مراقبت‌های بعداز پروتز چانه + 10 اقدام مؤثر بعد پروتز فک

آخرین تاریخ بروزرسانی: 28 خرداد 1403

پروتز چانه یک جراحی زیبایی برای تغییر شکل چانه، فرم‌دهی به آن و همچنین اصلاح فک و حجم چانه است. پروتز چانه را می‌توان برای شرایط سنی مختلف جهت زیباتر کردن فرم چانه و اصلاح ناهنجاری‌های مربوط به فک انجام داد. اما باید به این نکته توجه کنید که پس از پروتز چانه برای بهبودی هر چه سریع‌تر و دریافت نتیجه مطلوب‌تر باید مراقبت های پس از عمل جراحی چانه را جدی بگیرید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مراقبت بعد از عمل پروتز چانه بیشتر آشنا کنیم.

دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه

مراقبت های بعد از ترمیم چانه بسیار مهم است. چرا که شما با توجه و رعایت این مراقبت‌ها پس از جراحی به نتیجه مطلوبی می‌رسید و می‌توانید از نتیجه جراحی رضایت بیشتری داشته باشید. علاوه بر همه این موارد با رعایت و توجه به مراقبت های بعد از زاویه سازی چانه می‌توانید دوره نقاهت را کوتاه‌تر کنید و سریع‌تر بهبودی خود را به دست بیاورید. برخی از توصیه‌ها و مراقبت های بعد از اصلاح سازی فک عبارتند از:

نحوه خوابیدن صحیح و درست پس از پروتز چانه

 

فراموش نکنید که پس از جراحی و پروتز چانه به هیچ عنوان نباید روی شکم یا پهلو بخوابید. چرا که در این صورت ممکن است به ناحیه چانه فشار وارد شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی باید تا مدت زمان مشخص پس از جراحی به صورت طاق باز بخوابید. البته این موضوع را پزشک پس از جراحی حتما به شما خواهد گفت.

ورم بعد از انجام پروتز چانه

پس از عمل پروتز چانه تجربه تورم و سفتی در ناحیه چانه امری طبیعی است. تورم چانه دو هفته اول پس از جراحی به نسبت شدید است اما به تدریج کاهش می‌یابد. برای کنترل و کاهش تورم استفاده از کمپرس یخ روی ناحیه چانه و لب‌ها در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی مفید و موثر خواهد بود.

همچنین برای کاهش تورم علاوه بر کمپرس یخ باید به نگه داشتن وضعیت سر نیز توجه کنید. طی دو هفته اول توصیه می‌شود سر را با استفاده از چند بالش بالاتر از قفسه سینه نگه دارید و به پشت بخوابید. این وضعیت کمک می‌کند تا فشار بر ناحیه چانه کاهش یابد و فرآیند بهبودی به خوبی پیش برود.

رعایت رژیم غذایی مناسب پس از جراحی و پروتز چانه

یکی از مراقبت بعد از عمل پروتز چانه که می‌تواند تاثیر زیادی روی فرایند بهبود داشته باشد؛ رعایت و اجرای یک رژیم غذایی مناسب است.

پس از عمل پروتز چانه تغذیه مناسب و مراقبت از ناحیه جراحی بسیار حیاتی است تا فرآیند بهبودی به خوبی پیش برود. در دو روز اول بعد از عمل توصیه می‌شود فقط مایعات مصرف شود و در ابتدا مایعات صاف شده و خنک بنوشید. نوشیدن مایعات کمک می‌کند تا از تحریک ناحیه جراحی جلوگیری شود و بدن به آرامی به تغییرات تغذیه‌ای عادت کند.

همچنین باید به یاد داشته باشید که پس از جراحی پروتز چانه مصرف هرگونه غذا یا نوشیدنی داغ باید 6 الی 8 هفته ممنوع است. چرا که نوشیدنی داغ ممکن است تحریک‌کننده ناحیه چانه باشد.

همچنین توصیه می‌شود که در طول این دوره از مصرف مواد غذایی جویدنی، ترد و سخت مانند ذرت بو داده و هویج پرهیز کنید. این اقدام می‌تواند به جلوگیری از تحریک ناحیه جراحی و کمک به فرآیند بهبودی کمک کند. در صورتی که هرگونه سوال یا نگرانی درباره تغذیه و مراقبت پس از جراحی دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

شستشوی صورت پس از پروتز چانه

پس از عمل پروتز چانه مراقبت از ناحیه جراحی و حفظ بهداشت شخصی بسیار حیاتی است تا به فرآیند بهبودی کمک شود و احتمال عفونت یا مشکلات دیگر را کاهش دهد. اما توصیه می‌شود که در هفته اول بعد از جراحی از استحمام گرفتن و شستشوی صورت پرهیز کنید. چرا که در هفته‌های اول امکان نفوذ آب به ناحیه جراحی و ایجاد تحریک و خطر عفونت وجود دارد. اما این در حالیست که یک هفته پس از جراحی می‌توانید با آب خنک و ملایم دوش بگیرید یا صورت خودتان را بشویید.

البته توجه به این نکته الزامیست که حین شستشو باید از ایجاد فشار بر روی ناحیه جراحی جلوگیری کنید. با احتیاط و ملایمی این ناحیه را بشویید.

در صورتی که هرگونه ترشحات غیرطبیعی، خونریزی یا سوزش در ناحیه جراحی مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین هرگز از داروها یا مواد شوینده‌ای که پزشک توصیه نمی‌کند استفاده نکنید و به دقت دستورات پس از عمل را دنبال کنید.

دستورالعمل‌ها پس از جراحی پروتز چانه

توصیه‌های پس از جراحی پروتز چانه از جمله مواردی است که با دقت باید رعایت شوند تا فرآیند بهبودی به خوبی پیش برود. برخی از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشک پس از جراحی پروتز جراحی که فرایند بهبودی شما را سرعت می‌بخشد عبارتند از:

  1. به مدت حداقل چند هفته از مصرف سیگار و محصولات حاوی تنباکو، نیکوتین و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید. این کمک می‌کند تا فرآیند بهبودی به خوبی پیش برود و خطرات احتمالی کاهش یابد.
  2. در طول 6 هفته اول پس از عمل، فشاری به ناحیه چانه وارد نکنید. این می‌تواند به جلوگیری از تورم و عوارض ناخواسته کمک کند.
  3. اجتناب از فعالیت‌های بدنی شدید و خم شدن تا بهبودی کامل را تسریع بخشید.
  4. از صحبت کردن طولانی مدت خودداری کنید تا بهبودی سریع‌تر صورت بگیرد و تورم کاهش یابد.
  5. از مصرف داروها و مکمل‌هایی که خونریزی را افزایش می‌دهند، پرهیز کنید.
  6. در صورتی که برای جایگذاری پروتز از روش داخل دهانی استفاده شده باشد ممکن است در روزهای ابتدایی ترشح خونی داشته باشید.
  7. تا 6 هفته از تماس مستقیم با آفتاب پرهیز کنید و در صورت لزوم از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست در مقابل نور خورشید محافظت شود.

زمان بازگشت به فعالیت‌های عادی پس از جراحی پروتز چانه

زمان بازگشت به فعالیت‌های عادی و روزمره پس از جراحی پروتز مستلزم رعایت مراقبت های بعد از ترمیم چانه است. همچنین شرایط عمومی بیمار روی زمان بازگشت نیز تاثیرگذار است. به طور کلی یک تا دو هفته (تقریبا 10 روز) طول می‌کشد تا فرد بتواند کارهای عادی خود را پس از جراحی پروتز چانه انجام دهد. البته ناگفته نماند که ورزش و فعالیت‌های سنگین را پس از 4 الی 6 هفته می‌تواند شروع کند.

یادداشت پایانی

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید با رعایت توصیه‌ها و مراقبت بعد از عمل پروتز چانه می‌توانید فرایند بهبود را سرعت ببخشید و رضایت بیشتری از جراحی داشته باشید. به همین منظور بعد از جراحی حتما در خصوص کارهایی که باید انجام دهید از پزشک خود سوال کنید و به آنها گوش دهید. تغذیه مناسب، عدم انجام فعالیت‌های سنگین و همچنین نوع خوابیدن و نگه داشتن سر در روزهای ابتدایی پس از جراحی امری بسیار مهم است.

منبع:

Cheek and Chin Prosthesis Postoperative Cares

 

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *