فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان چیست؟

آخرین تاریخ بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403

فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان چیست؟ برای اکثر ما پیش آمده که بخواهیم از خدمات جرمگیری دندانپزشکی استفاده کنیم، اما این سوال همیشه وجود داشته که آیا جرمگیری دندان را خراب می‌کند؟ چندبار جرمگیری در سال مجاز است؟ آیا فرقی بین جرم گیری لثه و دندان وجود دارد؟ کدام یک آسیب زننده هستند؟ تمام این سوالات نشان دهنده نگرانی افراد از انجام این خدمات است. ما در مقاله فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان از سایت دکتر سزاوار علت لزوم انجام این خدمات دندانپزشکی و دیگر سوالات پیرامون آن را پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید:

جرم‌گیری دندان و جرم‌گیر لثه، دو روش بهبود بهداشت دهان و دندان هستند؛ که اغلب به‌صورت هم‌زمان انجام می‌شوند؛ اما فرق بین جرم‌گیری دندان و جرم‌گیری لثه، در روش انجام آنها است. جرم‌گیر دندان به برداشتن زمینه‌های سخت مانند پلاک و سنگ‌های رسوب شده بر روی سطح دندان می‌پردازد؛ درحالی‌که جرم‌گیری لثه بیشتر به پاک‌سازی و بهبود وضعیت بافت‌های لثه و ازبین‌بردن عوارض آن متمرکز است. جرم‌گیری لثه ممکن است؛ شامل روش‌های پاک‌سازی لثه، مانند پرسکوپی، داروهای ضدالتهابی باشد، درحالی‌که جرم‌گیر دندان بیشتر با استفاده از ابزارهای مکانیکی صورت می‌گیرد.

فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان چیست؟

جرمگیری لثه و جرمگیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان و پلانینگ ریشه یا همان جرمگیری لثه یک روش ترمیمی غیر جراحی است که به جلوگیری از پیشرفت بیشتر یا آسیب ناشی از بیماری پریودنتال کمک می‌کند. در طول درمان، متخصص دندانپزشک، دندان‌های شما را جرمگیری می‌کند که شامل برداشتن پلاک و جرم بالا و پایین خط لثه و تمیز کردن پاکت‌های بین دندان‌ها می‌شود. از طرف دیگر، روت پلنینگ شامل تمیز کردن و صاف کردن نواحی ناهموار روی ریشه دندان برای بهبود بهبود بافت لثه و چسباندن مجدد آن است.

چرا دندان‌ها دچار جرم می‌شوند؟

پلاک یک ماده نرم مایل به زرد و گاها خاکستری است که به سطوح دندان از جمله دندان‌های متحرک و ثابت می چسبد. پلاک ها در واقع یک بیو فیلم سازمان یافته هستند که عمدتاً از باکتری‌های موجود در ماتریکسی از گلیکوپروتئین‌ها و پلی ساکاریدهای خارج سلولی تشکیل شده است. این ماتریس حذف پلاک را با شستشو یا استفاده از اسپری غیرممکن می‌کند. ماده آلبا شبیه پلاک است اما فاقد ساختار سازمان یافته پلاک و از این رو به راحتی با شستشو و اسپری جابجا می‌شود

همه افراد دچار پلاک و ماده آلبا می‌شوند. از طریق مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، این کلنی‌های سازمان یافته باکتری‌ها مختل شده و از حفره دهان حذف می‌شوند. به طور کلی، هر چه مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر روش‌های مراقبت از دهان مؤثرتر باشد، پلاک کمتری روی دندان‌ها جمع می‌شود. با این حال، اگر پس از 24 ساعت در محیط دهان، بیوفیلم با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دست نخورده باقی بماند، شروع به جذب محتوای معدنی بزاق می‌کند.

از طریق این جذب ماده ای سخت به نام سنگ به وجود می آید که معمولاً به عنوان “تارتار” شناخته می‌شود و در نهایت پایه ای را برای لایه‌های جدید بیوفیلم پلاکی فراهم می‌کند تا بر روی آنها قرار گرفته و در طول زمان ایجاد شود. جرم‌ها سخت تر از استخوان هستند و با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن قابل برداشتن نیستند.

تا به اینجا اطلاعاتی را درباره علت به وجود آمدن جرم دندان و پلاک ارائه دادیم، اما درباره فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان، می‌بایست تعریف هر یک را بدانید تا در نهایت به تفاوت آنها پی ببرید:

هر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانید

جرم گیری یک روش معمولی است که به بیمارانی که دچار تجمع بیش از حد پلاک و بیماری لثه شده‌اند، کمک می‌کند. توجه داشته باشید مسواک زدن نوعی تمیز کردن استاندارد در نمای خارجی دندان‌ها است، اما جرمگیری فرآیندی است که بسیار عمیق‌تر می‌شود. اگر دندانپزشک جرمگیری دندان را همراه با جرمگیری لثه توصیه کرده است، اطلاع از این دو روش به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید برای انها آماده شوید.

هر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانیدهر آنچه که باید در مورد جرم گیری دندان بدانید

فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان در هدف انجام آنها است؛ جرمگیری نوعی تمیز کردن دندان است که به راحتی می‌تواند به زیر خط لثه برسد و تجمع بیش از حد پلاک را از بین ببرد. فرآیند کامل جرمگیری دندان همراه با جرمگیری لثه معمولاً به عنوان تمیز کردن عمیق شناخته می‌شود. این درمان بسیار فراتر از تمیز کردن عمومی است که معمولاً در طول معاینه منظم یا ویزیت سالانه خود دریافت می کنید.

جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود؟

جرم گیری دندان شامل برداشتن دقیق پلاک روی سطح دندان‌ها و همچنین در پاکت‌های زیر خط لثه است. دندانپزشک شما ممکن است بسته به شدت بیماری شما از بی حس کننده موضعی برای کاهش ناراحتی استفاده کند یا نکند. دو روش وجود دارد که دندانپزشک شما می‌تواند پلاک را از بین ببرد:

دندانپزشک شما می‌تواند پلاک را با یک ابزار دستی به نام کورتاژ بتراشد. دندانپزشک این ابزار کوچک را زیر خطوط لثه قرار می‌دهد تا پلاکی که مسواک شما به آن نمی رسد را با دقت از بین ببرد. یک ابزار دیگر به نام اولتراسونیک نیز وجود دارد که دندانپزشک ممکن است از آن برای جرمگیری دندان‌ها نیز استفاده کند. این ابزار دارای یک نوک فلزی و لرزان با اسپری آب خنک است تا پلاک را از بین ببرد.

چرا انجام جرم گیری دندان ضروری است؟

همه ما در مقطعی از زندگی‌مان با تشکیل پلاک مواجه می شویم. پروتئین‌ها و باکتری‌ها همراه با بزاق موجود در دهان می‌توانند یک لایه باریک را تشکیل دهند که تقریباً در تمام اوقات دندان‌های شما را می پوشاند. هر زمان که چیزی مصرف می کنید، قندها، اسیدها و ذرات ریز غذا می‌توانند به این لایه نازک مانند چسبیده و باعث تجمع روی دندان شما شوند که به آن پلاک می گویند.

همچنین باکتری‌های موجود در پلاک عامل اصلی پوسیدگی دندان و بیماری لثه هستند. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و تمیز کردن استاندارد دندان به خلاص شدن از شر تجمع پلاک و جلوگیری از بروز مشکل جدی کمک می‌کند. با این حال، اگر لثه‌های شما سالم باشند، بافت محکم در اطراف دندان می‌جنگد و پلاک را از بین می‌برد. اما اگر بیماری لثه شروع به شکل گیری کند، بافت شل می‌شود.

لثه‌های سالم حدود 1 تا 3 میلی متر زیر خط لثه به دندان می چسبند. بیماری لثه باعث ایجاد فاصله بسیار عمیق‌تر می‌شود که به راحتی می‌توانند با پلاک پر شوند و مشکلات شما را بدتر کنند. همچنین باعث می‌شود که علائم مختلف دیگری مانند بوی بد دهان بیشتر نمایان شود. اگر عمق پاکت‌های شما 4 میلی‌متر یا بیشتر باشد، دندانپزشک شما ممکن است برای از بین بردن پلاک موجود در زیر خط لثه و درمان بیماری، جرم‌گیری دندان را پیشنهاد کند.

جرمگیری دندان چه حسی دارد؟

برای بسیاری از افراد، جرم گیری دندان می‌تواند یک تجربه ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر لثه‌های بسیار حساس باشند. در نتیجه دندانپزشک ممکن است بی حس کننده موضعی ارائه دهد که می‌تواند به بی حس شدن بافت لثه کمک کند. همچنین شما می‌توانید با دندانپزشک خود در مورد گزینه‌های مختلفی که او می‌تواند برای حساسیت‌زدایی ناحیه مورد استفاده قرار دهد تا درد و هر نوع ناراحتی را در طول فرآیند به حداقل برساند، صحبت کنید.

جرمگیری دندان چه مدت طول می‌کشد؟

جرم گیری فرآیند پیچیده ای است و ممکن است چندین بار انجام شود، زیرا هر جلسه به قسمت متفاوتی از دهان می پردازد. برخی از دندانپزشکان ممکن است دهان را به چهار ربع مختلف تقسیم کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است این عمل را با جدا کردن آن به دو نیمه انجام دهند. همچنین می توانید با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا می توان قرار ملاقات جرم گیری خود را در یک ویزیت برنامه ریزی کرد صحبت کنید.

جرمگیری لثه یا  Root Planing چیست؟

همانطور که اشاره شد فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان چیست؟ در هدف انجام این دو روش است، جرمگیری و پلنینگ ریشه، تمیز کردن عمیق بافت‌های لثه است. این یک درمان غیرجراحی متداول برای بیماری لثه است که جرم یا جرم انباشته شده (پلاک سخت و کلسیفیه) در بالا و زیر خط لثه را از بین می برد و همچنین می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه (بیماری پریودنتال) کمک کند.

در جرمگیری به سادگی جرم‌های ایجاد شده را از بین می برد، در حالی که روت پلنینگ ریشه‌های دندان را نیز صاف می‌کند. این کار این به چسبیدن مجدد لثه به دندان کمک می‌کند و در نتیجه عمق پاکت لثه را کاهش می‌دهد.

فرآیند جرمگیری لثه یا روت پیلینگ

دندانپزشک بی حسی موضعی را برای جلوگیری از ناراحتی تجویز می‌کند.

 • دندانپزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص دندانپزشکی، جرم گیری و پلنینگ ریشه را انجام می‌دهد تا تارتار بالا و زیر خط لثه شما را از بین ببرد.
 • پس از جرمگیری و روت پلنینگ، دندانپزشک ممکن است دهان شما را با یک محلول ضد باکتری (مانند کلرهگزیدین) شستشو دهد.
 • در نهایت، دندانپزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌های موضعی را در پاکت‌های پریودنتال قرار دهد.

جرمگیری لثه چه مدت طول می‌کشد؟

کل فرایند روت پیلینگ ممکن است در چندین جلسه، یک جلسه برای هر نیمه یا یک چهارم دهان شما انجام شود. به خاطر داشته باشید بی‌حس کردن کل دهان برای یک جلسه می‌تواند باعث ایجاد مشکل در خوردن، بلع و صحبت کردن شود. علاوه بر این، انجام یک جرم گیری کامل دهان و صاف کردن ریشه می‌تواند منجر به ناراحتی قابل توجهی شود.

یکی دیگر از دلایلی که برای تمیز کردن عمیق نیاز به جلسات متعدد است، این است که برای اطمینان از درمان تمام نواحی بیماری لثه، از جمله برداشتن جرم و پلاک، به زمان کافی نیاز است. تمیز کردن سبک‌تر ممکن است طول بکشد، اما آنقدر مؤثر نخواهد بود.

بعد از جرمگیری لثه چه انتظاری باید داشته باشید؟

فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان چیست میتواند شامل انتظارات بعد از انجام آنها نمی شود به عبارت دیگر، پس از هر دو جرمگیری، احتمالا دهان شما حساس و دردناک خواهد شد. تعداد کمی از بیماران ممکن است بلافاصله پس از عمل دچار خونریزی و تورم شوند که ممکن است چند روز طول بکشد.

دندانپزشک خمیر دندان مخصوصی را برای حساسیت زدایی از لثه و کاهش ناراحتی توصیه می‌کند. همچنین ممکن است دهانشویه دریافت کنید که می‌تواند به تمیز نگه داشتن لثه‌ها کمک کند. بسیار مهم است که بعد از جلسه جرم گیری از روش‌های صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده کنید، زیرا از تشکیل مجدد پلاک در همان مناطق جلوگیری می‌کند.

دندانپزشک شما دستورالعمل‌های بهبودی را به شما می‌دهد. با روش‌های از دندان‌ها و لثه‌های خود محافظت کنید:

 • پرهیز از غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند
 • پرهیز از غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم یا سرد
 • استفاده از خمیردندان حساسیت زا
 • در دراز مدت، برای حفظ مزایای تمیز کردن عمیق، به بهداشت دهان و دندان نیاز دارید.

فرق جرم گیری لثه و جرمگیری دندان

جرم گیری و پلنینگ ریشه دو روش جداگانه هستند که برای درمان بیماری لثه با هم انجام می‌شوند:

 • جرمگیری پریودنتال به معنای برداشتن تارتار از دندان‌ها و لثه‌ها است
 • روت پلنینگ سطوح ریشه دندان را برای رسیدن به یک سطح صاف درمان می‌کند، که باعث می‌شود احتمال تجمع مجدد پلاک و جرم کمتر شود.

مزایا و خطرات جرم گیر لثه

جرم گیری و صاف کردن ریشه می‌تواند به درمان بیماری لثه و بهبود سلامت دهان کمک کند. همچنین دارای برخی نقاط منفی بالقوه است که بیشتر آنها موقتی هستند.

فواید

 • کاهش عمق پاکت لثه
 • کاهش خطر ابتلا بیماری لثه پیشرفته (برای مثال پریودنتیت)
 • کاهش خطر پوسیدگی دندان
 • رفع بوی بد دهان

خطرات

 • در چند روز اول پس از عمل، ممکن است هنگام مسواک زدن، درد، حساسیت و خونریزی لثه را تجربه کنید که باید به سرعت از بین بروند
 • باکتری ممکن است به لثه و جریان خون شما واردو باعث عفونت شود. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا از این امر جلوگیری کند.
 • روت پلنینگ ممکن است بیش از حد لازم سطح ریشه دندان شما (سمنتوم) را از بین ببرد.

جرم گیری لثه برای بیماری لثه چقدر موثر است؟

 • نشان داده شده است که جرم گیری و صاف کردن ریشه در کاهش عمق پاکت لثه که یک شاخص مهم بیماری لثه است، موثر است.
 • اثربخشی جرمگیری و پلانینگ ریشه تا حدودی به کیفیت بهداشت دهان و دندان پس از اتمام عمل بستگی دارد. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و حفظ یک رژیم غذایی متعادل به جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک و جرم کمک می‌کند.
 • بیماری لثه همچنین با شرایط سیستمیک مانند دیابت مرتبط است که می‌تواند در تعیین بهترین برنامه درمانی نقش داشته باشد. تمیز کردن عمیق ممکن است تنها بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر برای بیماری شدید لثه باشد.
 • توجه داشته باشید که بیماری لثه پیشرفته ممکن است به چیزی بیش از تمیز کردن عمیق نیاز داشته باشد. از این رو ممکن است برای بازگرداندن سلامت لثه و جلوگیری از از دست دادن دندان به جراحی نیاز باشد.

جرم گیری لثه برای بیماری لثه چقدر موثر است؟

گفتنی است که روش‌های جایگزینی برای تمیز کردن عمیق وجود دارد تا از آسیب غیرضروری به ریشه دندان جلوگیری شود. به عنوان مثال، جرمگیری دندان به روش اولتراسونیک ممکن است بتواند تارتار زیر خط لثه را بدون برداشتن مقدار زیادی از بافت ریشه از بین ببرد. از این رو بهتر است با دندانپزشک یا پریودنتیست خود در مورد گزینه‌ها درمان صحبت کنید. آنها ممکن است بر اساس نیازهای بهداشت دهان و دندان شما، درمان‌های خاصی را بر درمان‌های دیگر ترجیح دهند.

چرا جرمگیری لثه و جرمگیری دندان مهم است؟

باکتری‌های مضر دهان پلاک ایجاد می‌کنند، لایه ای چسبناک و شفاف که دندان‌ها را می پوشاند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند پلاک را از بین ببرد، اما رژیم غذایی نامناسب و بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود تا پلاک باقی بماند و در طول زمان ایجاد شود. در نهایت پلاک سخت می‌شود و تبدیل به سنگ می‌شود. تجمع جرم دندانی عامل اصلی پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. بنابراین می‌تواند محل خوبی برای باکتری‌ها و سایر میکروب‌های دهانی برای ته نشین شدن و ایجاد عفونت در دندان‌ها و لثه‌ها باشد.

جرم گیری و روت پلنینگ جرم‌ها را از روی دندان‌ها پاک می‌کند. همچنین سطوح ناهموار ریشه دندان را صاف می‌کند تا لثه بتواند دوباره به دندان بچسبد. این امر رعایت بهداشت دهان و دندان را آسان تر می‌کند و از آسیب بیشتر به دندان‌ها و لثه‌ها جلوگیری می‌کند.

جرم گیری و روت پلنینگ چه زمانی باید انجام شود؟

هنگامی که ارزیابی پریودنتال یا غربالگری بیماری لثه شواهدی از عفونت لثه و مراحل اولیه از دست دادن استخوان در فک را نشان دهد، ممکن است جرمگیری دندان توصیه شود. برای تشخیص بیماری پریودنتال، بین دندان‌ها و لثه‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند و برای ارزیابی میزان استخوان اطراف دندان‌ها از اشعه ایکس استفاده می شود. اگرچه برای تشخیص بیماری لثه به معاینه کامل پریودنتال نیاز است، اما تعدادی از علائم و نشانه‌ها وجود دارد که اغلب وجود آن را نشان می‌دهند، از جمله:

 • بوی بد دهان یا طعم بد در دهان
 • لثه هایی که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی می‌کنند
 • لثه‌های قرمز، پف کرده یا حساس
 • عقب نشینی خط لثه
 • دندان هایی که به نظر می رسد جابه جا می‌شوند یا احساس لق شدن دارند
 • چرک بین دندان‌ها و لثه‌ها وجود دارد
 • پاکت‌های پریودنتال با عمق بیش از 3 میلی متر
 • شواهد رادیوگرافی از تحلیل استخوان اطراف دندان

باتوجه‌به مطالعات صورت گرفته؛ توسط دکتر آنا ماریا دیواریس و تیمش در زمینه بهداشت دهان و دندان، مشخص شده است؛ که فرق بین جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان از جنبه‌های مختلفی قابل‌بررسی است؛ این تحقیقات نشان می‌دهند؛ که درجرم‌گیری دندان تأکید بیشتر بر حذف سنگ دندان و پاک‌سازی سطح دندان‌ها است؛ درحالی‌که، در جرم‌گیری لثه، تمرکز بیشتر بر روی بافت‌های لثه و پیشگیری از بیماری‌های لثه است.

علاوه براین، تحقیقات انجام شده توسط دکترهیروشی اوگاوا و همکارانش درمورد روش های پاکسازی لثه و دندان نشان می‌دهد؛ تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد از پزشکان از جرم‌گیری دندان، به‌عنوان یکی از روش‌های مهم برای بهبود وسلامت دهان و دندان استفاده می‌کنند.

جرم گیری لثه و جرمگیری دندان یک درمان غیرجراحی رایج برای بیماری لثه است که به عنوان تمیز کردن عمیق نیز شناخته می‌شود. یکی از مهمترین فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان این است که جرم گیری پریودنتال تارتار را از روی دندان‌ها و لثه‌ها پاک می‌کند، در حالی که روت پلنینگ سطح ریشه‌های دندان شما را صاف می‌کند. در صورت بروز علائم بیماری لثه، دندانپزشک شما ممکن است جرم گیری و روت پلنینگ را توصیه کند. با این حال، هر دو می توانند ممکن است اولین بخش از یک برنامه درمانی گسترده تر باشد.

سوالات متداول درباره فرق بین جرمگیری لثه و جرمگیری دندان

 1. جرم گیری و روت پلنینگ چند جلسه طول می کشد؟ جرم گیری و پلنینگ ریشه معمولاً بسته به وسعت شرایط، طی 1 تا 4 مرتبه مراجعه انجام می‌شود. معمولاً در هر ویزیت یک چهارم دهان  درمان خواهد شد، که این امکان را می‌دهد پلاک و رسوبات تارتار از زیر خط لثه کاملاً پاک شده و پاکت‌های پریودنتال تا حد امکان به طور مؤثر تمیز شود.
 2. مدت زمان جرم گیری دندان در هر جلسه چقدر است؟ مدت زمان ویزیت به شدت وضعیت شما و همچنین اینکه دندانپزشک شما جرم گیری کل دهان را در یک نوبت یا در بخش هایی در طی چندین جلسه انجام می‌دهد بستگی دارد. به طور معمول، اگر دندانپزشک عمل جرم گیری را روی کل دهان در یک جلسه انجام دهد، 1 تا 2 ساعت طول می کشد تا کامل شود.
 3. آیا جرم گیری دندان درد دارد؟ جرم گیری دندان می‌تواند یک عمل ناراحت کننده باشد. با این حال، دندانپزشک ممکن است از یک بی حس کننده موضعی برای کمک به کاهش درد و ناراحتی استفاده کند.
 4. مدت زمان نقاهت از جرم گیری دندان چقدر است؟ اکثر بیماران در چند روز اول بعد از عمل احساس ناراحتی و درد خفیف دارند. همچنین ممکن است تا یک هفته با بهبودی لثه‌ها حساسیت داشته باشید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

پیوند استخوان دندان چیست؟

پیوند استخوان دندان چیست

 ایمپلنت‌‌های دندانی جایگزین‌ مخصوص دندان هستند که با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند. به این ترتیب، شما به ساختار استخوانی سالم و کافی نیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *