کوچک کردن چانه

آخرین تاریخ بروزرسانی: 28 فروردین 1403
کوچک کردن چانه

عمل کوچک کردن چانه و فک پایین یکی از اقداماتی است که به زاویه سازی صورت و زیبایی چهره کمک شایانی می کند. در واقع، در بیشتر فرهنگ ها، به ویژه در بین افراد با نژاد آسیایی، برخورداری از فک پایین ظریف و بیضی شکل، از فاکتورهای مهم زیبایی به حساب می آید.

از این رو، معمولا افرادی که چانه ای پهن یا مربعی شکل دارند، از تناسب چهره خود رضایت چندانی نخواهند داشت. عمده این افراد، مخصوصا بانوان، به دنبال زاویه سازی فک و ایجاد چانه v شکل هستند. این کار معمولا با انجام جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین، امکان پذیر خواهد بود.

رزرو نوبت دکتر سزاوار

عمل کوچک کردن فک پایین و شکل دهی چانه، عمل نسبتا پیچیده ای است که باید توسط یک جراح متخصص فک، دهان و صورت انجام گیرد. از سوی دیگر، با توجه به تغییراتی که این نوع جراحی می تواند در چهره ایجاد نماید، بنابراین لازم است قبل از اقدام برای جراحی کوچک کردن فک، آگاهی های لازم را به دست آورید. بر همین اساس، در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض و مزایای عمل کوچک کردن چانه و فک پایین بپردازیم.

عمل کوچک کردن چانه و فک پایین چیست؟

یکی از اقدامات مهم در بحث زاویه سازی فک یا زاویه سازی صورت گرد و مربعی، انجام جراحی کوچک کردن چانه و تغییر شکل فک پایین است. جراحی زیبایی چانه که ممکن است آن را تحت عنوان جینوپلاستی نیز بشناسید، از طریق یک پروتز چانه یا جراحی استخوان فک انجام می گیرد.

این نوع جراحی کمک می کند تا پهنای چانه در صورت های مربعی کمتر شده و بر جذابیت چهره افراد بیفزاید. ایجاد تناسب بین اجزای چهره شامل فک، چانه و گونه ها تاثیر بسزایی در زیبایی چهره و افزایش اعتماد به نفس افراد خواهد داشت.

گاهی می توان استخوان فک را طی یک جراحی تحت عنوان منتوپلاستی یا ژنیوپلاستی به سمت جلو هدایت کرد. همچنین، می توان از ایمپلنت (پروتز) های چانه برای ایجاد برآمدگی بیشتر در چانه استفاده نمود. البته جراحی کوچک کردن چانه و فک را می توان به صورت برعکس نیز انجام داد. یعنی می توان طی جراحی فک، استخوان های اضافی فک را برداشت تا برجستگی بیش از حد چانه کاهش یابد.

جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین چیست

عمل کوچک کردن چانه و فک می تواند ساده تا بسیار پیچیده باشد. در اکثر مواقع، ممکن است فرد متقاضی جراحی فک و چانه، پس از بررسی همه گزینه ها و آگاهی از خطرات و مزایای آن ها،  استفاده از مواد پرکننده و ژل های مورد تایید FDA را به عنوان جایگزینی برای جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین انتخاب کند. این روش ها برای مدت زمان کوتاه تری دوام دارند. اما عمل کوچک کردن فک می تواند ضمن کاهش اندازه فک، تناسب لازم را بین اجزای چهره فرد برقرار سازد.

علت بزرگ شدن فک چیست؟

به جرات می توان گفت که اصلی ترین علت بزرگ شدن فک در افراد مختلف، به ژنتیک آن ها بر می گردد. به طور کلی، در خانواده هایی که خط فک برآمده یا محکم در چهره پدر و مادر وجود دارد، احتمال بزرگ شدن بیش از حد فک یا مربعی شدن چهره فرزندان زیاد است. انجام عمل کوچک کردن چانه یا عمل کوچک کردن فک، بهترین روش برای متناسب سازی اجزای صورت در این گونه افراد خواهد بود.

در برخی موارد، بزرگ شدن فک و چانه می تواند ناشی از بیماری به نام اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)  باشد. در این اختلال، فرد ممکن است عادت جویدن دندان های خود را در هنگام خواب داشته باشد (دندان قروچه کردن).

علت بزرگ شدن فک

این کار در طولانی مدت  منجر به ساییدگی دندان ها خواهد شد. علت این بیماری اغلب استرس و فشار عصبی شدید است. فشار مکرر به دندان ها نیز باعث تقویت و بزرگ شدن عضلات فک فرد و پهن تر شدن آن می شود. روند این موضوع، درست شبیه به رشد عضلات در هنگام تمرین با وزنه در باشگاه خواهد بود.

اختلال بزرگ شدن عضلات فک تحت عنوان هایپرتروفی عضلانی (Muscle Hypertrophy) شناخته می شود. هایپرتروفی عضلانی ممکن است در اثر عادت های غذایی ناصحیح نیز ایجاد گردد. جویدن آدامس به طور مکرر و خوردن خوراکی های جویدنی سفت که باعث خستگی عضلات فک و صورت می شوند از جمله مواردی هستند که بزرگ شدن فک پایین را در پی دارند.

انواع هایپرتروفی عضلانی

هایپرتروفی می تواند به صورت یک طرفه یا دو طرفه رخ دهد. با این حال، هایپرتروفی دو طرفه شایع تر است. ایجاد این اختلال باعث بزرگ شدن فک در هر دو طرف می شود. ابتلا به اختلال هایپرتروفی عضلانی هیچ گونه علامتی در پی نداشته و عوارض خاصی نیز در بر ندارد. با این حال، در مواردی که عواملی مانند دندان قروچه شبانه باعث بروز این اختلال می شود، باید عامل به وجود آورنده آن در اسرع وقت درمان گردد.

اقدامات قبل عمل کوچک کردن فک پایین و چانه

برای کسب بهترین نتیجه از عمل کوچک کردن چانه لازم است برخی اقدامات احتیاطی را پیش از جراحی کوچک کردن چانه و فک انجام دهیم. در ادامه، به مهم ترین مراقبت های قبل از عمل کوچک کردن چانه و فک پایین اشاره خواهیم کرد.

 • حداقل دو هفته پیش از جراحی باید از مصرف داروهایی چون ایبوپروفن، آسپرین و سایر داروهایی که جراح به شما معرفی می کند، خودداری کنید.
 • 10 الی 15 روز پیش از جراحی باید سیگار کشیدن را متوقف نمایید.
 • احتمالا پزشک جراح، مصرف برخی از مواد غذایی را برای بیمار خود محدود می کند.
 • بیمار از حدود ده ساعت پیش از جراحی، نباید چیزی بخورد.

عمل کوچک کردن چانه و فک چگونه انجام می شود؟

روش انجام عمل کوچک کردن چانه بر اساس شرایط بیمار و ساختار صورت وی انتخاب می گردد. در واقع، زاویه فک پایین و میزان بزرگی یا کوچکی آن بر نحوه جراحی تاثیرگذار خواهد بود.

به طور کلی، عمل کوچک کردن فک یا چانه در حدود 1 تا 2 ساعت زمان می برد و تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. بعد از بیهوشی بیمار، جراح برش های کوچکی در داخل دهان او ایجاد خواهد کرد. این کار باعث می شود تا بعد از بهبود برش های ناشی از جراحی، اثری از جای زخم روی صورت بیمار باقی نماند. در مرحله بعد، پزشک با استفاده از لیزر یا میکروتراشنده ها، استخوان های اضافی را حذف کرده و فرم دلخواه را برای استخوان چانه و فک ایجاد می کند.

برای شکل دهی بهتر به چانه و استخوان فک پایین، جراح ممکن است قسمت های خارجی استخوان فک را تراش دهد. این کار معمولا از طریق برش T انجام می گیرد. در واقع، جراح یک برش T شکل بر روی استخوان فک پایین ایجاد کرده و در نهایت، دو طرف استخوان های باقیمانده را به یکدیگر متصل می کند.

تمامی این مراحل منجر به ایجاد زاویه فک مناسب شده و فرم V شکل در چانه را به وجود می آورد. نمای چهره این گونه افراد پس از جراحی به شکل قلب خواهد بود. در اقدامی دیگر، جراح ممکن است با تراشیدن استخوان در ناحیه چانه، باعث نرم شدن سطح زیر آن شود. این کار برای حذف زاویه تیز پایین فک انجام می گیرد. انتخاب روش مناسب برای برش چانه، به ساختار صورت بیمار بستگی دارد. اطلاعات بیشتر در این باره را می توانید در مقاله سایت realself مطالعه کنید.

بعد از انجام تغییرات لازم، جراح برش ها را با زدن بخیه می بندد. اکثر بیماران از چند ساعت پس از جراحی کوچک کردن چانه و فک می توانند به خانه برگردند. با این حال، لازم است در دو الی سه روز ابتدایی پس از جراحی، از یک همراه برای انجام کارهای روزمره خود کمک بگیرند.

مزایای عمل کوچک کردن چانه و فک

عمل کوچک کردن فک علاوه بر اصلاح مشکلات زیبایی فک و چانه، تاثیر بسزایی بر نحوه جویدن غذا و رفع اختلالات فک و دهان خواهد داشت. برخی از مهم ترین مزایای عمل کوچک کردن فک و چانه به قرار زیر هستند:

 • جراحی کوچک کردن چانه و فک در بانوان باعث می شود تا حالت چهره فرد، ظرافت و زنانگی بیشتری پیدا کند. این موضوع برای خانم هایی که چانه مربعی شکل و بزرگ دارند، یک مزیت و تغییر مهم به شمار می رود.
 • کوچک کردن فک و چانه می تواند ظاهر قسمت پایینی صورت را دگرگون کند. هر چه پزشک در این زمینه حرفه ای تر عمل کند، نتایج به تغییرات دلخواه شما نزدیک تر خواهد بود.
 • نتایج حاصل از جراحی کوچک کردن چانه و فک دائمی است.

این جراحی را می توان به روش های مختلفی انجام داد. با توجه به ساختار صورت هر فرد، روش مناسب برای انجام جراحی انتخاب خواهد شد.

مزایای جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین

عوارض جانبی عمل کوچک کردن فک پایین و چانه

عمل زیبایی صورت با هدف کوچک کردن چانه و فک پایین نیز مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. در روزهای بعد از عمل باید انتظار درد، کبودی، بی حسی و تورم زیاد را داشته باشید. البته جای نگرانی ندارد. این مشکلات به مرور زمان بهبود پیدا می کنند. سایر عوارض احتمالی این جراحی زیبایی عبارتند از:

 • لخته شدن خون در اطراف منطقه فک و چانه یا هماتوم
 • احتمال بی حس شدن اطراف فک و چانه
 • احتمال بروز عفونت بعد از جراحی
 • احتمال فلج عضلات صورت در موارد نادر
 • احساس درد تا یک هفته بعد از جراحی
 • احتمال ابتلا به سروما (به این معنا که مایعات در زیر پوست جمع شده و باعث ایجاد ظاهری تاول مانند خواهند شد. سروما عمدتا به صورت خود به خودی برطرف می گردد.)

مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن چانه و فک پایین

بر اساس نظر دکتر مهدی سزاوار، جراح و متخصص فک، دهان و صورت در تهران، بیماران از دو هفته بعد از جراحی کوچک کردن چانه، فک و صورت می توانند به کارهای روزمره خود بپردازند و به سر کار برگردند. در صورت درد شدید، بیمار می تواند از مسکن های بدون نسخه یا مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده کند. به یاد داشته باشید که دستورات دقیق تر را باید از پزشک خود جویا شوید. برخی از دستورات مراقبتی برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش از عمل کوچک کردن چانه عبارتند از:

 • بالا نگه داشتن صورت
 • استفاده از بندهای فشاری
 • استفاده از کمپرس یخ روی ناحیه جراحی کوچک کردن فک و صورت
 • استفاده از غذاهای آبکی، نرم و مایعات

موارد بالا باید تا چند هفته بعد از عمل رعایت شوند. توصیه می شود که بیماران تا یک ماه از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

نتایج عمل کوچک کردن فک پایین و چانه بعد از چه مدت حاصل می شود؟

همانطور که گفته شد، تورم یک عارضه جدایی ناپذیر از جراحی کوچک کردن چانه و فک است. در برخی موارد، چانه افراد حتی تا سه ماه نیز متورم باقی می ماند. به طوری که ممکن است بیماران تصور کنند که نتیجه مطلوب آن ها حاصل نشده است. حتی گاهی این گونه افراد از انجام جراحی کوچک کردن چانه پشیمان می شوند.

اما لازم است تا زمان بهبود کامل زخم ها، کبودی ها و تورم ناشی از عمل، صبور باشید. پس از این مدت می توانید نتیجه نهایی را در ناحیه فک پایین و چانه خود مشاهده کنید. بازه زمانی مورد نیاز برای ترمیم کامل زخم ها و کبودی ها و مشاهده نتیجه نهایی، برای هر شخص متفاوت خواهد بود.

هزینه عمل جراحی کوچک کردن فک و چانه

از آن جا که هدف اصلی از انجام جراحی کوچک کردن چانه و فک، زیبایی چهره است، بنابراین این گونه جراحی ها در زمره عمل های نسبتا گران قیمت قرار می گیرند. با این حال، هزینه عمل کوچک کردن فک پایین و چانه به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. به طوری که انجام این نوع جراحی زیبایی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. تهیه عکس های مناسب قبل از جراحی، مراجعه های بعد از عمل، دستمزد پزشک معالج و اقدامات اضافی که ممکن است لازم باشد فرد انجام دهد، از جمله فاکتورهای موثر در تعیین هزینه عمل کوچک کردن چانه خواهند بود.

هزینه عمل کوچک کردن فک پایین

گاهی ممکن است فرد برای دریافت نتیجه مناسب از جراحی چانه و فک، به ارتودنسی نیاز داشته باشد. در چنین مواردی، هزینه ارتودنسی باید در تخمین قیمت عمل کوچک کردن فک و چانه در نظر گرفته شود. از سوی دیگر، با توجه به اینکه انواع جراحی فک و چانه نوعی عمل زیبایی به حساب می آیند، معمولا بیمه در پرداخت هزینه های آن ها نقشی نخواهد داشت. البته در مواردی که این نوع جراحی ها با هدف درمان انجام گیرند، ممکن است بتوان بخش محدودی از هزینه ها را از بیمه گذار دریافت نمود.

 جمع بندی

در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد جراحی کوچک کردن چانه و فک ارائه دادیم. این جراحی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی چهره افراد داشته باشد. یک شرط مهم برای به دست آوردن نتایج مطلوب، انتخاب پزشک متخصص است. دکتر مهدی سزاوار از متخصصین مجرب و مورد اعتماد در زمینه جراحی دهان، فک و صورت در تهران به شمار می آیند.

دکتر سزاوار با مهارت بالا و تجربه بسیاری که در زمینه انجام انواع جراحی فک و صورت دارند، می توانند مناسب ترین روش جراحی را برای هر فرد انتخاب کرده و اجرا نمایند. مسلما تجربه بالای دکتر مهدی سزاوار منجر به دریافت بهترین نتیجه از عمل کوچک کردن چانه و مانند آن خواهد شد. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات در زمینه انجام انواع جراحی فک و صورت می توانید به قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

6 دیدگاه دربارهٔ «کوچک کردن چانه»

  1. فک و بینی دو اجزا اصلی صورت هستند و تغییری کوچ در آنها تغییرات بسیار واضحی در ظاهر فرد ایجاد می کنه

 1. سلام وقت بخیر اگر فردی نیاز داشته باشه که فقط کمی چانه اش تراشیده یا کوچیک بشه، میشه با بیحسی این عمل انجام بشه؟ ممنون

  1. دکتر مهدی سزاوار

   سلام. در این موارد حتما باید به صورت بالینی وضعیت چانه بررسی بشه و بعد نظر داده بشه. میتونید برای مشاوره مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *