دیاستما چیست؟ عوامل ایجاد دیاستما کدامند؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1403
دیاستما چیست

دیاستما را اگر چه نمی توان بیماری دندانی دانست، اما ممکن است به لحاظ زیبایی، طرح لبخند فرد را تحت تاثیر قرار دهد. دیاستما در واقع فاصله بین دو دندان است که در برخی افراد دیده می شود. فاصله بین دندان ها یا دیاستما دندان در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. فاصله بین دو دندان جلویی فک فوقانی از شایعترین نوع دیاستما است. دلایل مختلفی ممکن است در در ایجاد این شکاف تاثیر گذار باشند، به عنوان مثال این می تواند یک مشکل ژنتیکی مربوط به سایز و اندازه دندان ها و استخوان‌های فک باشد یا به دلیل رفتارها و عادت های نادرست در طول زمان ایجاد شده باشد.

اگر چه شکاف بین دندان ها باعث می شود تا مسواک زدن و به کار بردن نخ دندان با سهولت بیشتری انجام شده و فاصله بین دندان ها با راحتی بیشتر تمیز شود، اما این می‌تواند زیبایی فرد را به خصوص هنگام صحبت کردن و خندیدن تحت تاثیر قرار دهد. از همین رو بسیاری افراد به دنبال اصلاح این مشکل هستند، اما چه درمان هایی می توانند به بهبود این شرایط کمک کنند؟ برای یافتن پاسخ این سوال بهتر است با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا تا به زوایای این موضوع بیشتر پرداخته و ببینیم در علم دندانپزشکی زیبایی چه راهکارهایی برای آن ارائه شده است.

دیاستما چیست؟

دیاستما یک مسئله مربوط به فاصلهٔ بین دندان‌ها است، که می‌تواند تأثیر زیادی بر ساختار و زیبایی دندان‌ها داشته باشد. این وضعیت معمولاً به علت عدم تطابق اندازهٔ دهان و اندازهٔ دندان‌ها یا به دلیل عوامل دیگری نظیر برآمدگی‌های زیرینی، ضعف عضلات دهان و یا ساختار اشتباه دندان‌ها ایجاد می‌شود.

دیاستما، می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند ناتوانی در مضغ غذا، مشکلات گوارشی، و حتی کاهش اعتمادبه‌نفس شود؛ برای رفع فاصله بین دندان، معمولاً از روش‌های درمانی، مانند استفاده از بریج‌ها، یا درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌شود، که هدف آنها بازگرداندن تطابق و سازگاری صحیح بین ساختار دهان و دندان‌ها است.

دیاستما چیست؟

همانطور که ذکر شد دیاستما به شکاف بین دندان ها گفته می شود. این فاصله معمولاً سلامت دهان و دندان را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اما در موارد اندک می تواند علائم بیماری لثه مانند پریودنتیت باشد. این یک بیماری است که با التهاب، قرمزی، تورم و خونریزی لثه همراه است و در موارد حاد می تواند با از دست دادن دندان و ایجاد فاصله بین دندان ها همراه باشد.

فاصله بین دندان ها به لحاظ زیبایی، برای افراد آزاردهنده بوده و حتی ممکن است باعث اعتماد به نفس آنها هنگام صحبت و برخورد با دیگران شود. لبخند زیبا یکی از فاکتورهای افزایش اعتماد به نفس در زندگی شخصی و مراودات اجتماعی است و با اصلاح و زیباسازی دندان ها، می توان طرح اصلاح لبخند را با موفقیت بیشتری همراه کرد.

چه عواملی در ایجاد دیاستما تاثیر گذار هستند؟

عوامل زیر در ایجاد دیاستما دندان نقش بیشتری دارند:

  • شکاف بین دندان ها می تواند یک مشکل مادرزادی باشد. وجود یک بیماری ارثی در خانواده ها می تواند باعث از بین رفتن، کوچک شدن دندان ها و ایجاد فاصله بین آن ها شود.
  • عادات غلط مانند فشار دادن زبان روی دندان های جلویی هنگام قورت دادن آب دهان عامل مهم دیگری است.
  • بیماری های پیشرفته لثه که با عفونت استخوان فک همراه هستند، می توانند به دیاستما یا لق شدن دندان ها منجر شوند.

درمان دیاستما چگونه انجام می شود؟

لازم به ذکر است که فاصله بین دندان ها، گاهی اوقات به مرور زمان و خود به خود، از بین رفته و دندان ها به درستی کنار هم قرار می گیرند.  و در مواردی نظیر وجود فرنوم باکال چسبنده و یا به علت وجود دندان نهفته اضافی، ابتدا باید نسبت به برطرف کردن علت عارضه با انجام جراحی اقدام کرد. این ممکن است با انجام ارتودنسی پیگیری شود و در برخی مواقع نیز نیاز به استفاده از روش های ترمیمی مانند ایمپلنت دندان خواهد بود. در کل اقدامات درمانی برای دیاستما دندان به شرح زیر است:

درمان دیاستما با استفاده از باندینگ

باندینگ

روش ترمیمی که برای اصلاح طرح لبخند و بهبود دیاستما دندان ها، مورد استفاده قرار می گیرد، باندینگ است. در باندینگ دندان ها، از رزین کامپوزیت برای سطح روی دندان ها استفاده شده و فاصله بین دندان ها به این شکل بسته می شود. جهت انجام باندینگ باید دندانپزشک متبحر، رنگ رزین کامپوزیت را مطابق و سازگار با دندان های فرد انتخاب کرده، سپس به میزان لازم و بسیار ظریف از سطح روی دو دندانی که قرار است فاصله بین آن ها پر شود، تراشیده و سطح دندان ها را برای قرار دادن رزین کامپوزیت، آماده سازد.

فرم کامپوزیت این اجازه را به دندانپزشک می دهد تا به خوبی آن را روی دندان ها فرم داده و فاصله بین دندانی را به طور کامل پر کرده تا در نهایت دو دندان به درستی کنار هم قرار گیرند. به این شکل فرد لبخند زیباتری خواهد داشت و مشکلات ناشی از دیاستما دندان برطرف می شوند.

ونیر دندان

روش دیگری که می توان برای رفع دیاستما دندان انتخاب کرد، کامپوزیت ونیر است. بسته به تشخیص دندانپزشک، لایه ای از مینای دندان برداشته شده و لایه و روکش ونیر به جای آن قرار می گیرد. در این حالت به طور کلی فاصله بین دندان ها برطرف شده و در نهایت ونیر لایه بسیار زیبایی روی دندان ها ایجاد می کند. این یکی از بهترین روش های ترمیم دندانی محسوب می شود.

فرنکتومی

در صورتی که فاصله بین دندان ها به دلیل فرنوم بزرگ در لب به وجود آمده باشد، با انجام فرنکتومی می توان نسبت به رفع بافت ایجاد شده در فرنوم لب، اقدام کرد تا فاصله بین دندان ها کمتر شده و ظاهر آن ها بهبود یابد. معمولا در سنین بالاتر، استفاده از این روش چندان کارآمد نبوده یا حداقل به تنهایی کارآمد نخواهد بود و لازم است که در کنار آن از سایر روش ها نیز استفاده شود.

فاصله نامناسب بین دندان‌ها یا همان دیاستما، یک ویژگی زیبایی‌شناختی است؛ که می‌تواند بر ساختار دندان تأثیر بگذارد. این فاصله معمولاً بین دو دندان جلویی فک بالا دیده می‌شود؛ و می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله رشد نامتناسب دندان‌ها، عادات دهانی نادرست، یا حتی به دلیل ویژگی‌های ژنتیکی ایجاد شود. دانشمندانی مانند دکتر ادوارد آنگل، که نظریه‌های پیشرو در زمینه ارتودنسی را مطرح کردند؛ بر این باور بودند که دیاستما می‌تواند نشان‌دهنده ناهنجاری‌های دندانی باشد؛ که نیاز به توجه ویژه دندانپزشکی دارد.

نکته نهایی در ارتباط با فاصله بین دندان

اصلاح طرح لبخند یکی از روش های زیبایی صورت در کنار رسیدن به سلامت بالاتر دندان ها و فک به شمار می رود. اصلاح طرح لبخند با تکنیک های مختلفی انجام می شود. انتخاب بهترین تکنیک باید زیر پزشک متخصص دندان و زیبایی، یا جراح فک و صورت انجام شود. هرگز سلامت دندان های خود را در این مسیر نادیده نگیرید. مراجعه به پزشک متخصص و مجربی همجون دکتر مهدی سزاوار می تواند اهداف زیبایی و درمانی شما را دیاسما و سایر مشکات دندانی به درستی محقق کند. برای دریافت نوبت ویزیت مطب دکتر مهدی سزاوار با شماره ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ تماس حاصل نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جویدن بعد از ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان‌ها می‌تواند به مشکلات جدی در عملکرد سیستم جویدن منجر شود. بسیاری از بیماران به دلیل ناتوانی در جویدن صحیح به دندانپزشک

1 دیدگاه دربارهٔ «دیاستما چیست؟ عوامل ایجاد دیاستما کدامند؟»

  1. سلام خسته نباشید
    پسر من 10 سالشه و بین دندان هاش فاصله هست میخواستم بپرسم که امکان داره بعدا این فاصله از بین بره؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *