عوارض جراحی فک کدام است؟ مهم‌ترین معایب بعد از جراحی فک

آخرین تاریخ بروزرسانی: 14 خرداد 1403

 جراحی فک که به آن عمل جراحی ارتوگناتیک (orthognatic surgery) نیز گفته می شود با هدف اصلاح وضعیت فک و دندان ها جهت بهبود عملکرد شان انجام می شود. این نوع اصلاحات علاوه بر این که می توانند به شکل ظاهری دهان، دندان ها و فک ها کمک کنند، باعث جویدن بهترغذا و هضم آسان تر آن خواهند شد. اگر مشکلات مربوط به فک سلامت و زیبایی شمار را تحت تاثیر قرار داده، انجام جراحی فک بهترین راه حل برای رفع این مشکلات است.

در بیشتر موارد، قبل از جراحی و حتی در دوره نقاهت و بهبودی پس از جراحی برای مرتب و یک دست نگه داشتن دندان ها، بریس هایی روی آن ها قرار می گیرد. استفاده از این بریس ها تا پایان دوره بهبودی ادامه خواهد داشت.  متخصص ارتودنسی می تواند با جراح دهان، فک و صورت کار کند تا به بهترین شکل ممکن نواقص فک برطرف شده و اصلاحات انجام شوند. برخی افراد بر این باورند طی کردن این پروسه درمانی ممکن است با عوارضی همراه باشد.  عوارض جراحی فک مانند هر نوع عمل دیگر اگر توسط متخصصان حرفه ای و با تجربه انجام شود و مراقبت های قبل و بعد از آن نیز به درستی انجام شوند بسیار کاهش پیدا خواهد.

در ادامه این مطلب ما قصد داریم به طور مفصل به بررسی تاثیر این جراحی در درمان نواقص و مشکلات مربوط به فک و همچنین عوارض جراحی فک بپردازیم. با ما همراه باشید.

جراحی فک، هرچند که می‌تواند به بهبود عملکرد و زیبایی فک کمک کند، اما ممکن است با عوارض مختلفی همراه باشد. عوارض جراحی فک، امکان دارد پس از عمل ظاهر شوند. مشکلات ناشی از عمل جراحی فک، ممکن است شامل درد، عفونت، و ناهنجاری‌های ناشی از بهبود نامناسب باشد. همچنین، معایب جراحی فک ممکن است، شامل خطر آسیب به اعصاب و ازدست‌دادن حس در ناحیه عمل شده باشد.

جراحی فک چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام جراحی فک

قبل از صحبت در مورد عوارض جراحی فک و تاثیر آن بر رفع مشکلات و نواقص دهان، فک و دندان ها بهتر است با چگونگی انجام این جراحی آشنا شوید. جراحی فک توسط متخصص جراحی دهان فک وصورت در بیمارستان و با بی هوشی عمومی انجام می شود. معمولا بیمار یک یا دو روز در بیمارستان بستری خواهد بود.

جراحی در داخل دهان انجام شده، بنابراین هیچ جای زخمی روی صورت، چانه، فک یا اطراف دهان دیده نخواهد شد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است برش های کوچکی در خارج از دهان ایجاد شوند.

برای انجام این عمل جراحی، پزشک متخصص، در استخوان فک، بریدگی هایی ایجاد می کند تا آن ها را در موقعیت درست قرار دهد. پس از تکمیل این کار، ممکن است از صفحات کوچک استخوانی و … برای محکم نگه داشتن استخوان ها در موقعیت جدید استفاده نماید. تمامی این ها رفته رفته و به مرور زمان در ساختار استخوان ادغام خواهند شد.

در بعضی موارد ممکن است استخوان اضافی به فک اضافه شود که در این حالت جراح استخوان را از لگن پا یا دنده برداشته و با پلاک و پیچ در جای صحیح فک، محکم می نماید. در موارد دیگر، ممکن است برای ایجاد تناسب بهتر در صورت، استخوان ها تغییر شکل داده شوند.

تاثیر جراحی فک در درمان نواقص و مشکلات مربوط به فک، دندان و دهان

تاثیر جراحی فک بر درمان نواقص دهان

با آگاهی در مورد زمان و روش های مختلف جراحی فک مانند زاویه سازی فک ، بهتر می‌توان اثرگذاری این عمل را در رفع نواقص مختلف دهان و دندان درک کرد. در این صورت کمتر نگران خطرات و عوارض جراحی فک خواهید بود.  بهترین زمان انجام این عمل که تاثیر مهمی در کاهش عوارض جراحی فک دارد، زمانی است که رشد استخوان ها به طور کامل متوقف شده باشد. با انجام این عمل می‌ توان مشکلات مرتبط با نواقص فک را درمان کرد. انجام جراحی فک برای درمان مشکلات زیر توصیه می شود:

 • مشکلات مربوط به گفتار و بلع
 • به حداقل رساندن سایش و خرابی بیش از حد دندان ها
 • رفع بایت یا مشکلات بسته شدن فک
 • اصلاح عدم تعادل صورت مانند اصلاح عدم تعادل چانه های کوچک، اوربیت ها
 • اصلاح لب ها برای بسته شدن کامل آن ها
 • رفع مشکل هنگام جویدن و گاز زدن مواد غذایی
 • تسکین و برطرف کردن درد ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و سایر مشکلات فک
 • ترمیم آسیب دیدگی صورت یا نقایص مادرزادی
 • رفع آپنه انسدادی خواب

عوارض جراحی فک

عوارض جراحی فک

حال که با اثر بخشی این تکنیک دندانپزشکی در رفع مشکلات دهان و دندان آشنا شدید باید بدانید که انجام جراحی فک بدون عوارض یا باکمترین عوارض زمانی امکان پذیر است که یک پزشک متخصص و با تجربه انجام عمل را بر عهده بگیرد، اما در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از جراحی و عدم تبحر پزشک، مشکلات و عوارض جراحی فک به شکل زیر خواهند بود:

 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • شکستگی فک
 • بازگشت فک به حالت اولیه
 • مشکلات مربوط به جای بخیه و درد مفصل فک
 • نیاز به جراحی مجدد
 • نیاز به درمان ریشه دندان
 • از دست دادن بخشی از فک

پس از جراحی، ممکن است، درد و تورم داشته و هنگام غذا خوردن با مشکل مواجه شوید. این مشکلات با مکمل های غذایی یا مشاوره با یک متخصص تغذیه برطرف خواهند شد.

 

آیا جراحی فک خطرناک است؟

جراحی فک خطرناک است؟

با مطالعه عوارض جراحی فک ممکن است این سوال در ذهن شما پیش آید که آیا این عمل خطرناک است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است شرایط احتمالی پس از عمل را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم:

خونریزی:  بدانید که خونریزی های جزئی، طبیعی است و نباید نگرانی ایجاد کند. اما اگر خونریزی از بینی یعنی خون دماغ شدن، یک تا دو هفته طول کشید، زنگ خطر است.

کبودی: ایجاد کبودی آرواره ها طبیعی است، زیرا این کبودی ها در اثر خونریزی بافت نرم ایجاد می شود، اما اگر این کبودی ها به پایین کمر و قفسه سینه گسترش پیدا کند، حاکی از خون ریزی شدید است که در این صورت باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

بی حسی: این نیز یکی از مواردی است که پس از جراحی یا عمل زاویه فک رخ می دهد. طی مدت زمان شش ماه، به طور کامل این مشکل برطرف خواهد شد. چنانچه فرد، جراحی اصلاح فک بالایی انجام داده باشد، در بالای دندان های بالای احساس بی حسی خواهد داشت و چنانچه جراحی روی فک پایین او صورت گرفته باشد، فرد در لب پایین و چانه احساس بی حسی دارد. رفته رفته فرد در این نواحی احساس سوزن سوزن شدن پیدا می کند تا زمانی که به بهبودی کامل برسد.

عفونت: مانند ایمپلنت دندان یا هر جراحی زیبایی دیگری، ممکن است فرد بعد عمل دچار عفونت شود که البته با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های پس از عمل، احتمال بروز این مشکل به حداقل می رسد. اما برای پیشگیری و بهبودی سریع بیمار آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

مشکلات ناشی از عمل جراحی فک، می‌تواند تأثیرات گوناگونی بر سلامت بیمار داشته باشد. عوارض جراحی فک، شامل تورم و خونریزی است، که ممکن است به‌دشواری در تنفس و بلع منجر شود. تحقیقات انجام‌شده توسط دکتر آنتونی کارتر و دکتر الیزابت مورفی، نشان می‌دهد که معایب جراحی فک می‌تواند شامل اختلال در عملکرد جویدن و گفتار، ایجاد مشکلات احتمالی در هماهنگی عضلات صورت و نیاز به جراحی‌های تکمیلی برای تصحیح عوارض ناشی از عمل جراحی فک باشد.

سخن پایانی

همان طور که می دانید، برخی از افراد به طور ژنتیکی، با مشکلات و نواقص مربوط به فک به دنیا می آیند. گاهی نیز ممکن است بر اثر اتفاقاتی، به فک آسیب های جدی وارد شده و نقص پیدا کند. برای رفع این مشکلات، می توانید با مراجعه به پزشک مجرب و با دانش، اصلاحات لازم را روی فک و چانه خود انجام داده و ظاهر خود را تغییر دهید. انجام عمل نزد بهترین متخصص جراحی فک، دهان و دندان مانند دکتر مهدی سزاوار باعث می‌شود تا عوارض جراحی فک به حداقل برسد.  جهت دریافت وقت ویزیت حضوری با شماره ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ تماس حاصل نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

ایا عکسبرداری به روش opg خطرناک است؟

خطرات عکس opg

خطرات عکس opg: اگر برای یکبار هم به دندانپزشکی برای درست کردن دندان خود مراجعه کرده باشید، احتمالا با این جمله روبرو شده‌اید که پزشک

2 دیدگاه دربارهٔ «عوارض جراحی فک کدام است؟ مهم‌ترین معایب بعد از جراحی فک»

  1. سلام وقت بخیر احتمال داره بعد از جراحی عفونت اتفاق بیوفته ولی این به این معنی نیست که طبیعی هستش و حتما باید سریع پیگیری و درمان بشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *