مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت دندان بعد از عمل چقدر است؟

ایمپلنت دندان، راهی دائمی‌برای جایگزینی دندان است. این متد درمانی پروسه نسبتا طولانی مدتی دارد. بعد از کاشت نیز باید زمان لازم برای ثابت شدن ایمپلنت دندان سپری شود. زمان بهبودی برای تثبیت ایمپلنت‌ها بعد از عمل، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. در این مقاله قصد داریم این موضوع را به صورت کامل بررسی کنیم.

 

مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت دندان بعد از عمل چقدر است؟

به طور متوسط ​۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت‌ها به طور کامل بهبود پیدا کنند. در این بازه ایمپلنت تقریبا ثابت می‌شود و فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی خود مانند خوردن انواع غذاها را از سر بگیرد. این مدت زمان به فاکتورهای مختلفی چون میزان تراکم استخوان فک فرد نیز بستگی دارد. به همین دلیل ممکن است برای افرادی که پیوند استخوان انجام داده‌اند، این زمان بیشتر باشد.

ثابت شدن ایمپلنت‌ دندانی بدین معنا نیست که فرد می‌تواند خوراکی‌های خیلی سفت بخورد، با آن‌ها چیزی بشکند و کارهایی که باعث آسیب رسیدن به ایمپلنت‌ها می‌شوند را انجام دهند. انجام این کارها به طور کلی باعث آسیب رسیدن به دندان می‌شود.

توصیه های پزشکی مراقبت از دندان ایمپلنت

چه مدت بعد از کاشت پایه ایمپلنت می‌توان تاج را روی آن قرار داد؟

 

چه مدت بعد از کاشت پایه ایمپلنت می‌توان تاج را روی آن قرار داد؟

 

بخشی از ایمپلنت در استخوان قرار می‌گیرد تا ریشه دندان جایگزین شود، در جریان این روند، چندین ماه طول می‌کشد تا استخوان سازی اتفاق بیفتد. استخوان با ایمپلنت پیوند می‌خورد. در واقع پایه به کمک استخوان فک می‌تواند تاج آن را نگه دارد. این فرایندی است که نمی‌توان سرعت آن را افزایش داد. تکمیل این فرآیند ثابت شدن ایمپلنت دندان در بخش پایه آن، حدود۳۲ الی ۴ماه ماه طول می‌کشد. پس از اتمام استخوان سازی، ایمپلنت به دندان متصل می‌شود.

در برخی موارد ممکن است بیمار به پیوند استخوان نیز نیاز داشته باشد تا استخوان فک او تراکم کافی برای نگهداری پایه ایمپلنت را پیدا کند. بنابراین لازم است صبر کنیم تا استخوان بهبود یابد تا بتوانیم ایمپلنت را دراستخوان پیوندی قراردهیم

در شرایط ویژه، ایمپلنت را می‌توان در همان روزی که دندان برداشته می‌شود، کاشت. این وضعیت بسیار خوب است زیرا می‌تواند در زمان بهبودی بیماران (۴-۶ ماه) صرفه جویی کند. آن‌ها با نام ایمپلنت‌های فوری شناخته می‌شوند. مدت زمان تثبیت ایمپلنت‌های فوری کوتاه‌تر است. البته بیمار باید شرایط لازم برای استفاده از این نوع کاشت را داشته باشد.

محدودیت های ایمپلنت دندان برای بیماری های مختلف

آیا متد جراحی نیز در مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت دندان تأثیر دارد؟

اقدامات درمانی که برای کاشت ایمپلنت انجام می‌شود در هر شخص متفاوت است و به شرایط جسمانی او بستگی دارد. این اقدامات نیز می‌توانند در مدت زمان نقاهت تأثیر داشته باشند. در ادامه برخی از شرایط جراحی را بررسی کرده‌ایم.

 • اگر بیمار فقط یک ایمپلنت کاشته باشد و استخوان او نیاز به پیوند نداشته باشد، احتمالا بعد از چند هفته ایمپلنت ثابت خواهد داشت.
 • برخی از افراد به کاشت چند ایمپلنت نیاز دارند. همچنین گروهی نیز حتی برای کاشت یک ایمپلنت نیز به پیوند استخوان نیاز دارند. این افراد باید مدت زمان بیشتری برای ثابت شدن ایمپلنت‌‌های خود صبر کنند. حتی روند کاشت آن‌ها نیز ممکن است طولانی‌تر باشد.
 • برخی از افراد ممکن است هم ایمپلنت‌های بسیاری بکارند و هم به پیوند استخوان نیاز داشته باشند. البته این یک بررسی سطحی است. در چنین موردی پزشک باید بررسی کند که آیا فرد واقعا کاندیدای مناسبی برای کاشت هست یا خیر. به عنوان مثال در افرادی که سن زیادی دارند، ایمپلنت‌ها باید با احتیاط بیشتری کاشته شود. در صورتی که جراحی سنگینی برای کاشت انجام شود، احتمالا مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت و بهبود زخم‌های ناشی از جراحی بیشتر می‌شود.

همه چیز در مورد کاشت ایمپلنت برای بیماران سرطانی

بعد از جراحی ایمپلنت دندان چه انتظاری داشته باشیم؟

 

بعد از جراحی ایمپلنت دندان چه انتظاری داشته باشیم؟

 

اینکه بیمار تا قبل از ثابت شدن ایمپلنت دندان خود چه چیزهایی را تجربه می‌کند، منحصر به فرد است. اثرات جراحی به تعداد ایمپلنت‌های گذاشته شده، محل قرارگیری آن‌ها و سلامت کلی دهان و دندان شما بستگی دارد.

درد، تورم و کبودی مهم‌ترین عوارضی هستند که هر بیمار تجربه می‌کند. اما بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنند. بیمار بعد از جراحی محدودیت‌هایی در رژیم غذایی و فعالیت‌های روزانه خود مانند ورزش کردن و… دارد. این محدودیت‌ها با ثابت شدن ایمپلنت دندان، کاهش پیدا می‌کند.

چه داروهایی بعد از جراحی کاشت ایمپلنت باید استفاده ‌شوند؟

کاشت ایمپلنت یک روش جراحی است. البته این جراحی خیلی سنگین نیست و نسبت به بسیاری از متدها زمان بهبودی آن بسیار کوتاه است. معمولاً فقط بیماران نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک وداروهای OTC مانند ایبوپروفن دارند. بخیه بیماران نیز حدود ۱۴ روز پس از جراحی برداشته می‌شود. همچنین ممکن است پزشک بعد از جراحی برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک‌ها را تجویز کند.

برای ثابت شدن ایمپلنت‌های دندانی چه اقداماتی باید انجام داد؟

پس از جراحی ایمپلنت دندان، باید از دهان خود مراقبت کنید. در ادامه عاداتی را بیان می‌کنیم که استفاده از آن‌ها می‌تواند به بهبود سریع‌تر کمک کند.

 • بعد از قرار جراحی دندان، بقیه روز را تعطیل و کمی‌استراحت کنید. اگر پزشک به شما آرامبخش بدهد، احتمالاً هنوز احساس خواب آلودگی خواهید کرد.
 • کارهای سخت انجام ندهید؛ مثلا رانندگی نکنید. همچنین باید از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید.
 • هر آنچه را که می‌تواند لخته خون را از بین ببرد و منجر به خونریزی شود را متوقف کنید. فشردن و دستکاری جای جراحی، قرقره مایعات و… می‌تواند از این موارد باشد.
 • هنگام خواب با استفاده از بالش‌های اضافی سر خود را بلند کنید.

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندانی چیست؟

چگونه می‌توان روند ثابت شدن ایمپلنت را سرعت بخشید؟

 

 

به طور کلی باید زمان مورد نیاز برای تثبیت ایمپلنت‌ها سپری شود. اما با رعایت برخی از نکات می‌توان روند بهبود و ثابت شدن ایمپلنت‌ها را تسریع کرد. برخی از موثرترین روش‌ها عبارتند از؛

 • فقط مصرف غذاهای نرم
 • مصرف دارو
 • محدود کردن فعالیت بدنی
 • استراحت کافی

پزشک اطلاعات دقیقی درمورد اقدامات و مراقبت‌های بعد از جراحی که موجب بهبود سریع‌تر می‌شوند، به بیماران خود ارائه می‌دهد.

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت از جنبه‌های مختلف

رژیم غذایی مناسب برای تسریع روند ثابت شدن ایمپلنت

 

 

به طور کلی باید زمان مورد نیاز برای تثبیت ایمپلنت‌ها سپری شود. اما با رعایت برخی از نکات می‌توان روند بهبود و ثابت شدن ایمپلنت‌ها را تسریع کرد. برخی از موثرترین روش‌ها عبارتند از؛

 • فقط مصرف غذاهای نرم
 • مصرف دارو
 • محدود کردن فعالیت بدنی
 • استراحت کافی

پزشک اطلاعات دقیقی درمورد اقدامات و مراقبت‌های بعد از جراحی که موجب بهبود سریع‌تر می‌شوند، به بیماران خود ارائه می‌دهد.

زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

نتیجه‌گیری

ثابت شدن ایمپلنت دندانی نیاز به بهبود و مراقبت زیادی دارد. نکات مراقبتی مانند استفاده از دهانشویه و مسواک در تثبیت کاشت بی‌تأثیر نیستند. در مقاله اشاره کردیم که متد جراحی می‌تواند در مدت زمان نقاهت بیمار تأثیر داشته باشد. بنابراین کاشت ایمپلنت باید توسط فرد متخصص و خبره‌ای انجام شود که بتواند بهترین روش برای کاشت ایمپلنت را انجام دهد. چنین فردی باید تجربه بسیاری زمینه کاشت داشته باشد. در این صورت می‌تواند متدی متناسب با نیاز هر بیمار انتخاب کند. دکتر مهدی سزاوار  متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. بنابراین می‌توانند کلیه درمان‌های مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه دلخواه بیمار را انجام دهند. برای مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید از طریق سایت دکتر سزاوار اقدام کنید.

 

https://www.drdalesandro.com/how-long-do-dental-implants-take-to-heal/

https://hiossen.com/news/recovering-from-dental-implants/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «مدت زمان ثابت شدن ایمپلنت دندان بعد از عمل چقدر است؟»

 1. Have you ever considered about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is important and all.

  But think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this website could
  undeniably be one of the very best in its field. Excellent blog!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.