خطرات عکس opg

آخرین تاریخ بروزرسانی: 30 تیر 1403
ایا عکسبرداری به روش opg خطرناک است؟

خطرات عکس opg: اگر برای یکبار هم به دندانپزشکی برای درست کردن دندان خود مراجعه کرده باشید، احتمالا با این جمله روبرو شده‌اید که پزشک برای تشخیص و مشاهده وضعیت دندان‌ها از شما درخواست عکس opg می‌کند. اما آیا تا به امروز به خطرات عکس opg اندیشیده‌اید؟ یا شاید هم فکر کنید یک تصوربرداری ساده است و خطری به دنبال ندارد. در هر صورت در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با خطرات عکس opg بیشتر آشنا کنیم. پزشک با دریافت تصویر دندان‌های شما متوجه دندان‌های خراب و سالم می‌شود و در ادامه برای درمان فرآیند را براساس آن دنبال می‌کند. اگر شما هم به دنبال این پاسخ هستید که آیا خطرات عکس opg می‌تواند زیاد باشد یا خیر؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

عکس OPG دندان چیست؟

عکس opg که به آن ارتوپانتوموگرافی نیز گفته می‌شود، نوعی اسکن توسط اشعه ایکس است که نمای پانوراما گسترده از قسمت تحتانی چهره ایجاد می‌کند. در خروجی این تصویر وضعیت همه دندان‌های فک بالا و پایین به طور کامل دیده می‌شوند. این در حالیست که حتی دندان‌های نهفته مانند دندان عقل نیز قابل تشخیص هستند. در این تصور پزشک می‌تواند نمایی از استخوان فک و مفصل گیجگاهی (TMJ) را نیز مشاهده کند.

به عبارت کلی این نوع تصویربرداری یک بررسی با اشعه ایکس دندانی دو بعدی است که در یک تصویر واحد پزشک می‌تواند مواردی نظیر دندان‌ها، فک‌های فوقانی و تحتانی، ساختار اطراف و بافت‌های لثه را ببینند و برای آسیب هر یک فکر چاره‌ای کند.

همانطور که احتمالا بارها به فک و صورت خود توجه کرده‌اید، فک انسان ساختاری خمیده شبیه به نعل اسب دارد. عکس opg با بهره از اشعه ایکس یک تصویر مسطح از ساختار منحنی فک را می‌گیرد. در این تصویر همانطور که بیان شد تمام جزئیات مشخص خواهد بود. اما آیا عوارض عکس opg برای بدن بسیار زیاد است؟

عکسبرداری opg چقدر ایمن است؟

براساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان خطرات عکس opg به نسبت سایر روش‌ها بسیار ناچیز و کم است. بنابراین می‌توان گفت این نوع عکسبرداری روشی به نسبت ایمن محسوب می‎شود. با پیشرفت علم و دانش، شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های پزشکی توانستند دستگاه‌های جدیدی را برای انجام عکسبرداری opg بسازند که سطوح سبکی از اشعه را منتشر کنند. در این حالت خطرات عکس opg بسیار ناچیز و کم می‌شود و در اغلب موارد به فرد بیمار یا مراجعه آسیبی وارد نمی‌کند.

بنابراین نباید در زمان عکسبرداری opg نگران تششعات اشعه ایکس و عوارض آن باشید، چون میزان اشعه ایکس استفاده شده در این عکسبرداری به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و میزان خطرات تهدیدکننده سلامت بدن بسیار کم شده است .بنابراین خطر عکس opg  به شدتی نیست که نگران‌کننده باشد. اما در این روش چطور از دندان‌ها و حتی ریشه آن تصویربرداری می‌کنند؟

چرا عکسبرداری opg انجام می‌شود؟

معمولا بسیاری از دندانپزشکان برای بررسی وضعیت دندان‌ها و همچنین آسیب‌های وارد شده به آنها در طی سال از بیماران خود درخواست می‌کنند تا عکس opg جدیدی بگیرند. با توجه به اینکه خطرات عکس opg زیاد نیست شما به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. اما کاربردهای عکسبرداری opg چیست و چرا باید هر ساله انجام شود.

  • با بالا رفتن سن، سلامت دندان‌ها هر ساله بررسی شود.
  • وضعیت سلامت و آسیب دندان و لثه
  • تشخیص هر گونه علائم بیماری دهان
  • تشخیص سابقه بیماری لثه (ژنژیویت) یا پوسیدگی دندان‌ها

چرا عکسبرداری opg انجام می شود؟

میزان تابش اشعه ایکس در عکسبرداری opg چقدر است؟

هنگامی که اشعه ایکس برای اولین بار معرفی شد، دندانپزشکان و سایر متخصصان خطر قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه ایکس را به درستی نمی دانستند. همچنین دستگاه های اولیه عکسبرداری ایمن نبودند.
با این حال، با پیشرفت دانش و فناوری، میزان پرتوهای مورد استفاده در دستگاه های عکسبرداری opg و قرار گرفتن احتمالی بیماران در معرض آن به طور چشمگیری کاهش یافته است.
برای اینکه درک خوبی از میزان اشعه ایکس در عکسبرداری opg داشته باشیم، بیایید میزان تابش اشعه ایکس در تصویربرداری opg را با سایر منابع محیطی مقایسه کنیم.
به عنوان مثال یک عکس opg دارای 0.1mrem تابش است و 4 عکس بایت وینگ (bitewing) دارای 0.4mrem تابش است.
این مقدار را با موارد زیر مقایسه کنید:
● تشعشع طبیعی ناشی از خاک: 35mrem در سال
● سیگار کشیدن: 1300 میلی متر در سال
● پرواز بین قاره ای: 4-2 mrem
● آب آشامیدنی: 5 mrem در سال
● استفاده از گاز طبیعی برای گرمایش و پخت و پز: 9 mrem در سال
کاملاً واضح است که سطح تابش در یک عکس اشعه ایکس دندان چقدر کم است.
درست است که انجام عکسبرداری opg شما را تا حدودی در معرض اشعه ایکس قرار می دهد، اما مزایای انجام آن بیشتر از خطرات آن است. بسیاری از مشکلات دندانی با چشم غیرمسلح نامرئی هستند و اشعه ایکس به دندانپزشک شما اجازه می دهد طیف وسیعی از مشکلات را در مینای دندان، لثه و ریشه دندان کشف کند.

میزان تابش اشعه ایکس در عکسبرداری opg چقدر است

خطرات عکسبرداری opg چقدر است

با اینکه تصویربرداری opg تشعشعاتی را وارد بدن می کند، اما سطوح آن به قدری پایین است که برای کودکان و بزرگسالان ایمن در نظر گرفته می شود.
البته این موضوع برای خانم های باردار صادق نیست و آنها از این قاعده مستثنی هستند. بنابراین خانم‌هایی که باردار هستند یا فکر می‌کنند ممکن است باردار باشند، باید از همه انواع اشعه ایکس اجتناب کنند. اگر فکر می کنید باردار هستید به دندانپزشک خود اطلاع دهید، زیرا اشعه برای رشد جنین ایمن نیست.

یک متخصص رادیولوژی شما را در هر مرحله از فرآیند عکسبرداری opg راهنمایی می کند. ممکن است رادیولوژیست در حین گرفتن تصاویر، برای مدت کوتاهی از اتاق خارج شود. از شما خواسته می شود که در حین گرفتن تصاویر ثابت باشید.

پری اپیکال

جمع بندی

همانطور که در طول این مطلب مطالعه کردید، خطر عکس opg بسیار اندک است. بنابراین هر ساله بهتر است برای مشخص شدن وضعیت سلامت دندان‌های خود به یک دندان پزشک ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا پس از انجام فرآیند عکسبرداری opg، مشکلات و آسیب‌های دندان، لثه و دهان‌تان مشخص شود. هر یک یا دو سال یکبار انجام این تصویربرداری و مراجعه به دندانپزشک به همه توصیه می‌شود. در حقیقت راز داشتن دندان سالم پیشگیری قبل از درمان است.

How safe are dental X-rays, and when do they become unsafe?

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *