخود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. همچنین، خوابیدن به پشت به جلوگیری از واردشدن فشار به بینی کمک می‌کند. رعایت این نکات جزو مراقبت‌های بعد از عمل بینی است که در کاهش عوارض جراحی بینی مؤثر است. برای اطلاعات بیشتر درباره مراقبت‌های بعد از عمل بینی، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

چند روز بعد از عمل بینی می‌توان به پهلو خوابید؟

برای مردان و زنانی که عادت دارند به شکم یا پهلو بخوابند، نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بسیار چالش بر انگیز است. با این حال، خوابیدن به پشت پس از جراحی بینی برای دستیابی به نتیجه بهتر و محافظت از بافت‌های بینی بسیار مهم است.

استفاده از بالش‌های اضافی یا پتوهای پیچ‌شده در کناره‌های آن‌ها می‌تواند از چرخیدن روی شکم هنگام خواب جلوگیری کند. بسیاری از افراد بعد از عمل رینوپلاستی خیلی سریع به موقعیت‌‌های جدید خواب خود عادت می‌کنند، با این حال لازم است خود نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی آماده کنید.

چرا خواب بعد از جراحی مهم است؟

استراحت مناسب پس از هر عمل جراحی برای حفظ سلامت سیستم ایمنی و تسریع روند بهبودی شما بسیار مهم است. توجه داشته باشید که کاملاً طبیعی است تا چند روز پس از جراحی احساس خستگی و گرفتگی مضاعف کنید. در هنگام خواب، مغز شما نیازی به کار سختی برای کنترل بدن ندارد و می‌تواند جریان خون بیشتری را به نقاط آسیب‌دیده به عضلات و بافت‌ها برساند.

مغز باعث ترشح هورمون‌‌هایی در این جریان خون می‌شود که مواد مغذی و اکسیژن اضافی را فراهم می‌کنند که برای بهبودی حیاتی است. علاوه بر این، بدن شما گلبول‌‌های سفید بیشتری در خواب می‌سازد، که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا با ویروس‌‌ها و باکتری‌‌ها مقابله و از بروز عوارض جلوگیری کند.

داشتن هشت ساعت خواب مناسب و چرت‌‌های اضافی در طول روز برای این عملکردهای درمانی حیاتی است، به خصوص در چند روز اول نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی و شرایط قرار گیری بینی برای تنفس و زاویه فک بسیار اهمیت دارد.

چگونه می‌توانم بعد از جراحی بینی راحت بخوابید؟

موقعیت ایده آل برای نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، خوابیدن به پشت و گذاشتن سر مقداری بالاتر بدن است است. دلیل مناسب بودن این موقعیت این است که بینی بعد از عمل زیبایی بسیار حساس، ظریف و انعطاف پذیر است. به این معنی که اعمال فشار بیش از حد بر روی بینی می‌تواند باعث درد فیزیکی شود و علاوه بر این یکپارچگی بینی را به خطر بیندازد.

راحت خوابیدن بعد از عمل بینی

علاوه بر این در نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی قرار دادن سر در بالاتر از بدن نیز توصیه می‌شود، زیرا تورم را کاهش می‌دهد، احتباس مایعات و احتقان را در صورت به حداقل می‌رساند و همچنین گردش خون را در صورت بهبود می‌بخشد. شیب حدود 35-40 درجه ایده آل است و می‌توان این زاویه را با استفاده از 2-3 بالش روی هم تنظیم کرد. اگر معمولاً با یک شریک یا حیوان خانگی در رختخواب می‌خوابید.

توصیه می‌شود حداقل برای چند روز در حین بهبودی، جدا از آنها بخوابید. اصابت دست، بازو، پنجه یا دم به صورت نه تنها بسیار دردناک است، بلکه برای روند بهبودی شما نیز مضر خواهد بود.

بهترین روش خوابیدن بعد از عمل بینی

  • بهترین کار این است که در چند روز اول پس از جراحی به پشت بخوابید و سر خود را بالا نگه دارید. اگر به پشت بخوابید، بینی شما کمتر آسیب می بیند.چرا که ضربه به بینی عمل شده ممکن است عوارض جانبی زیادی ایجاد کند.
  • خوابیدن به پشت در تخت و بالا نگه داشتن سر با استفاده از یک یا دو بالش به شما این امکان را می‌دهد که تورم را کاهش دهید، زیرا خوابیدن به صورت عمودی باعث کاهش سریعتر تورم می‌شود. ارتفاع نیز به جلوگیری از ایجاد آن کمک می‌کند.
  • اضافه کردن بالش به اطراف بدن در هنگام خواب از چرخیدن بدن جلوگیری می‌کند. برای تسکین کمردرد می‌توان بالش‌ها را زیر پاها نیز قرار داد.
  • اگر هنگام خوابیدن به پشت متوجه ناراحتی یا درد شدید، سعی کنید یک طرف بالش خود را بالا نگه دارید تا ناحیه سر و گردن صاف شود.
  • تمرین این وضعیت خوابیدن قبل از جراحی ایده خوبی است. چراکه به شما زمان می‌دهد تا به پشت خوابیدن عادت کنید.

به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی

برای جلوگیری از آسیب دیدن بینی، پس از جراحی نباید به پهلو بخوابید. خوابیدن به پهلو علاوه بر افزایش فشار به بینی، باعث احتقان بینی نیز می‌شود. به طور کلی پس از یک یا دو هفته اول خوابیدن به پهلو اشکالی ندارد، اما قبل از انجام این کار باید از جراح خود راجع به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی مخصوصا این مورد سوال کنید.

بعد از عمل بینی می توان به پهلو خوابید

در مورد خوابیدن روی شکم چطور؟

بعد از عمل بینی، مهمترین نکته نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی اینست که روی شکم نخوابید. مانند زمانی که کشیدن پوست صورت را انجام داده‌اید و این مورد نیز بسیار  اهمیت دارد. اگر روی صورت خود بخوابید، به طور بالقوه می‌توانید به بینی خود فشار وارد کنید و احتمال آسیب رساندن به نتایج جراحی بینی را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در شش هفته اول توصیه می‌شود از این وضعیت خوابیدن خودداری کنید.

عدم به خواب رفتن بعد از جراحی بینی

برای برخی از بیماران، خوابیدن در روزهای بهبودی پس از جراحی ممکن است آسان نباشد. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید خوب بخوابید، نکات زیر می‌تواند را برای درسترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی و داشتن خواب راحت مد نظر بگیرید:

  • هیدراته بمانید

مجرای بینی پس از جراحی بینی بسیار خشک می‌شود و این می‌تواند منجر به مشکل خوابیدن در شب یا احساس احتقان در نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در طول روز شود.

  • تنها بخواب

هنگامی که جراحی بینی انجام می‌دهید، بهتر است یک نکته کلیدی در نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را رعایت کنید و آن اینست که از خوابیدن با شریک زندگی و حیوان خانگی خود در یک تخت مشترک خودداری کنید. از فضای خواب دیگران خارج شوید و آنها را دور نگه دارید. آخرین چیزی که می‌خواهید.

  • مصرف داروی ضد درد

اگر احساس می‌کنید که درد شما را از خواب راحت باز می‌دارد، می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. مسکن‌‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا پاراستامول معمولاً خوب عمل می‌کنند. اما فقط در صورت نیاز از آنها استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد 400 میلی گرم ایبوپروفن یا 500 میلی گرم پاراستامول هر 6 ساعت برای کاهش درد و التهاب مفید است.

 مصرف داروی ضد درد

  • مصرف کافئین را کاهش دهید

باید از مصرف کافئین پرهیز کنید، زیرا می‌تواند با توجه به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در کیفیت خواب شما اختلال ایجاد کند. هرچه بعد از جراحی بینی بیشتر استراحت کنید، سریعتر بهبود خواهید یافت.

  • قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید

استفاده از کمپرس یخ در روزهای بعد از عمل باعث تسریع روند بهبودی می‌شود. کمپرس یخ هم برای کاهش درد و هم برای از بین بردن کبودی و تورم عالی است. به احتمال زیاد به شما توصیه می‌شود که تا 72 ساعت پس از جراحی به طور دوره‌ای از کیسه یخ برای استفاده از کمپرس استفاده کنید. که استفاده از آن هم بستگی به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دارد.

بازه زمانی توصیه شده برای خوابیدن با سر بالا پس از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی، مدت زمانی که برای خوابیدن با سر بالا نیاز دارید، به عمل و سایر شرایط شخصی و نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بستگی دارد. پس از جراحی بینی، اکثر بیماران می‌توانند حداقل 7 تا 10 روز صاف بخوابند. جراح وضعیت بهبودی شما را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا بازگشت به وضعیت خواب معمولی برای شما ایمن و قابل قبول است یا خیر. در برخی موارد، بسته به میزان بهبودی، توصیه می‌شود برای مدت طولانی‌تری به پشت بخوابید.

خوابیدن به طور صحیح بعد از عمل بینی، نقش حیاتی در فرایند بهبودی و حفظ نتایج جراحی دارد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که خوابیدن به پشت و با سر بالاتر از بدن می‌تواند به کاهش ورم و جلوگیری از جابه‌جایی بینی کمک کند. در این زمینه، تحقیقات دکتر جنیفر هریسون و دکتر مایکل رید، حاکی از آن است که حدود 30 درصد از بیماران به دلیل رعایت نکردن حالت صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی، دچار مشکلاتی مانند افزایش ورم و تغییر فرم بینی می‌شوند. برای استراحت بعد از اصلاح بینی، توصیه می شود از خوابیدن به پهلو یا روی شکم خودداری گردد.

سوالات متداول

تا چه زمانی بعد از جراحی بینی می‌توان به طور عادی خوابید؟

قبل از اینکه بتوانید خواب عادی خود را از سر بگیرید، باید بسته به میزان بهبودی خود، مدتی صبر کنید. بیماران می‌توانند در عرض 10 تا 14 روز به حالت خواب قبلی خود بازگردند. لطفاً قبل از تغییر برنامه خواب توصیه شده خود با پزشک مشورت کنید.

آیا مصرف قرص‌های خواب پس از جراحی بینی مشکلی ندارد؟

علیرغم اهمیت خواب بعد از جراحی بینی، باید سعی کنید از قرص‌های خواب‌آور استفاده نکنید. مصرف قرص‌های خواب آور با برخی داروها می‌تواند باعث تداخل شود. پس از جراحی، اگر برای خوابیدن مشکل دارید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا مصرف قرص‌های خواب آور ممکن است مفید باشد صحبت کنید.

اگر بعد از عمل بینی هنگام خواب غلت بزنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در هفته اول بعد از عمل بینی از گچ محافظ روی بینی خود استفاده خواهید کرد. این کار از هر گونه آسیب به بینی حتی در صورت وارد کردن فشار به آن به دلیل وضعیت خواب نامناسب جلوگیری می‌کند.با این حال، پس از برداشتن آتل و پس از حدود یک هفته، بینی شما تا چند هفته دیگر به طور کامل بهبود نمی‌یابد.

تمام تلاش خود را بکنید تا در این هفته ابتدایی به خوابیدن به پشت بدون غلت زدن عادت کنید. اگر واقعاً در این مورد مشکل دارید، قبل از برداشتن گچ با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می‌توانم بعد از جراحی بینی روی صندلی خوابید؟

به دلایل مختلف، خوابیدن در یک صندلی ممکن است ایده خوبی در دوران نقاهت باشد.

 نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه باشد؟

برای جلوگیری از چرخش به پهلو هنگام خواب می‌توانید اطراف خود را با بالش بپوشانید. می‌توانید زاویه خوابیدن را تنظیم کنید تا موقعیت بهینه‌ای را که برای شما مناسب است پیدا کنید. زاویه ایده آل برای خوابیدن در صندلی معمولا بین 30 تا 45 درجه است.

 چرا نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی اهمیت زیادی دارد؟

شما نمی‌توانید اهمیت استراحت در کمک به بهبودی روان و سریع بعد از جراحی بینی را نادیده بگیرید. در روزها و هفته‌های اولیه پس از عمل، بینی شما بسیار حساس خواهد بود و شیوه‌های خواب نامناسب می‌تواند به سرعت بهبودی شما را مختل کند.و نتایج را به خطر بیندازد.شیوه‌های صحیح خواب کمک زیادی به حمایت از سیستم ایمنی بدن، ایجاد جریان خون صحیح، جلوگیری از آسیب‌ها و کمک به بهبودی سریع می‌کند.

بعد از عمل بینی تا چه مدت باید طاق باز خوابید؟

به طور کلی، تا دو هفته بعد از عمل بینی باید طاق باز بخوابید. این کار به کاهش تورم و التهاب بینی و جلوگیری از وارد شدن فشار به آن کمک می‌کند. بعد از دو هفته، می‌توانید به تدریج به خوابیدن به پهلو عادت کنید، اما تا شش هفته باید از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *