آیا عکسبرداری به روش opg خطرناک است؟

ایا عکسبرداری به روش opg خطرناک است؟

بااستفاده ازتصاویرحاصل از اشعه ایکس دندانپزشکان جهت بررسی وارزیابی سلامت دهان و دندان از این تصاویر بهره مند میشوندیکی از پر استفاده ترین این نوع تصاویر نمای تصویر پانورامیک میباشد که به نمای OPGنیز خوانده میشود
عکس های opg می تواند به دندانپزشک کمک کند تا برسی وارزیابی کلی از سلامت استخوانهای هردوفک وتا حدی دندانها به عمل آورد
با توجه به اینکه برای انجام این عکس برداری از اشعه ایکس استفاده می شود و اشعه ایکس هم یکی از پرتوهای پرانرژی و خطرناک است، می توان گفت که عکسبرداری opg ایمن نیست؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

عکسبرداری opg چقدر ایمن است؟

با توجه به تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، عکسبرداری opg روشی نسبتا ایمن است. با توجه به ظهور تکنولوژی های جدید و پیشرفت علم، دستگاه های جدیدی برای انجام عکسبرداری opg ساخته شده اند که سطوح بسیار سبکی از تشعشع را منتشر می‌کنند. در نتیجه سطح ایمنی این روش را به طور قابل‌توجهی بهبود بخشیده اند.
بنابراین نباید در زمان عکسبرداری opg نگران تششعات اشعه ایکس و عوارض آن باشید، چون میزان اشعه ایکس استفاده شده در این عکسبرداری به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته ومیزان خطرات تهدید کننده سلامت بدن بسیار کم شده است .

چرا عکسبرداری opg انجام می شود؟

معمولا دندان پزشکان برای بررسی وضعیت دندان ها، هر سال از بیماران خود می خواهند تا عکس opg جدیدی بگیرند.
عواملی که بر تعداد دفعات انجام عکسبرداری opg تأثیر می‌گذارند ممکن است شامل موارد زیر باشند:
● سن
● وضعیت سلامت دهان و دندان
● هر گونه علائم بیماری دهان
● سابقه بیماری لثه(ژنژیویت) یا پوسیدگی دندان
اگر به تازگی دندان پزشک خود را تغییر داده اید، احتمالاً پزشک جدید از شما می خواهد که عکسبرداری opg انجام دهید تا بتواند تصویر واضحی از سلامت دندان شما داشته باشد.
کودکان ممکن است بیشتر از بزرگسالان نیاز به عکس برداری opg داشته باشند چون دندانپزشکان آنها نیاز به نظارت بر رشد و وضعیت دندان های آنها دارند.
به عنوان مثال عکس های opg به این دندانپزشکان کمک می کنند تا در صورت لزوم نسبتا به حفظ دندانهای شیری ودر مواردی خارج کردن انتخابی آنها بنابر ملاحظات ارتودنتیک تصمیم گیری نمایند

چرا عکسبرداری opg انجام می شود؟

میزان تابش اشعه ایکس در عکسبرداری opg چقدر است؟

هنگامی که اشعه ایکس برای اولین بار معرفی شد، دندانپزشکان و سایر متخصصان خطر قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه ایکس را به درستی نمی دانستند. همچنین دستگاه های اولیه عکسبرداری ایمن نبودند.
با این حال، با پیشرفت دانش و فناوری، میزان پرتوهای مورد استفاده در دستگاه های عکسبرداری opg و قرار گرفتن احتمالی بیماران در معرض آن به طور چشمگیری کاهش یافته است.
برای اینکه درک خوبی از میزان اشعه ایکس در عکسبرداری opg داشته باشیم، بیایید میزان تابش اشعه ایکس در تصویربرداری opg را با سایر منابع محیطی مقایسه کنیم.
به عنوان مثال یک عکس opg دارای 0.1mrem تابش است و 4 عکس بایت وینگ (bitewing) دارای 0.4mrem تابش است.
این مقدار را با موارد زیر مقایسه کنید:
● تشعشع طبیعی ناشی از خاک: 35mrem در سال
● سیگار کشیدن: 1300 میلی متر در سال
● پرواز بین قاره ای: 4-2 mrem
● آب آشامیدنی: 5 mrem در سال
● استفاده از گاز طبیعی برای گرمایش و پخت و پز: 9 mrem در سال
کاملاً واضح است که سطح تابش در یک عکس اشعه ایکس دندان چقدر کم است.
درست است که انجام عکسبرداری opg شما را تا حدودی در معرض اشعه ایکس قرار می دهد، اما مزایای انجام آن بیشتر از خطرات آن است. بسیاری از مشکلات دندانی با چشم غیرمسلح نامرئی هستند و اشعه ایکس به دندانپزشک شما اجازه می دهد طیف وسیعی از مشکلات را در مینای دندان، لثه و ریشه دندان کشف کند.

میزان تابش اشعه ایکس در عکسبرداری opg چقدر است

 

خطرات عکسبرداری opg چقدر است

با اینکه تصویربرداری opg تشعشعاتی را وارد بدن می کند، اما سطوح آن به قدری پایین است که برای کودکان و بزرگسالان ایمن در نظر گرفته می شود.
البته این موضوع برای خانم های باردار صادق نیست و آنها از این قاعده مستثنی هستند. بنابراین خانم‌هایی که باردار هستند یا فکر می‌کنند ممکن است باردار باشند، باید از همه انواع اشعه ایکس اجتناب کنند. اگر فکر می کنید باردار هستید به دندانپزشک خود اطلاع دهید، زیرا اشعه برای رشد جنین ایمن نیست.

یک متخصص رادیولوژی شما را در هر مرحله از فرآیند عکسبرداری opg راهنمایی می کند. ممکن است رادیولوژیست در حین گرفتن تصاویر، برای مدت کوتاهی از اتاق خارج شود. از شما خواسته می شود که در حین گرفتن تصاویر ثابت باشید.

 

پری اپیکال

جمع بندی

مانند مسواک زدن واستفاده از نخ دندان کشیدن، انجام عکسبرداری opgبدلیل استفاده زیاد وعمومیت دربکارگیری و کمک درتشخیص به وسیله ای جدایی ناپذیر ازتشخیص ودرمان دهان ودندان تبدیل شده است
بسته به سن، سلامتی و پوشش بیمه ای شما، عکس opg ممکن است هر یک تا دو سال یکبار انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن نوبت، می توانید به قسمت تماس با ما یا بخش نوبت دهی انلاین مراجعه کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/dental-x-rays#outlook

https://www.alluvialdentalcenter.com/are-dental-x-rays-safe/

How safe are dental X-rays, and when do they become unsafe?

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است عفونی شوندودرنهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.. ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در

ایمپلنت دیجیتال

آیا در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید؟ اگر تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، وقت

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت های دندان طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، اما قیمت ایمپلنت دندان سوالی است که همیشه ذهن بسیاری از افراد را

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.