فواید دهان شویه در مقابل مضرات شوینده دهان

آخرین تاریخ بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1403
فواید دهان شویه

دهانشویه یک مایع ضدعفونی کننده جهت تمیز کردن دهان و دندان و همچنین خوشبو کردن آنهاست. دندانپزشک ها همیشه توصیه می کنند که در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، حتما از دهانشویه ها نیز برای بهداشت دهان و دندانی استفاده نماییم. با این وجود بسیاری افراد استفاده از دهانشویه را در اولویت های بعدی برای بهداشت دهان و دندان می دانند.  استفاده از دهانشویه می تواند به محافظت از دندان ها در برابر اسید هایی که توسط باکتری های پلاک تولید می شوند، کمک کرده و عفونت های قارچی یا دیگر مشکلات لثه را نیز بهبود ببخشید، اما این یکی از چندین فواید دهان شویه است.

در مقابل فواید متعددی که این مایع ضدعفونی کننده دهان و دندان دارد، استفاده از  دهانشویه های غیر استاندارد  و حاوی الکل می‌توانند مشکلات و عفونت های دهان و لثه را تشدید کنند، بنابراین انتخاب محصول مناسب باید با دقت انجام شود. شما می توانید از پزشک خود در این مورد سوال بپرسید. در این مقاله سعی شده تا خواص دهانشویه، مضرات و روش استفاده صحیح از آن مورد بررسی قرار بگیرد. با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا به اطلاعات کامل در این زمینه دست پیدا کنید.

نقش دهانشویه در سلامت دهان و دندان

استفاده ازشوینده‌های دهان وشست‌شوی دهان به عنوان بخشی اساسی از بهداشت دهان و دندان است؛ که فواید بسیاری برای حفظ سلامت دهان و پیشگیری از بیماری‌های دندانی و لثه‌ای دارد. شوینده دهان با حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها و ذرات غیرمطلوب از دهان، عوامل اصلی ایجاد کننده‌ی بدبویی دهان و آلودگی‌های دهانی را کاهش می‌دهند. شست‌شوی منظم دهان باعث پاکسازی دهان از غذاهای باقی‌مانده و از بین بردن ذرات غیرمطلوب می شود. شست شوی دهان با دهانشویه می‌تواند به تسکین زخم‌ها و آفت‌های دهانی کمک کرده و نفس را خوشبو کند.

نقش دهانشویه در سلامت دهان و دندان

قبل از اینکه بخواهیم درباره فواید دهان شویه و مضرات آن صحبت کنیم، بهتر است با روش استفاده از صحیح از دهانشویه آشنا شوید. دهانشویه ها اثربخشی عالی در از بین بردن و حذف میکروب های دهانی و دندانی دارند. دهانشویه می تواند به شستشوی باکتری هایی که به دندان می چسبند و در پوسیدگی آن نقش دارند، کمک کند. اگر مایع شستشوی دهان حاوی فلوراید باشد، با کمک به تقویت مینای دندان، محافظت بیشتری در برابر پوسیدگی دندان ایجاد خواهد کرد و در نهایت به تقویت و بهبود سلامت لثه ها کمک می کنند. این به ویژه برای افرادی که ایمپلنت دندان انجام داده اند، توصیه می شود.

اگر چه فواید دهان شویه زیاد است، اما به خاطر داشته باشید که دهانشویه ها به هیچ وجه جایگزین مسواک یا نخ دندان نیستند و تنها می توان از آن ها جهت میکروب زدایی و بهبود وضعیت لثه ها کمک گرفت.

روش استفاده صحیح از دهانشویه

برای بهره مندی از همه فواید دهان شویه باید روش استفاده صحیح از آن را به شرح زیر بدانید:

  • بهترین زمان استفاده از مایع ضدعفونی کننده دهان و دندان، قبل یا بعد مسواک زدن است.
  • دهانشویه را حدود ۳۰ ثانیه در دهان نگه داشته و آن را در تمام محیط حفره دهان خود، بچرخانید تا با تمامی سطح دندان ها و لثه، تماس پیدا کند.
  • توصیه می شود که پس از قرقره کردن مایع شستشو، چندین بار دهان را با آب تمیز آبکشی کنید.
  • مسواک زدن (بدون خمیر دندان)، پس از خارج کردن دهانشویه از دهان، مفید خواهد بود.
  • هرگز بیش از اندازه توصیه شده از دهانشویه، استفاده نکنید. مقدار بهینه برای دهانشویه های حاوی فلوراید، ۱۰ سی سی در هر بار شستشو است.

نکته مهم:  اگر از خمیر دندان های دارای فلوراید بالا استفاده می کنید، در استفاده از دهانشویه، باید احتیاط بیشتری کنید. اگر چه ما خمیر دندان را نمی بلعیم و دهانشویه را نیز از دهان بیرون می ریزیم، اما ممکن است، ناخودآگاه مقداری از این دو ماده بهداشتی دهان و دندان، وارد حلق فرو شوند. فلوراید موجود در این مواد  قدرت مسموم کنندگی دارند. از این رو لازم است، در استفاده از دهانشویه ها، احتیاط نمایید.

فواید دهان شویه

فواید دهان شویه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

فواید دهان شویه

ضدعفونی دهان و دندان ها

با استفاده از انواع دهانشویه ها می توانید، دهان خود را از میکروب ها و باکتری ها ضدعفونی کرده و زمینه ابتلا به عفونت های لثه را تا حد زیادی کاهش دهید.

خوشبو کردن تنفس

استفاده روزانه از دهانشویه ها، به رفع بوی بد دهان کمک کرده و موجب خوشبو شدن تنفس خواهد شد. از این رو معمولا برای افرادی که از بوی بدن دهان رنج می برند، استفاده از دهانشویه ها توصیه می شود. این مورد از خواص دهانشویه علاوه بر سلامت دهان و دندان باعث می شود تا شما هنگام برخورد و مکالمه با افراد دچار نگرانی و خجالت نشوید و این در بهبود و تقویت روابط اجتماعی شما تاثیر گذار خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که هرگز نباید برای از بین بردن بوی بد دهان در مصرف دهانشویه زیاده روی کرد.

سفید کردن دندان ها

این از مهم ترین فواید دهان شویه برای افرادی است که می خواهند لبخند زیبایی داشته باشند. اگر دندان های شما جرم زیادی گرفته و رنگ ناخوشایندی دارند، باید به سراغ بلیچینگ رفته و از دندانپزشک خود بخواهید که به سفید سازی آن ها اقدام کند. اما این مواد نیز تا حدی به سفید کردن دندان ها کمک می کنند. وجود هیدروژن پراکسید در دهانشویه، تیرگی سطحی دندان ها را برطرف ساخته و جلای بیشتری به آن ها خواهد بخشید.

مضرات دهان شویه

در کنار تمام خواص دهانشویه، استفاده غیر اصولی از آن نیز می تواند مضراتی به شرح زیر داشته باشد:

مضرات دهان شویه

التهاب روده

همان طور که می دانید برخی از باکتری های بدن در دسته باکتری های مفید قرار دارند و وجود آن ها برای سلامت بدن انسان، ضروری است. متاسفانه دهانشویه ها تمام باکتری های دهان را از بین برده و زمینه التهابات روده را از این طریق فراهم می سازند. در واقع باکتری هایی که از راه غذا وارد دهان شده و از آن جا به روده منتقل می شدند، با مصرف دهانشویه، کاهش پیدا کرده و مشکلاتی در خصوص بیماری های روده به وجود می آورند.

افزایش فشار خون

حذف باکتری های خوبی که مولد اکسید نیتریک هستند، به دلیل استفاده زیاد از دهانشویه می تواند با افزایش فشار خون همراه باشد

افزایش ریسک سرطان دهان و زبان

در صورتی که دهانشویه شما دارای مقادیر زیادی الکل باشد، رفته رفته دچار خشکی دهان خواهید شد و این می تواند تا حدودی ریسک ابتلا به سرطان دهان و زبان را افزایش دهد. البته ریسک ابتلا به این بیماری کم است و تنها در افرادی که زمینه های دیگر بیماری را داشته باشند، با درصد کمی موثر خواهد بود.

از بین رفتن رنگ دندان ها

برای بهره مندی از فواید دهانشویه نباید زیاد از آن مصرف کرد. مصرف بیش از حد دهانشویه می تواند به از بین رفتن رنگ دندان ها منجر شود. این به ویژه هنگام مصرف زیاد دهانشویه های حاوی کلر هگزیدین، اتفاق می افتد. همچنین افرادی که ارتودنسی دارند، نباید از این نوع دهانشویه ها استفاده کنند.

ایجاد برخی عفونت های قارچی

استفاده مداوم دهانشویه ها بابرهم زدن میکروفلورای طبیعی دهان، باعث ایجاد عفونت های قارچی به ویژه کاندیدیا آلبیکانس خواهد شد. بنابراین استفاده مداوم و زیاد توصیه نمی شود.

براساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندانی همچون دکتر جانسون و دکتر ویلیامز نشان می‌دهد؛ که شستشوی دهان روزانه، با حذف باکتری‌ها و میکروب‌های مضر، می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های دهانی مانند التهاب لثه و تجمع پلاک کمک کند. استفاده منظم از شوینده‌های دهان همچنین می‌تواند به تازگی دهان و طعم آن کمک کند. استفاده از شوینده‌های دهان با ترکیبات مانند فلوراید می‌تواند به تقویت مینای دندان و پیشگیری از فرسودگی دندان‌ها کمک کند.

نکته آخر برای استفاده از شوینده دهان

دهانشویه ها ترکیبی از آب، فلوراید، الکل، مواد نگهدارنده، مواد پاک کننده و معمولا اسانس های طعم دهنده هستند. این ترکیبات برای ضدعفونی کردن و تمیز نمودن حفره دهان مناسب هستند، اما برای بهره مندی از خواص دهانشویه ها باید از روش صحیح استفاده آن ها، پیروی کرد. در صورتی که در خصوص نحوه استفاده صحیح از دهانشویه سوالاتی دارید یا به دنبال انتخاب بهترین نوع جهت بهره مندی از همه فواید دهان شویه هستید، می توانید با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

دکتر مهدی سزاوار از برترین جراحان فک صورت و دهان هستند که سالها تجربه، دانش و مهارت خود را جهت آگاهی بخشی، درمان با بهترین مواد و تکنیک های روز دنیا در اختیار بیماران قرار می دهند. جهت تماس با این پزشک ارزنده می توانید از طریق  راه های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

ارتودنسی چیست و انواع آن کدامند؟

ارتودنسی یکی از زیر شاخه‌های دندانپزشکی است که به مرتب کردن دندان، زمانی که دندان‌ها در حالت معمول رشد نکرده‌اند،کمک می‌کند. در واقع در ارتودنسی

1 دیدگاه دربارهٔ «فواید دهان شویه در مقابل مضرات شوینده دهان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *