همه چیز درباره پروتز متحرک بر پایه ایمپلنت

پروتز متحرک برپایه ایمپلنت دندان یکی از راه حل‌های پزشکی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت‌ها از دو بخش تشکیل می‌شوند. پایه آن‌ها جایگزین ریشه‌های از دست رفته است و تاج‌ها روی پایه نصب می‌شود.

ایمپلنت‌ها انواع مختلفی دارند و به همین دلیل به روش‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند.

 

ایمپلنت متحرک چیست؟

پروتز متحرک متکی برایمپلنت (overdentures ) ازروشهای جایگزینی دندانهای ازدست رفته میباشد. فرد می‌تواند در مواقعی که به آن‌ها نیازی ندارد (مثلا هنگام خواب) آن‌ها را از دهان خود خارج کند.

بخش‌های مختلف ایمپلنت دندان

 

اجزای پروتز متحرک برپایه ایمپلنت

اجزای سازنده پروتز متحرک برپایه ایمپلنت با مدل‌های ثابت، شبیه به یکدیگر است. اما تفاوت آن‌ها در قابلیت برداشتن و گذاشتن یکی از قسمت‌هاست. در ادامه بخش‌های مختلف ایمپلنت‌های دندانی را نام برده‌ایم و تفاوت مدل‌های ثابت و متحرک را نیز مشخص کرده‌ایم.

۱. فیکسچر 🙁 fixture)

فیکسچر یک پیچ است که در  استخوان فک کاشته می‌شود و زیر خط لثه‌ها قرار می‌گیرد. این قطعه که معمولاً از جنس تیتانیوم است نقش ریشه دندان را بازی می‌کند.

در مدل‌های متحرک، برای همه دندان‌ها از فیکسچر استفاده نمی‌شود بلکه چند فیکسچر کافی است تا به عنوان نگهدارنده عمل کند. بقیه دندان‌ها به هم وصل می‌شوند و به دلیل اتصال به فیکسچر‌ها استحکام کافی دارند.  به دلیل عدم استفاده از فیکسچر برای تک تک دندان‌‌ها  امکان خارج کردن پروتزمتحرک از دهان فراهم می‌شود.

۲. اباتمنت ( Abutment)

این قطعه رابطه بین فیکسچر و تاج دندان ایمپلنت شده است و نقش متصل کننده بین آن‌ها را ایفا می‌کند.  اباتمنت بالاتر از خط لثه قرار می‌گیرد.

۳. پروتز ( Prosthesis)

این بخش که در ظاهر قابل مشاهده است، همان تاج دندان است که مانند دندان واقعی به نظر می‌رسد. برای ساختن این قسمت از موادی مانند پرسلن یا سرامیک استفاده می‌شود. پروتزها به اباتمنت‌ها وصل می‌شوند.

وقتی گفته می‌شود که ایمپلنت دندان به صورت متحرک است به این معناست که قسمت اول و دوم آن ثابت است ولی قسمت سوم یا تاج را می‌توان برای تمیز کردن یا هر هدف دیگری از دهان خارج کرد.

پروتز متحرک چگونه کاشته می‌شود؟

کاشت پروتز متحرک در سه مرحله انجام می‌شود.

در ابتدا فیکسچر  با عمل جراحی به استخوان فک وصل می‌شوند.

بعد از مرحله اول شما باید بین ۳تا۴ماه  صبر کنید تا بافت لثه و فک در سطح سلولی روی ایمپلنت رشد کند. در این مرحله بدن، پایه ایمپلنت را بخشی از استخوان فک می‌شناسد. جنس پایه‌ها معمولا با بدن سازگار است. اما در برخی از بیماران، بدن این پیوند را پس می‌زند.

پروتزها نیز باید متناسب با فرم دندان‌های اصلی، لثه و فک بیمار ساخته شوند تا ظاهری طبیعی ایجاد کنند. به دلیل حساسیت این فرآیند ممکن است ساخت پروتزها تا یک ماه نیز طول بکشد.

در مرحله آخر تاج‌ها به پایه‌ها وصل می‌شوند و نگرانی از بابت لیز خوردن و در آمدن آن‌ها هنگام غذا خوردن و تکلم وجود ندارد. این دندان‌ها را می‌توانید به صورت اختیاری برای تمیز کردن و غیره از دهان خود خارج کنید.

پروتز متحرک برای چه کسانی مناسب هستند؟

اوردنچرها (پروتز متحرک متکی برایمپلنت) برای کسانی که با دندان‌های مصنوعی که به شیوه قدیمی درست می‌شوند، مشکل دارند و نمی‌توانند به راحتی با آن‌ها غذا بخورند و تکلم کنند، بسیار مناسب است.

همچنین کسانی که می‌خواهند بعد از صرف غذا دندان‌های خود را در بیاورند و تمیز کنند، کاندید مناسبی برای استفاده از ایمپلنت‌های متحرک هستند.

توجه داشته باشید که در پروتز متحرک لثه و استخوان‌های آن تخریب نمی‌شوند. بنابراین افرادی که از توده استخوانی کافی برای ایمپلنت ثابت برخوردار نیستند، می‌توانند از این نوع ایمپلنت‌ها استفاده کنند.

به طور کلی برای اینکه تشخیص داده شود یک فرد کاندیدای مناسبی برای این نوع کاشت به شمار می‌رود یا خیر، باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کرد. پزشک به دقت تمام جزئیات را بررسی و بهترین جایگزین برای دندان‌های از دست رفته را به فرد پیشنهاد می‌کند.

تفاوت بین پروتز متحرک با ایمپلنت ثابت و دندان مصنوعی چیست؟

در دندان‌های مصنوعی سنتی، برای نگه داشتن دندان‌ها در جای خود از چسب استفاده می‌شد. اما برای نگه داشتن پروتز متحرک از ابزارهای نوین کاشت استفاده می‌شود. بنابراین خطر جدا شدن پروتزها هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن وجود ندارد.

در ایمپلنت نوع ثابت استخوان‌های فک باید از بافت متراکم‌تری برخوردار باشند تا بتوانند ایمپلنت را در خود نگه دارند. ولی در مورد پروتز متحرک چنین نیست. بنابراین این نوع کاشت، برای کسانی که استخوان‌های فک آنها تحلیل رفته است گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

مهم‌ترین تفاوت بین پروتز ثابت و متحرک برپایه ایمپلنت در این است که در نمونه متحرک فقط چند عدد پیچ در فک گذاشته می‌شود. بقیه دندان‌ها روی ریشه قرار نمی‌گیرند، آن‌ها به هم می‌چسبند. اما در  ثابت تعدادپایه هابایدافزایش یابد. بنابراین پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت  فرآیند پیچیده‌تری دارد.

مزایای پروتز متحرک چیست؟

 

مزایا پروتز متحرک برپایه ایمپلنت

پروتز متحرک مزایای زیادی دارد که باعث می‌شود افراد بسیاری بخواهند از آن استفاده کنند. در ادامه به مزیت‌های آن اشاره کرده‌ایم.

 • نسبت به دندانهای مصنوعی قدیمی ثبات بیشتری دارند و احتمال شکستن یا شل شدن دندان‌ها هنگام صحبت کردن بسیار پایین است.
 • آن‌ها توانایی جویدن را افزایش می‌دهند و شما می‌توانید چیزهای سفت و چسبنده هم بخورید.
 • آن‌ها نسبت به دندانهای مصنوعی راحت‌تر هستند و ظاهر طبیعی‌تری هم دارند.
 • در مدل‌های متحرک استخوان فک حفظ می‌شود و از تحلیل رفتن بیش از اندازه آن‌ها پیشگیری خواهد شد.

معایب پروتز متحرک چیست؟

برخی موارد وجود دارند که باعث می‌شوند کاشت پروتز متحرک برای بیماران چالش برانگیز باشد. این موارد نقطه ضعف به شمار نمی‌روند و معمولا مشکل جدی برای بیماران ایجاد نمی‌کنند. اما آگاهی از آن‌ها برای تصمیمگیری درمورد کاشت لازم است.

 • پروتز متحرک نیاز به جراحی دارد. این عمل هم با بی‌حسی موضعی در قسمت لثه و فک انجام می‌شود تا پزشک بتواند ایمپلنت را در قسمت‌های مختلف قرار بدهد.
 • هزینه ایمپلنت متحرک نسبت به دندان مصنوعی بیشتر است. معمولا بیمه هم آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. چرا که کاشت ایمپلنت یک روش زیبایی به شمار می‌رود.
 • بسته به مقدار فرسایش دندان یا لثه ممکن است برای پشتیبانی از ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. این موضوع باعث طولانی شدن روند بهبودی می‌شود.
 • ایمپلنت‌های متحرک هم در طول زمان دستخوش تغییر و خرابی می‌شوند و ممکن است نیاز به تعویض یا سفت کردن داشته باشند. البته با رعایت نکات مراقبتی آن‌ها تا چندین سال و حتی تا آخر عمر کاربردی خواهند بود.

ایمپلنت ثابت بهتر است یا متحرک؟

در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که هر شیوه معایب و مزایای خاص خود را دارد، ایمپلنت ثابت، در ظاهر مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسد ولی هزینه آن از ایمپلنت متحرک بیشتر است. همچنین همانطور که گفتیم، برای انجام آن به تراکم استخوانی بیشتر و سالم‌تری نیاز است تا فک بتواند ایمپلنت‌ها را در خود نگه دارد.

مدل‌های متحرک می‌توانند به راحتی تمیز شوند و هزینه کمتری هم دارند. اما شاید برخی افراد با ظاهر آن چندان احساس راحتی نکنند، چرا که شباهت آن‌ها به دندان های مصنوعی قدیمی بیشتر است. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان پشتیبان برای استخوان‌های تحلیل رفته فک باشند. اما دندان مصنوعی چنین ویژگی‌ ندارد.

بنابراين میتوان گفت انتخاب بین مدل متحرک و ثابت این کاشت‌ها به هدف شما، میزان تراکم و سلامت استخوان و فک، تصمیم پزشک و بودجه مالی شما بستگی خواهد داشت.

چگونه از ایمپلنت‌ها مراقبت کنیم؟

 

پروتز متحرک

برای اینکه کاشت‌ها مدت زمان بیشتری کاربردی باشند و آسیب نبینند، به مراقبت نیاز دارند. مراقبت از آن‌ها چندان پیچیده نیست و شباهت‌هایی به مراقبت از دندان‌های اصلی دارد. در ادامه به نکات مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم.

 • اگر تازه ایمپلنت کرده‌اید و دندان‌های هنوز در جای خود ننشسته‌اند، بسیار مهم است که هر روز لثه‌ها، زبان و سقف دهان خود را قبل از گذاشتن دندان‌ها با یک مسواک نرم بشویید.
 • هر بار که پروتزها را برای خارج کردن غذا و غیره دندان‌ها را از دهان خارج می‌کنید، آن‌ها را بشویید.
 • از مسواک‌های نرم و مخصوص برای خارج کردن ذرات از سطح دندان‌ها استفاده کنید.
 • هنگامی که برای مدت طولانی دندان‌ها را از دهان خارج کرده‌اید (مثلا موقع خواب)، آنها را در یک ظرف آب قرار دهید.

نتیجه گیری

یک پزشک خبره می‌تواند پروتز متحرک را به گونه‌ای بکارد که بیشترین شباهت را به دندان‌های طبیعی داشته باشد و همچنین مدت زیادی بدون آسیب باقی بماند. دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان می‌توانند ساختار فک شما را به صورت کامل بررسی کنند و بهترین ایمپلنت را بکارند. برای مشاوره یا رزرو نوبت ملاقات می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

منابع:

 1. mybite.ca
 2. dentslimplantcenter.com
 3. riograndeoralsurgery.com
 4. clickward.com
 5. www.healthiline.com

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است عفونی شوندودرنهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.. ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در

ایمپلنت دیجیتال

آیا در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید؟ اگر تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، وقت

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت های دندان طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، اما قیمت ایمپلنت دندان سوالی است که همیشه ذهن بسیاری از افراد را

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.