علت، احتمال و درمان تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی

آخرین تاریخ بروزرسانی: 1 تیر 1403

عمل زیبایی بینی جزو عمل‌هایی با کم‌ترین میزان عوارض به شمار می‌رود. اما احتمالاتی چون تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی وجود دارد. این موضوع ممکن است برای برخی،‌ چندان اهمیتی نداشته باشد. اما برای کسانی که از صدای خود بهره می‌برند، بسیار مهم است. برای مثال خواننده‌‌ها، دوبلورها و مجری‌ها باید پیش از عمل مطمئن شوند که صدایشان تغییری نخواهد کرد.

تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی هیچ تأثیری در گفتار شما ندارد. یعنی شما همانند قبل از عمل، می‌توانید صحبت کنید. اما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل این عارضه را مورد بررسی قرار دهیم و بفهمیم چه افرادی دچار آن می‌شوند. همچنین بررسی می‌کنیم که آیا راهکاری برای پیشگیری از آن وجود دارد یا خیر.

تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی از مسائلی است که ممکن است پس از جراحی بینی اتفاق بیفتد. تغییر صدا بعد از جراحی بینی، می‌تواند ناشی از تغییر در ساختار بینی، تغییر در جریان هوا، یا تأثیر بر روی تنفس باشد. برخی از افراد دچار تغییر صدا بعد از جراحی ترمیم بینی می‌شوند، که ممکن است شامل تغییر در فرکانس، قدرت، یا کیفیت صدا باشد.

احتمال تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی چقدر است؟

جواب این سؤال به نوع عمل بستگی دارد. طبق تحقیقاتی که انجام شده، در انواع مختلف عمل بینی، درصد احتمال تغییر صدا متفاوت است. برخی از افراد علاوه بر جراحی رینوپلاستی به درمان‌های مکمل نیز نیاز دارند. برای مثال ممکن است انحرافی در بینی آن‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل با رفع این انحراف امکان تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی وجود دارد. یا احتمال دارد که فرد در زمان‌های قبل دچار شکستگی بینی شده باشد. بنابراین درخواست دارد که به همراه عمل زیبایی، شکستگی نیز ترمیم شود. در چنین مواقعی احتمال تغییر صدا بیشتر می‌شود. لازم به ذکر است که فرم بینی بیمار نیز در میزان تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی تأثیر دارد.

جالب است بدانید که این عارضه در سال‌های قبل شایع‌تر بود. چرا که جراحان از روشی قدیمی استفاده می‌کردند و به همین دلیل صدای درصد بسیاری از افراد تغییر می‌کرد. متداول‌ترین نوع تغییر نیز تودماغی شدن صدا و گرفتگی آن بود.

متدهای جراحی گذشته فقط به ظاهر بینی توجه می‌کردند. به همین دلیل ممکن بود فرم اصلی حفره‌های بینی دستکاری شود. تغییر اندازه حفره‌های بینی منجر به تغییر صدا می‌شد. اما امروزه احتمال تغییر صدا بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار کم‌تر است.

چه عواملی در تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی نقش دارد؟

چه-عواملی-در-تغییر-صدا-بعد-از-عمل-زیبایی-بینی-نقش-دارد

زمانی که فرم حفره‌های بینی تغییر کند، صدای فرد عوض می‌شود. این تغییر شکل ممکن است به دلیل عوامل متعددی باشد. در ادامه علت‌های مختلف از دست رفتن فرم حفره‌ها و تغییر صدا را بررسی می‌کنیم.

ایجاد گوشت اضافه

بینی عضوی است که همیشه رشد می‌کند. برخی از افراد معتقدند که با عمل زیبایی، در رشد بینی اختلال ایجاد می‌شود. این اختلالات باعث ایجاد گوشت اضافه در حفره بینی خواهند شد. این گوشت اضافه مانع از تنفس صحیح می‌شود و بیمار با مشکل تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی مواجه می‌گردد. البته در روش‌های مدرن احتمال ایجاد گوشت اضافه پس از جراحی زیبایی نزدیک به صفر است.

التهاب بینی

بعد از هر عملی، احتمال ایجاد التهاب در آن ناحیه وجود دارد. تنها راه پیشگیری از التهاب، مراقبت بعد از عمل و استفاده از داروهایی چون آنتی بیوتیک است. زمان برطرف شدن التهاب در هر فردی متفاوت است. با وجود التهاب هرکسی ممکن است تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی تجربه کند. مانند گرفتگی صدا در زمان سرماخوردگی که برای همه اتفاق می‌افتد. اما این نوع از تغییرات صدا معمولا بعد از بهبود التهابات ناشی از جراحی، از بین می‌روند و صدای اصلی فرد باز می‌گردد.

استخوان شکسته

برخی از افراد دچار شکستگی بینی می‌شوند. در این زمان نیز در کنار عمل زیبایی، شکستگی نیز باید ترمیم شود. به همین دلیل ممکن است در ساختار استخوانی و غضروف‌های بینی تغییراتی ایجاد شود که منجر به تغییر شکل حفره بینی خواهد شد. این موضوع باعث تغییر صدا بعد از جراحی زیبایی بینی و ترمیم شکستگی می‌شود.

دلایل چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی و شیوه های درمان آن

چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی مانند تورم آن یک امر طبیعی است.  همانطور که تورم بعد از مدتی برطرف می‌شود، چربی بینی هم بعد از بهبودی زخم‌ها از بین می‌رود. جالب است بدانید که چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی یک واکنش محافظتی از طرف بدن شماست. بنابراین جای نگرانی درباره این موضوع وجود ندارد. برای از بین بردن این مشکل شیوه‌های خاصی وجود که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. اما نباید در استفاده از این روش‌ها عجله کرد.

دلایل چرب شدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی و شیوه های درمان آن

آیا تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی دائمی است؟

تغییر-دائمی-بعد-از-عمل-زیبایی-بینی

در قسمت قبل ما به بررسی انواع عوامل مختلف در تغییر صدا پرداختیم. بنابراین می‌توان حدس زد که برخی از این عوامل تأثیری همیشگی دارند. اما برخی نیز کوتاه مدت هستند؛ مانند التهاب که پس از مدتی رفع می‌شود.

همانطور که گفتیم در متدهایی که امروزه برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، احتمال تغییر فرم حفره‌های بینی بسیار کم است. بنابراین تغییرات صدای دائمی در موارد نادر رخ می‌دهد. این موارد نادر هم افرادی هستند که بینی‌شان دارای شکستگی یا نقص‌هایی باشد که فرم حفره‌های آن را تغییر می‌دهند. درمورد ایجاد گوشت اضافه نیز باید گفت اگر پزشک با مهارت جراحی را انجام دهد، این مشکل به وجود نمی‌آید. پس افرادی که در سال‌های اخیر برای رینوپلاستی اقدام کرده‌اند، نگرانی از بابت تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی نداشته‌اند.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از پرکاربردترین عمل‌های جراحی زیبایی است که هم خانم‌ها و هم آقایان آن را انجام می‌دهند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند کاین عمل صد در صد با عوارضی چون مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی، تغییر صدا و… همراه است. به همین دلیل باوجود اینکه از ظاهر بینی‌شان راضی نیستند، عمل زیبایی بینی را انجام نمی‌دهند. در این مقاله قصد داریم در مورد مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی صحبت کنیم و همه چیز را در مورد این موضوع مورد بررسی قرار دهیم

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی

مهارت پزشک چقدر در تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی مؤثر است؟

همانطور که گفته شد روش‌های جراحی بینی در سال‌های اخیر تغییر کرده است. بنابراین این عمل با درصد موفقیت بسیار بیشتری انجام می‌شود. مهارت جراح نیز در این زمینه اهمیت دارد. اگر پزشک ماهری برای جراحی رینوپلاستی انتخاب کنید، تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی تقریبا غیرممکن است. البته افرادی مانند خواننده‌ها یا مجری‌ها، باید در خصوص این موضوع بسیار حساس‌تر باشند.

جراحان باسابقه، اعتماد افراد را با مهارت بالای خود بدست آورده‌اند. آن‌ها احتمال تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی را در بیماران مختلف بررسی می‌کنند و درباره آن با بیماران صحبت خواهند کرد. به طور کلی جراحان حرفه‌ای درباره عوارض احتمالی جزئی جراحی با بیمار خود صحبت می‌کنند تا بعد از عمل مشکلی ایجاد نشود. آن‌ها همچنین هنگام عمل دقت بسیاری به خرج می‌دهند تا بیمار به بهترین نتیجه برسد و عوارض جانبی نداشته باشد.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است

این موضوع در هر فرد متفاوت است و باید فاکتورهای مختلفی در این زمینه بررسی شود. اکثر افراد در مورد اینکه نوجوانان مجاز به انجام عمل رینوپلاستی هستند یا خیر صحبت می‌کنند. عمل بینی به اندازه‌ای سنگین نیست که بخواهیم نگران ضعف جسمی فرد باشیم. به همین دلیل افراد سالم حتی در سنین نوجوانی (۱۵ تا ۱۷ سال) و در سنین میانسالی (بالای ۶۵ سال) نیز می‌توانند این عمل را انجام دهند.

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که فرد باید بلوغ را پشت سر گذاشته باشد.ورشداسکلتال کانل شده باشد که دردختران۱۶تا۱۸سال ودرپسران ۱۸تا۲۰سال خواهدبود. چرا که بینی ازاجزای صورت میانی بوده که رشد صورت میانی در این سنین حتما پایان یافته است گرچه که رشد یک سوم میانی صورت زودتر پایان می یابد.  همچنین ممکن است با گذشت زمان فرد احساس کند که بینی او با سایر اجزای صورتش هماهنگ شده و نیازی به عمل ندارد. در قسمت‌های بعد درباره بهترین سن برای رینوپلاستی در نوجوانان صحبت می‌کنیم.

بهترین سن برای رینوپلاستی چه زمانی است؟ آیا سن در نتیجه عمل تأثیر دارد؟

راه‌های جلوگیری از تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی چیست؟

پیشگیری-از-تغییر-صدا-پس-از-عمل-زیبایی-بینی

برای پیشگیری از تغییر صدا پس از عمل زیبایی بینی، می‌توان اقداماتی را انجام داد. در ادامه به مهم‌ترین موارد اشاره کرده‌ایم.

محدود شدن به جراحی زیبایی

ترمیم شکستگی یا رفع مشکلاتی چون پولیپ بینی ممکن است باعث ایجاد تغییر در فرم حفره بینی شود. نتیجه این تغییر نیز، تودماغی شدن یا گرفتن صدا به صورت دائمی خواهد بود. بنابراین در صورتی که سایر مشکلات برای شما آزاردهنده نیستند، می‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید و تنها برای جراحی زیبایی اقدام کنید. البته برای انجام دادن یا حذف درمان‌های مکمل باید حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید. چرا که در برخی موارد امکان حذف این درمان‌ها وجود ندارد.

انتخاب پزشک باسابقه

انتخاب یک پزشک باتجربه بسیار مهم است. به خصوص در عمل‌های زیبایی که از حساسیت بیشتری برخوردارند. پزشکان خبره علاوه بر توجه به ظاهر بینی، عمل را به گونه‌ای انجام می‌دهند که بیمار با هیچ مشکلی در آینده مواجه نشود. در این صورت نه تنها تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی رخ نخواهد داد، بلکه مسیر تنفسی نیز کاملا سالم باقی می‌ماند و بیمار نیاز به تنفس دهانی یا محدود کردن فعالیت‌هایش ندارد.

انجام کلیه نکات مراقبتی در دوران نقاهت

  • تا مدت زمان توصیه شده از طرف پزشک استراحت کنید و از خانه بیرون نروید.
  • داروهای تجویز شده را به شکل منظم مصرف کنید.
  • در اکثر اوقات، سعی کنید سر خود را به سمت بالا نگه دارید. هنگام خواب نیز از بالش‌های بلند استفاده کنید و به حالت نیمه نشسته بخوابید.
  • مایعات زیاد بنوشید.
  • از استعمال سیگار، قلیان و امثال آن‌ها، جلوگیری کنید.

دکتر مایکل جانسون و تیم تحقیقاتی او در مطالعات خود به بررسی تغییر صدا پس از جراحی بینی پرداخته‌اند، نتایج آنها نشان می‌دهد که تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی معمولاً محدود و قابل‌قبول هستند، اما درصورتی‌که تغییر صدا بعد از جراحی ترمیم بینی مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند، مشاوره با یک متخصص می‌تواند به راه‌حل مناسبی منجر شود.

نتیجه گیری

در این مقاله تمامی نکات درباره تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی را مورد بررسی قرار دادیم. بهتر است که قبل از عمل زیبایی بینی این مقاله را بخوانید تا اطلاعات مفیدی بدست آورید. به خصوص اگر در حرفه خوانندگی، مجری‌گری و امثال آن‌ها فعالیت دارید.

صدای هر فردی با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل صدای ما، به بخشی از هویت ما تبدیل شده است. بنابراین اهمیت زیادی برای ما دارد. پس برای مواجه نشدن با تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی، به نکات گفته شده توجه کنید.

دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان به صورت تخصصی در حوزه جراحی زیبایی بینی و جراحی‌های درمانی مرتبط با این عضو فعالیت می‌کنند. بنابراین می‌توانند بهترین شخص برای انجام رینوپلاستی باشند. ایشان با مهارت بالا در زمینه جراحی رینوپلاستی و بهره‌مندی از دانش تخصصی درباره آناتومی صورت، جراحی را با کم‌ترین ریسک و عوارض جانبی انجام می‌دهند. برای رزرو زمان مشاوره یا پرسش سوالات خود از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت دکتر سزاوار اقدام کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *