محدودیت های ایمپلنت دندان برای بیماری های مختلف

کاشت ایمپلنت روشی برای جایگزین کردن دندان‌های حذف شده به شمار می‌رود. ایمپلنت‌ها از نظر ظاهر و عملکرد به دندان طبیعی نزدیک هستند. سالانه تعداد بسیار زیادی از افراد عمل ایمپلنت را انجام می‌دهند. برخی از بیماری‌ها ممکن است احتمال موفقیت ایمپلنت را کاهش دهند. به همین دلیل است که محدودیت های ایمپلنت دندان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. البته یک پزشک حرفه‌ای می‌تواند با متدهای منحصر به فرد، بر این محدودیت‌ها غلبه کند. در این مقاله محدودیت‌های کاشت ایمپلنت را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم

 

چه مشکلاتی جزو محدودیت های ایمپلنت دندان است؟

یک پزشک حرفه‌ای و با سابقه قبل از ایمپلنت دندان، شرایط سلامتی بیمار را بررسی می‌کند. چرا که برخی از محدودیت های ایمپلنت ممکن است این کار را با اختلال مواج کند. یا اینکه بعد از عمل عوارضی را به همراه داشته باشد. در ادامه به بیماری‌هایی که ممکن است در روند کاشت ایمپلنت مشکل ایجاد کنند، اشاره کرده‌ایم.

بیماری‌های خودایمنی، آلرژی و دیابت

افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و دیابت جزو محدودیت های کاشت ایمپلنت به شمار می‌روند. زخم‌ها در این بیماران با سرعت کم‌تری بهبود پیدا می‌کند. این بیماری‌ها همچنین ممکن است در روند جوش خوردن استخوان فک و پذیرش ایمپلنت به عنوان بخشی از استخوان اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل پزشک باید با دقت ویژه‌ای کاشت را برای این دسته از بیماران انجام دهد.

داروها

بیماران باید مطمئن باشند که در مورد تاریخچه پزشکی و هر دارویی که مصرف می‌کنند یا قبلا مصف کرده‌اند با پزشک خود صحبت می‌کنند. زیرا ممکن است برخی از آن‌ها در جوش خوردن کاشت به استخوان فک اختلال ایجاد کنند. به عنوان مثال داروهای سوزش معده در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کنند. بنابراین ممکن است به توانایی بهبود استخوان فک در اطراف پیچ ایمپلنت آسیب برساند. یا داروهایی چون آسپرین یا بروفن‌ها در روند انعقاد خون اختلال ایجاد می‌کنند. مصرف آن‌ها در زمان نزدیک به کاشت باعث خونریزی بیش از اندازه در بیمار خواهد شد.

بیماری لثه

 

یکی از محدودیت های ایمپلنت دندان، شرایط لثه بیمار است. در صورتی که لثه به بیماری‌هایی چون التهاب و آبسه، پریودنتال و سیاهی لثه مبتلا باشد، باید ابتدا برای بهبود آن‌ها اقدام کرد. لثه‌ها نقش مهمی در نگهداری از ایمپلنت ایفا می‌کنند. به همین دلیل سلامت آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پوکی استخوان

خانم‌ها بیشتر از آقایان به این بیماری مبتلا می‌شوند. می‌توان گفت پوکی استخوان یکی از جدی‌ترین محدودیت های ایمپلنت دندان به شمار می‌رود. گر چه الگوی پوکی استخوان در مورداستخوانهای فکین صادق نیست ولی استئوپروز ازجمله مسائلی است که باید درکارگذاری ایمپلنتهامدنظرباشدچرا که ریشه ایمپلنت‌ها در استخوان فک کاشته می‌شود. در صورتی که این استخوان تراکم کافی نداشته باشد، احتمال شکستگی آن یا پس زدن ایمپلنت وجود دارد.

بهترین پزشکان به کمک پیوند استخوان، می‌توانند ایمپلنت را برای این دسته از بیماران نیز بکارند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله «ایمپلنت دندان و پوکی استخوان» را در سایت دکتر مهدی سزاوار مطالعه کنید.

مصرف دخانیات و به خصوص سیگار

نیکوتین جریان خون در لثه را محدود و روند بهبودی را کند می‌کند. بنابراین از محدودیت های ایمپلنت دندان محسوب می‌شوند.ومصرف دخانیات میتواند باایجاد تاخیر درروند ترمیم زخم میتواندریسک عدم جوش خوردن ایمپلنت به استخوان راافزایش دهد. مصرف سیگار همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه را بیشتر می‌کند. لثه‌های افراد سیگاری معمولا سیاه، ضعیف و ملتهب است. به همین دلیل چالش‌هایی در مسیر کاشت ایمپلنت ایجاد می‌کند. توضیحات جامعی در مورد ایمپلنت و سیگار در مقاله‌ موجود در این لینک ارائه شده است.

شیمی‌درمانی سر یا گردن

بیمارانی که به سرطان ناحیه سر و گردن مبتلا می‌شوند، معمولا دندان‌های خود را از دست می‌دهند. از طرفی شیمی درمانی این قسمت‌ها ممکن است احتمال موفقیت ایمپلنت را برای بیماران کاهش دهد. البته کاشت بعد از درمان معمولا مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. در مقاله کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی توضیحات جامعی در این رابطه ارائه شده است.

آیا سن در کاشت ایمپلنت محدودیتی ایجاد می‌کند؟

 

آیا سن در کاشت ایمپلنت محدودیتی ایجاد می‌کند؟

 

احتمال از دست دادن دندان‌ها در سنین بالاتر بیشتر است. به همین دلیل است که بسیاری از متقاضیان ایمپلنت سالمند هستند. آمارها نشان می‌دهد تقریبا نیمی از افراد بالای ۶۵ سال، بخشی از دندان‌های خود را از دست می‌دهند. این موضوع باعث شده که تحقیقاتی در مورد محدودیت های ایمپلنت دندان از نظر سنی انجام شود.

نتایج این تحقیقات نشان داد که سن زیاد محدودیتی برای کاشت ایمپلنت ایجاد نمی‌کند. البته این موضوع به سلامت افراد وابسته است. افراد مسن با بیماری‌های مختلفی روبرو می‌شوند. برخی از این بیماری‌ها در روند کاشت ایمپلنت اختلال ایجاد می‌کنند. ما در قسمت قبلی مقاله به این بیماری‌ها پرداخته‌ایم. اگر فردی با مشکلات گفته شده روبرو باشد، با توجه به شرایطی می‌توان ایمپلنت را انجام داد.

کاشت ایمپلنت در کودکان و نوجوانان متداول نیست. کودکان دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند و سپس با دندان‌های اصلی جایگزین می‌شوند. بنابراین معمولا نیازی به جایگزین‌ مصنوعی ندارند. نوجوانان نیز فک در حال رشد دارند.جایگزینی دندان دائمی باایمپلنت به سن دندانی دندان از دست رفته بستگی دارد. بنابراین می‌توان گفت سن کم جزو محدودیت های کاشت ایمپلنت محسوب می‌شود.

آیا کاشت در صورت وجود محدودیت های ایمپلنت دندان مشکلی ایجاد می‌کند؟

در صورتی که فرد به بیماری‌هایی که در قسمت قبل اشاره کردیم، مبتلا نباشد، احتمال موفقیت او برای کاشت ایمپلنت بسیار زیاد است. البته تمام جراحی‌های دهان با کمی خطر احتمال خونریزی، عفونت و واکنش‌های آلرژیک همراه است. که البته این موارد جزو محدودیت های ایمپلنت دندان محسوب نمی‌شوند. خوشبختانه عوارض بلند مدت برای این جراحی بسیار نادر است. در صورتی که یک متخصص خبره در این زمینه کاشت را انجام دهد، بیمار به بهترین نتیجه ممکن از نظر ظاهری و کاربردی دست پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است که التهاب و درد ایمپلنت در روزهای اول، اغلب به دلیل ورود فشار هنگام گاز گرفتن غذا است. برای رفع آن نیز فقط کافی است که لقمه را در دهان خود طوری تنظیم کنید که فشار کم‌تری به کاشت وارد شود. رعایت دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی پزشک باعث می‌شود که کاشت ایمپلنت دندان برای شما خطری نداشته باشد.

چرا ارائه تاریخچه پزشکی به صورت کامل در کاشت ایمپلنت اهمیت دارد؟

 

 

در این مقاله به تمام بیماری‌هایی که باعث ایجاد محدودیت های ایمپلنت دندان می‌شوند، اشاره کردیم. افراد مبتلا باید از بهترین متخصص برای کاشت ایمپلنت استفاده کنند تا نتایج مطلوبی داشته باشند. البته به طور کلی تمام افراد باید با پزشک خود صادق باشند. یعنی لازم است که پزشک اطلاعات دقیق از تاریخچه پزشکی بیمار داشته باشد. اهمیتی ندارد که این بیماری باعث ایجاد محدودیت در کاشت ایمپلنت می‌شود یا خیر. به عنوان مثال ممکن است پزشک برای جراحی قصد داشته باشد از بیهوشی عمومی استفاده کند. اما بیمار در مورد مشکلات قلبی خود به او اطلاع نداده باشد. در این صورت زندگی بیمار به خطر می‌افتد! این موضوع به خوبی اهمیت ارائه تاریخچه دقیق پزشکی را مشخص می‌کند.

جمع بندی

حتی بیمارانی که به بیماری‌های مذکور در مقاله مبتلا هستند یا داروهای خاصی مصرف می‌کنند، می‌توانند کاشت ایمپلنت را انجام دهند. آن‌ها تنها به یک متخصص حرفه‌ای و باتجربه در این زمینه نیاز دارند که بتواند کاشت را با ظرافت کامل و با توجه به شرایط خاص آن‌ها انجام دهد. دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان،‌ فک و صورت و متخصص کاشت ایمپلنت در تهران هستند. ایشان تجربه بسیاری در این زمینه دارند و می‌توانند کاشت را برای بیماران با شرایط خاص نیز انجام دهند. در صورت نیاز به مشاوره با دکتر سزاوار به صورت آنلاین یا حضوری می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت ایشان اقدام کنید.

منابع:

https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2020/dental-implants-danger/

https://www.together.dental/blog/are-there-any-age-restrictions-for-dental-implants/A

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.