فواید و مضرات دهانشویه و هر آن چه از آن می دانیم

دندانپزشک ها همیشه توصیه می کنند که در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، حتما از دهانشویه ها نیز برای بهداشت دهان و دندانی استفاده نماییم. اما باید دید که فواید و مضرات دهانشویه ها چه هستند و روش استفاده صحیح از آن ها چگونه است.

در ادامه با ما همراه باشید.

 

روش استفاده صحیح از دهانشویه

دهانشویه ها اثربخشی عالی در از بین بردن و حذف میکروب های دهانی و دندانی دارند و سلامت لثه ها را به مراتب بالاتر می برند. اما به خاطر داشته باشید که دهانشویه ها به هیچ وجه جایگزین مسواک یا نخ دندان نیستند و تنها می توان از آن ها در راستای میکروب زدایی و بهبود وضعیت لثه ها کمک گرفت.

بهترین زمان استفاده از دهانشویه پیش از مسواک زدن یا پس از آن است و همیشه توصیه می شود که پس از قرقره کردن آن در دهان خود، چندین بار دهان را با آب تمیز آبکشی کنید. همچنین یک دور مسواک زدن (بدون خمیر دندان)، پس از خارج کردن دهانشویه از دهان، مفید خواهد بود.

هرگز بیش از اندازه توصیه شده در هر بار استفاده از دهانشویه، مصرف نکنید. مقدار بهینه برای دهانشویه های حاوی فلوراید، 10 سی سی در هر بار شستشو است. پس از آن دهانشویه را برای چیزی در مدت 30 ثانیه در دهان نگه داشته و آن را در تمام محیط حفره دهان خود، بچرخانید تا با تمامی سطح دندان ها و لثه، تماس پیدا کند.

در نظر داشته باشید که اگر از خمیر دندان های دارای فلوراید بالا استفاده می کنید، در استفاده از دهانشویه، احتیاط بیشتری واجب خواهد بود. اگر چه ما خمیر دندان را نمی بلعیم و دهانشویه را نیز از دهان بیرون می دهیم، اما ناخودآگاه مقداری از هر یک این دو ماده بهداشتی دهان و دندان، به حلق فرو خواهد رفت و فلوراید قدرت مسموم کنندگی دارد. از این روی لازم است که در استفاده از دهانشویه ها، احتیاط بورزید.

توصیه هایی در خصوص نگهداری از ایمپلنت دندان

 

مراقبت از ایمپلنت دندان با دهانشویه بدون الکلی

تذکر: در نظر داشته باشید که مصرف بی رویه و بیش از حد دهانشویه می تواند به از بین رفتن رنگ دندان ها منجر شود و به ویژه دهانشویه هایی که حاوی کلر هگزیدین هستند، نباید برای افرادی که ارتودنسی دارند، مورد استفاده قرار بگیرند.ضمنا استفاده مداوم دهانشویه ها بابرهم زدن میکروفلورای طبیعی دهان باعث وقوع عفونتهای قاچی بویژه کاندیدیا آلبیکانس خواهدشد بنابراین استفاده مداوم توصیه نمیشود

فواید استفاده از دهانشویه

فواید استفاده از دهانشویه ها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • ضدعفونی دهان و دندان ها: با استفاده از دهانشویه ها می توانید، دهان خود را از میکروب ها و باکتری ها ضدعفونی کرده و زمینه عفونت های لثه را تا حد زیادی کاهش دهید.
  • خوشبو کردن تنفس: همین طور استفاده روزانه از دهانشویه ها، به رفع بوی بد دهان کمک کرده و موجب خوشبو شدن تنفس خواهد شد. از این روی معمولا برای افرادی که از بوی بدن دهان رنج می برند، استفاده از دهانشویه ها توصیه می شود. البته در نظر داشته باشید که هرگز نباید از این بابت در مصرف دهانشویه زیاده روی کنید.

عوامل پوسیدگی دندان در بارداری کدامند و چطور می توان از آن ها جلوگیری کرد؟

 

روش صحیح استفاده از دهانشوی

سفید کردن دندان ها: اگر دندان های شما جرم زیادی گرفته و رنگ ناخوشایندی دارند، باید به سراغ بلیچینگ رفته و از دندانپزشک خود بخواهید که به سفید سازی آن ها اقدام کند. اما این مواد نیز تا حدودی به سفید کردن دندان ها کمک خواهند کرد. وجود هیدروژن پراکسید در دهانشویه، تیرگی سطحی دندان ها را برطرف ساخته و جلای بیشتری به آن ها خواهد بخشید.

مضرات استفاده از دهانشویه

  • التهاب روده: همان طور که احتمالا می دانید برخی از باکتری ها در شمار باکتری های مفید قرار دارند و وجود آن ها در بدن انسان، ضروری است. متاسفانه دهانشویه ها تمام باکتری های دهان را از بین برده و زمینه التهابات روده را از این طریق فراهم می سازند. در واقع باکتری هایی که از راه غذا وارد دهان شده و از آن جا به روده منتقل می شدند، با مصرف دهانشویه، کاهش پیدا کرده و مشکلاتی در خصوص بیماری های روده به وجود می آورند.
  • افزایش فشار خون: همین طور حذف این باکتری های خوب، می تواند به افزایش فشار خون منجر شود. به ویژه حذف باکتری هایی که مولد اکسید نیتریک هستند، به افزایش فشار خون دامن خواهد زد.
  • افزایش ریسک سرطان دهان و زبان: در صورتی که دهانشویه شما دارای مقادیر زیادی الکل باشد، رفته رفته ریسک خشکی دهان وجود داشته و این می تواند تا حدودی ریسک ابتلا به سرطان دهان و زبان را افزایش دهد. البته این ریسک هرگز چندان بالا نیست و تنها در افرادی که زمینه آن را داشته باشند، با درصد کمی موثر خواهد بود.

سخن پایانی

دهانشویه ها ترکیبی از آب، فلوراید، الکل، مواد نگهدارنده، مواد پاک کننده و معمولا اسانس های طعم دهنده هستند. این ترکیبات برای ضدعفونی کردن و تمیزتر نمودن حفره دهان مناسب هستند، اما باید از روش صحیح استفاده آن ها، پیروی کرد.

در صورتی که در خصوص نحوه استفاده صحیح از دهانشویه سوالاتی داشته یا نوع دهانشویه مناسب را جویا هستید، می توانید با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

آیا کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان امکان پذیر است؟

 

 

 

 

 

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «فواید و مضرات دهانشویه و هر آن چه از آن می دانیم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.