هزینه جراحی فک در سال 1403 | 10 عامل موثر در هزینه درمان انحراف فک

آخرین تاریخ بروزرسانی: 12 خرداد 1403
هزینه عمل انحراف فک چقدر است؟ هزینه با انواع بیمه‌ها

جراحی انحراف فک نوعی بازسازی فک است که به عنوان جراحی ارتوگناتیک شناخته می‌شود و روشی برای اصلاح یا تنظیم هر نوع ناهنجاری فک است. در موارد خاص، مشکلات مربوط به بایت یا همترازی دندان‌ها ممکن است با استفاده از تکنیک‌های اصلاح فک، مراقبت‌های دندانی و ارتودنسی اصلاح شود؛ این یک روش تخصصی برای اصلاح هرگونه نقص ساختاری فک است.

ترمیم فک تکنیکی است که برای رفع اختلالات فک مانند، اپن بایت، مشکل در جویدن، مشکل در بلع، اختلال درد مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)، سایش شدید دندان‌ها در فک و عقب‌رفتن چانه استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند برای رسیدگی به مسائل جدی ارتودنسی که بر رابطه بین دندان‌ها و فک‌ها تأثیر می‌گذارد، از جمله اصلاح زیر بایت و ناهنجاری‌های مادرزادی مربوط به شکل‌گیری فک استفاده شود. همچنین ممکن است به تسکین آپنه خواب، یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی، کمک کند.

وقتی دندان‌ها و فک‌های شما روی هم قرار نمی‌گیرند، برای بازگرداندن آن‌ها به جای خود نیاز به جراحی فک دارید که به سلامت صدا و دهان شما کمک می‌کند. اما هزینه عمل انحراف فک موضوع مهمی است که تمام بیماران مبتلا به این عارضه قبل از عمل با آن مواجه می‌شوند. اما باید بدانید که هزینه این دست عمل‌ها رابطه بسیاری با عواملی دارد که مهمترین آن نوع انحراف و میزان آن در بیمار است. بنابراین قبل از اینکه به بررسی کامل هزینه عمل انحراف فک بپردازیم بد نیست کمی درباره این نوع عمل بدانید.

هزینه جراحی فک می‌تواند بسته به پیچیدگی عمل و محل انجام آن متغیر باشد. هزینه‌های جراحی فک به‌طورکلی در سال 1403 از حدود 29 تا 42  میلیون تومان متغیرخواهد بود. این هزینه ها شامل هزینه‌های جراحی فک، مشاوره‌های قبل ازدرمان انحراف فک ، مراقبت‌های پس ازجراحی فک است. هزینه درمان انحراف فک نیز به نوع و شدت انحراف، مدت زمان بستری در بیمارستان و نیاز به پیوند استخوان یا دیگر مداخلات اضافی بستگی دارد.

چه کسانی به جراحی اصلاحی فک نیاز دارند؟

در زیر تعدادی از سرنخ‌های هشدار دهنده وجود دارد که ممکن است به جراحی فک نیاز داشته باشید:

 • مشکلات بلع و تغذیه
 • نمی‌توان میوه گاز گرفت.
 • به راحتی نمی‌توان لب‌ها را به هم نزدیک کرد.
 • برآمدگی فک
 • سردردهای مرتبط با فک
 • عقب رفتگی فک پایین
 • ساییدگی بیش از حد دندان
 • درد فک
 • استفاده از دهان برای دم و بازدم
 • ناهنجاری‌های هنگام تولد و آسیب صورت دو دلیل مهم دیگر برای جراحی فک ارتوگناتیک هستند.

اگر مشکلاتی در استخوان‌های صورت وجود داشته باشد، جراحی ارتوگناتیک می‌تواند آنها را در جای خود جابجا کند. یکی از این مشکلات، آپنه انسدادی خواب است. حرکت فک می‌تواند با باز کردن راه هوایی به بیمار در تنفس کمک کند. جراحی اصلاحی فک می‌تواند به درمان ناهماهنگی‌های شدید صورت مانند نارسایی لب یا لبخندهای غیرجذاب کمک کند.

هزینه عمل انحراف فک چقدر است؟

هزینه عمل انحراف فک برای هر فرد بسیار متفاوت است، زیرا هیچ دو جراحی مشابه و هیچ دو بیمار مشابه نیستند. با توجه به اینکه هزینه خود جراحی‌ها کاملاً متنوع هستند، بنابراین ارائه یک هزینه متوسط لزوما مفید نیست، زیرا هیچ یک از عواملی که در قیمت‌گذاری و مراقبت‌های جراحی نقش دارند؛ تنها با اعداد و ارقام اعلام نمی‌شوند. با توجه به این موضوع هنگام تعیین هزینه جراحی خود، باید هزینه‌های پرداخت شده توسط بیمارستان، پزشک، جراح و ارائه دهنده بیهوشی را در نظر بگیرید.

هزینه عمل انحراف فک چقدر است؟

مشاوره‌های اولیه، دستمزد جراح، هزینه تسهیلات و مواد، و همچنین درمان بعدی، همگی در هزینه عمل جراحی انحراف فک تاثیرگذار است. اما باز هم این هزینه تقریبی برای افرادی است که بیمه درمانی ندارند. به خاطر داشته باشید ممکن است قبل از عمل نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشید که هزینه عمل را افزایش می‌دهد.

آیا بیمه درمانی به پوشش هزینه عمل انحراف فک کمک می‌کند؟

جراحی اصلاحی فک بر خلاف جراحی زیبایی، یک عمل پزشکی محسوب می‌شود، زیرا از عوارض دندانی یا پزشکی آینده جلوگیری می‌کند. جراحی انحراف فک تا حدی توسط بسیاری از شرکت‌های بیمه سلامت پوشش داده می‌شود. ایده خوبی است که با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا دقیقاً بدانید چه چیزی تحت پوشش است و چه چیزی را پوشش نمی‌دهد. اکثر شرکت‌های بیمه نیز قبل از پوشش یکی از این درمان‌ها نیاز به تایید اولیه دارند. تصمیم گیری برای انجام جراحی انحراف فک یکی از چالش برانگیزترین تصمیماتی است که یک فرد باید بگیرد.

اگر دندانپزشک، ارتودنتیست یا جراح شما جراحی فک اصلاحی را توصیه کرده است، باید تصمیمی آگاهانه بگیرید. افرادی که به طور کامل در مورد درمان خود مطلع هستند، از نتیجه آن رضایت بیشتری دارند. از این رو بهتر است درباره هزینه عمل انحراف فک همه جانبه از دندانپزشک، ارتودنتیست و جراح خود مطمئن شوید. به خاطر داشته باشید جراحی اصلاحی فک مانند همه عمل‌ها دارای خطرات و مزایایی است که باید سنجیده شود.

عوامل دیگری که بر هزینه‌ عمل انحراف فک تأثیر می‌گذارد؟

عواملی که می‌توانند بر هزینه عمل انحراف فک تأثیر بگذارد؛ عبارتند از:

 • پیچیدگی عمل جراحی
 • وضعیت پزشکی بیمار
 • تجربه و تخصص جراح
 • نوع جراحی فک. هر نوع ممکن است هزینه‌های خاص خود را داشته باشد.
 • نوع و محل بیمارستان. هزینه عمل انحراف فک ممکن است در بیمارستان‌هایی که در مناطق گران یا مکان‌های عالی وجود دارند بالاتر باشد. همچنین هزینه عمل انحراف فک می‌تواند در بیمارستان‌های دولتی در مقایسه با بیمارستان‌های خصوصی کمتر باشد.
 • هزینه‌های قبل و بعد از جراحی که می‌تواند شامل هزینه‌های مشاوره و هزینه‌های تست تشخیصی (در صورت توصیه پزشک) باشد. هزینه قبل و بعد از جراحی نیز بسته به نوع و محل بیمارستان و همچنین تجربه جراح می‌تواند متفاوت باشد.
 • شهری که بیمار در آن زندگی می‌کند.
 • هزینه داروها: داروها می‌توانند شامل داروهای بیهوشی، داروها مصرفی بعد از جراحی باشد.
 • دلیل جراحی: این که آیا این جراحی برای اهداف زیبایی یا پزشکی انجام شده است.
 • مدت بستری در بیمارستان.
 • هزینه عمل انحراف فک می‌تواند به تکنولوژی مورد استفاده برای درمان بستگی داشته باشد.
 • عامل دیگری که می‌تواند بر هزینه عمل انحراف فک تاثیر بگذارد، ویزیت‌های بعدی بیمار است. هر چه تعداد پیگیری‌ها بیشتر باشد، هزینه جراحی نیز بیشتر خواهد بود.

نحوه عمل جراحی فک اصلاحی

شما می‌توانید فک پایین، بالا یا هر دو را به طور همزمان جراحی کنید. همه اینها به بیماری خاص فک بستگی دارد. تیمی از پزشکان وضعیت شما را ارزیابی کرده و یک استراتژی جراحی را طراحی خواهند کرد. این نوع روش به متخصصان زیادی نیاز دارد. جراحان دهان، ارتودنتیست‌ها، دندانپزشکان معمولی و بسیاری موارد دیگر.

این روش مستلزم تغییر موقعیت استخوان‌های فک است. استخوان‌ها کوتاه‌تر یا بلندتر می‌شوند و حرکت می‌کنند تا فک‌ها و دندان‌های شما جای طبیعی‌تری داشته باشند. شکل خاص صورت و وضعیت فک شما تغییر موقعیت استخوان‌های فک را تعیین می‌کند.

خوشبختانه، تکنولوژی مدرن و نرم افزار تصویربرداری امروزی به شما امکان می‌دهد حتی قبل از شروع جراحی، نتایج نهایی را ببینید. سپس، جراح شما را معاینه می‌کند تا تصمیم بگیرد که آیا شما کاندید هستید و چه کاری باید انجام دهید. شما همچنین می‌دانید که چه مدت برای بهبودی پس از جراحی نیاز دارید؛ برای زمان بهبودی باید مرخصی بگیرید. این بدان معناست که تا زمانی که بتوانید، مجدداً به طور معمول بجوید، رژیم غذایی خاصی را در نظر خواهید گرفت.

کل فرآیند جراحی چقدر طول می‌کشد؟

کل این روش از ابتدا تا انتها حدود دو سال طول می‌کشد. مرحله اول شش تا دوازده ماه ارتودنسی قبل از عمل برای آماده سازی فک و دندان برای جراحی است. پس از جراحی، سه ماه زمان بهبودی و به دنبال آن سه تا دوازده ماه ارتودنسی پس از جراحی را در نظر بگیرید.

آیا جراحی انحراف فک دردناک است؟

درد بعد از عمل قابل توجه است، اگرچه به اندازه کافی توسط مسکن‌های قوی مدیریت می‌شود. با این حال، پس از ده روز اول بعد از جراحی، به ندرت به مسکن نیاز است.

محدودیت‌های فیزیکی در جراحی انحراف فک چیست؟

بسته به جراحی انجام شده، هر بیمار دارای مجموعه‌ای منحصر به فرد از محدودیت‌ها است. با این حال، حداقل محدودیت‌ها بعد از شش ماه پس از جراحی وجود دارد و استخوان‌ها تا دو سال به طور کامل رشد می‌کنند. بنابراین اکثریت افراد بعد از شش ماه هیچ محدودیتی ندارند.

مزایای جراحی اصلاحی فک

در طی جراحی اصلاحی، دندان‌ها و فک‌های شما به یک موقعیت ساختار یافته و سالم منتقل می‌شوند که به کارهای روزمره مانند جویدن، صحبت کردن، و باور کنید یا نه، تنفس کمک می‌کند. از جراحی اصلاحی فک می‌توان برای درمان طیف وسیعی از مشکلات استفاده کرد. جراحان فک جراحی اصلاحی فک را برای بهبود بایت و عملکرد فک بیمار انجام می‌دهند. با این حال، می‌تواند ظاهر یک فرد را بهبود بخشد.

مزایای جراحی اصلاحی فک

خطرات جراحی اصلاحی فک

مانند هر جراحی دیگری، خطراتی در این مورد وجود دارد. عفونت و خونریزی یا نیاز به جراحی تجدید نظر از خطرات احتمالی است. بیماران معمولاً پس از جراحی در قسمت‌های مختلف صورت و لب‌های خود احساس گزگز یا بی‌حسی می‌کنند. ناراحتی معمولاً با کاهش تورم کاهش می‌یابد و به ندرت، تغییر دائمی در احساس رخ می‌دهد.

بهبود بعد از جراحی انحراف فک

اکثر بیماران پس از جراحی، یک شب در بیمارستان می‌مانند و پس از آن، به 2 تا 4 هفته مرخصی از محل کار یا مدرسه نیاز دارند. چند روز بعد از عمل انتظار کمی تورم روی صورت را داشته باشید که حداقل 2 تا 3 هفته پس از جراحی کاهش می‌یابد. سرعت بهبودی از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. تغییر واقعی در ظاهر صورت شما پس از چند ماه قابل مشاهده خواهد بود و این تغییرات به این بستگی دارد که آیا جراحی قرار بوده تاثیری کم یا قابل توجه بر لبخند شما داشته باشد.

بهبود بعد از جراحی انحراف فک

مراقبت‌های بعد از جراحی انحراف فک

نکاتی برای بهبودی پس از جراحی فک پس از جراحی انحراف فک:

 • بیماران می‌توانند غذای نرم بخورند و مایعات بنوشند.
 • باز کردن دهان کمی محدود خواهد بود، بنابراین مهم است که غذاهایی مانند اسموتی، سوپ و ماست را به راحتی قورت دهید.
 • چند هفته بعد، رژیم غذایی شما می‌تواند به حالت عادی بازگردد، به استثنای خوردن غذاهای سفت.
 • مهم است که در هفته‌های اول پس از جراحی، مسواک زدن دندان‌ها را با استفاده از مسواک نرم ادامه دهید.
 • همچنین باید آرام باشید، از فعالیت‌های شدید خودداری کنید.
 • به طور کلی از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید.
 • پس از 2 تا 3 هفته، توصیه می‌شود برای اطمینان از پیشرفت بهبودی خود به ارتودنتیست مراجعه کنید.

نتایج جراحی انحراف فک

چند ماه پس از جراحی می‌توانید، انتظار داشته باشید:

 • عملکرد دندان‌های شما بهبود یافته باشد.
 • ظاهری متعادل تر در صورت داشته باشید.
 • تنفس، خواب، جویدن و بلع بهبود یافته باشد.
 • اختلالات گفتاری بهبود یافته باشدو
 • همچنین این عمل می‌تواند در برخی افراد منجر به بهبود عزت نفس و بهبود ظاهر شود.

بر اساس گفته دکتر اسمیت که در مجله جراحی فک و دهان منتشر شده است، بیماران باید علاوه بر هزینه درمان انحراف فک، هزینه‌های جانبی جراحی فک مانند داروها و جلسات فیزیوتراپی را نیز در نظر بگیرند. این تحقیقات نشان می‌دهد که برای داشتن برآورد دقیق از هزینه‌های جراحی فک، باید تمامی این موارد به‌دقت محاسبه شوند.

یادداشت پایانی

در این مطلب تلاش کردیم علائم علت و در درمان انحراف فک را تشریح کنیم. در صورتی که علائم یاد شده را تجربه کردید، حتما به جراح فک و صورت مراجعه کنید. شما می‌توانید برای انجام خدمات دندانپزشکی به مطب دکتر مهدی سزاوار، متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید.

همچنین برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *