دیاستما چیست و چه درمان هایی برای آن اعمال می شود؟

دیاستما را اگر چه نمی توان بیماری دندانی دانست، اما ممکن است به لحاظ زیبایی، طرح لبخند فرد را تحت تاثیر قرار دهد. دیاستما در واقع فاصله بین دو دندان است که در برخی افراد دیده می شود. اگر چه در این عده مسواک زدن و به کار بردن نخ دندان با سهولت بیشتری انجام شده و فاصله بین دندان ها با راحتی بیشتر تمیز می شود، اما همچنان به لحاظ زیبایی، رتبه پایینی دارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا به زوایای این موضوع بیشتر پرداخته و ببینیم در علم دندانپزشکی زیبایی چه راهکارهایی برای آن ارائه شده است.

دیاستما چیست؟

فاصله بین دندان ها را دیاستما می گویند و این مورد غالبا به لحاظ زیبایی، برای افراد آزاردهنده بوده و مایل به برطرف کردن آن هستند. لبخند زیبا یکی از فاکتورهای افزایش اعتماد به نفس در زندگی شخصی و مراودات اجتماعی است و با اصلاح و زیباسازی دندان ها، می توان طرح اصلاح لبخند را با موفقیت همراه ساخت.

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

 

دیاستما چیست؟

درمان دیاستما

لازم به ذکر است که دیاستما یا فاصله بین دندان ها، گاهی اوقات به مرور زمان و خود به خود، بسته می شود و در مواردی نظیروجودفرنوم باکال چسبنده و یا به علت وجود دندان نهفته اضافی ابتدا باید نسبت به برطرف کردن علت با انجام جراحی گام برداشت که ممکن است با انجام ارتودنسی پیگیری شود و برخی اوقات دیگر، نیاز به استفاده از روش های ترمیمی خواهد بود.

اصلاح طرح لبخند برای چه افرادی مناسب است؟

 

دیاستما چیست؟

باندینگ

همین طور روش ترمیمی دیگر که برای اصلاح طرح لبخند و بستن فاصله بین دندان ها، مورد استفاده قرار می گیرد، باندینگ است. در باندینگ دندان ها، از رزین کامپوزیت برای سطح روی دندان ها استفاده شده و فاصله بین دندان ها به این شکل بسته می شود. جهت انجام باندینگ باید دندانپزشک متبحر، رنگ رزین کامپوزیت را مطابق و سازگار با دندان های فرد انتخاب کرده، سپس به میزان لازم و بسیار ظریف از سطح روی دو دندانی که قرار است فاصله بین آن ها پر شود، تراشیده و سطح دندان ها را برای قرار دادن رزین کامپوزیت، آماده سازد.

فرم کامپوزیت این اجازه را به دندانپزشک می دهد تا به خوبی آن را روی دندان ها فرم داده و فاصله بین دندانی را به طور کامل پر کرده و دو دندان کنار هم دیده شوند. به این شکل زیبایی لبخند تامین شده و مشکلات ناشی از فاصله دندانی برطرف می شوند.

ونیر دندان

دیگر روشی که می توان برای رفع دیاستما انتخاب کرد، کامپوزیت ونیر است. بسته به تشخیص دندان پزشک، لایه ای از مینای دندان در این حالت برداشته شده و لایه و روکش ونیر به جای آن قرار می گیرد. در این حالت به طور کلی فاصله بین دندان ها برطرف شده و ونیر لایه بسیار زیبایی روی دندان ها ایجاد می کند. ونیر زیبایی کامل روی دندان ها ایجاد کرده و یکی از بهترین روش های ترمیم دندانی محسوب می شود.

فرنکتومی

در صورتی که فاصله بین دندان ها به دلیل فرنوم بزرگ در لب به وجود آمده باشد، با انجام فرنکتومی می توان نسبت به رفع بافت زیاد ایجاد شده در فرنوم لب، اقدام کرده و در میزان فاصله بین دندان ها، بهبود حاصل شود. البته معمولا در سنین بالاتر، استفاده از این روش چندان کارآمد نبوده یا حداقل به تنهایی کارآمد نخواهد بود و لازم است که در کنار آن از سایر روش ها نیز استفاده شود.

نکات مهمی که درباره عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید

سخن پایانی

اصلاح طرح لبخند یکی از روش های زیبایی صورت در کنار رسیدن به سلامت بالاتر دندان ها و فک به شمار می رود. دقت به این نکته که این تکنیک ها را حتما پس از معاینه توسط پزشک متخصص دندان و زیبایی، انجام داده و هرگز سلامت دندان های خود را در این مسیر، به حاشیه نرانید، اهمیت زیادی دارد.

 

برای دریافت نوبت ویزیت مطب دکتر مهدی سزاوار با شماره 02188784967 تماس حاصل نمایید.

منبع: healthline

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «دیاستما چیست و چه درمان هایی برای آن اعمال می شود؟»

  1. سلام خسته نباشید
    پسر من 10 سالشه و بین دندان هاش فاصله هست میخواستم بپرسم که امکان داره بعدا این فاصله از بین بره؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.