جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین

جراحی کوچک کردن چانه و فک یکی از اقداماتی است که می‌توان برای زیبایی بیشتر چهره انجام داد. در بیشتر فرهنگ‌ها، به ویژه در آسیا، فک بیضی شکل ظریف و برجسته جزو زیبایی چهره قلمداد می‌شود. اگر فردی از فک مربع شکل یا پهن خود ناراضی باشد، ممکن است بخواهد برای اصلاح خط و ایجاد فرم v شکل در آن، تحت جراحی قرار بگیرد. جراحی کوچک کردن فک و چانه یک روش ساده و پیش پا افتاده نیست. به همین دلیل مهم است که افراد قبل از تصمیم نهایی خود از نحوه جراحی، مزایا و عوارض آن اطلاع داشته باشند. این جراحی باید حتما نزد بهترین جراح زیبایی صورت بگیرد تا نتایج آن قابل توجه باشند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مورد نیاز شما در این زمینه را ارائه دهیم.

 

منظور از جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین چیست؟

جراحی چانه و به طور کلی جراحی فک و صورت، یا جنیوپلاستی، یک روش جراحی برای تغییر شکل چانه و فک پایین است که یا با استفاده از ایمپلنت یا جراحی استخوان انجام می‌شود. جراحی پلاستیک و سایر اقدامات کوچک کننده را می‌توان در قسمت فک پایین و ناحیه چانه انجام داد تا چهره فرد به تناسب برسد. این موضوع به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند.

گاهی اوقات می‌توان استخوان موجود در فک را در عملیاتی به نام منتوپلاستی یا ژنیوپلاستی به جلو برد. همچنین، می‌توان از ایمپلنت‌های سیلیکونی برای ایجاد برآمدگی بیشتر در چانه استفاده کرد. همچنین جراحی کوچک کردن چانه و فک را می‌توان به صورت برعکس نیز انجام داد. یعنی استخوان می‌تواند برداشته شود تا برجستگی بیش از حد چانه کاهش یابد.

عوارض جراحی فک و ریسک های مربوط به آن

 

بهترین متخصص جراحی کوچک کردن چانه در تهران

این عملیات می‌تواند ساده تا بسیار پیچیده باشد. بسیاری از اوقات ممکن است فرد متقاضی جراحی فک و چانه، پس از بررسی همه گزینه‌ها، خطرات و مزایای آن‌ها،  استفاده از مواد پرکننده و ژل‌های مورد تأیید FDA را به عنوان جایگزینی برای جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین انتخاب کند. این روش‌ها برای مدت زمان کوتاه تری دوام دارند. جراحی کاهش اندازه‌ی فک می‌تواند کمک کند تا فک پایین بیش از حد بزرگ با سایر ویژگی‌های صورت هماهنگ و متناسب شود.

روش های زاویه دار کردن فک

علت بزرگ شدن فک چیست؟

فک بزرگ معمولاً از ویژگی‌های ارثی ژنتیکی است. این بدان معنی است که اگر یک خط فک برآمده یا محکم، از ویژگیهای معمول خانواده‌ای باشد، در این صورت احتمال ایجاد فک بزرگ یا مربع شکل در فرزندان آن‌ها نیز بسیار زیاد است. این افراد مهم‌ترین کاندیداهای جراحی کوچک کردن چانه و فک به شمار می‌روند.

در برخی موارد، بزرگ شدن فک و چانه می‌تواند ناشی از بیماری به نام اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) باشد. در این اختلال فرد ممکن است عادت جویدن  دندان‌های خود را در شب داشته باشد و این کار  منجر به ساییدگی  دندان شود. (یک بیماری معروف به دندان قروچه) علت این بیماری اغلب استرس و فشار عصبی شدید است. این فشار مکرر به دندان‌ها باعث تقویت و بزرگ شدن عضلات فک فرد و پهن‌تر شدن آن می‌شود. این موضوع تا حدی شبیه به رشد عضلات هنگام تمرین با وزنه در باشگاه است. بزرگ شدن عضلات فک به عنوان هایپرتروفی عضلانی (Muscle Hypertrophy) شناخته می‌شود. این مشکل همچنین می‌تواند در نتیجه جویدن مکرر آدامس یا حتی به دلیل عادت‌های غذایی مانند مصرف منظم غذاهای جویدنی سفت و سخت که عضلات را خسته می‌کند، باشد.

ناهنجاری فک و صورت چیست؟

 

روش های جراحی کوچک کردن چانه

هایپرتروفی می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد اما بیشتر دو طرفه است؛ یعنی اینکه بزرگ شدن فک در هر دو طرف اتفاق می‌افتد. این بیماری به طور کلی بدون علامت است و به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند. (اگرچه اگر به دلیل بیماری زمینه‌ای مانند دندان قروچه ایجاد شده باشد، بیماری زمینه‌ای می‌تواند مشکلات دیگری ایجاد کند و باید درمان شود).

پیش از جراحی چه اقداماتی را باید انجام داد؟

برای کسب بهترین نتیجه لازم است اقدامات مختلفی پیش از جراحی کوچک کردن چانه و فک انجام شود. در ادامه به مهم‌ترین موارد در آمادگی پیش از عمل اشاره کرده‌ایم.

 • حداقل دو هفته پیش از جراحی باید از مصرف داروهایی چون ایبوپروفن، آسپرین و سایر داروهایی که جراح نام می‌برد، خودداری کرد.
 • ده الی پانزده روز پیش از جراحی باید سیگار کشیدن را متوقف کرد.
 • احتمالا پزشک مصرف برخی از مواد غذایی را برای بیمار خود محدود می‌کند.
 • بیمار حدود از حدود ده ساعت پیش از جراحی نباید چیزی بخورد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله سایت medisetter را بخوانید.

تنگی فک بالا و روش‌های درمان

جراحی کوچک کردن چانه و فک چگونه انجام می‌شود؟

این روش حدود یک تا دو ساعت زمان می‌برد و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بعد از خوابیدن بیمار، جراح برش‌های کوچکی در داخل دهان او ایجاد می‌کند. این کار باعث می‌شود بعد از بهبود اثری از جای زخم روی صورت باقی نماند. سپس پزشک با استفاده از لیزر یا میکروتراشنده‌ها، استخوان‌های اضافی را حذف می‌کند و فرم دلخواه را برای استخوان چانه و فک ایجاد می‌کند.

برای ایجاد فرم بهتر جراح ممکن است قسمت خارجی استخوان را بتراشد تا برش T در فک ایجاد کند. یعنی استخوان فک پایینی را به شکل T برش می‌زند و سپس دو طرف استخوان‌های باقیمانده را به هم جوش می‌دهد. این کار باعث ایجاد فرم V در چانه می‌شود که در نهایت نتیجه آن صورت قلبی شکل است.

 

عوارض جراحی کوچک کردن چانه

همچنین جراح ممکن است با تراشیدن استخوان پایینی موجود در چانه، باعث نرم شدن سطح زیر آن شود. این کار برای حذف زاویه تیز پایین فک انجام می‌شود. انتخاب متد مناسب برای برش به فیزیک صورت بیمار بستگی دارد. اطلاعات بیشتر در این باره را می‌توانید در مقاله سایت realself مطالعه کنید.

بعد از انجام تغییرات لازم جراح برش‌ها را می‌بندد. بیمار احتمالا چند ساعت بعد از جراحی کوچک کردن چانه و فک می‌تواند به خانه برود. اما برای مدتی (دو الی سه روز) به همراه نیاز دارد تا کارهایش به او کمک کند.

تشخیص کیست های فکی و درمان آن

مزیت‌های جراحی کوچک کردن چانه و فک چیست؟

اصلاحات در فک بالا و یا پایین می‌تواند برای بهبود فرایند جویدن و یا چگونگی قرار گرفتن دندان‌ها در کنار هم توصیه شود. سایر مزیت‌های این روش را در ادامه بیان کرده‌ایم.

 • جراحی کوچک کردن چانه و فک باعث می‌شود که حالت چهره فرد ظرافت و زنانگی بیشتری داشته باشد. این موضوع برای خانم‌هایی که چانه مربع شکل و بزرگ دارند، یک مزیت مهم به شمار می‌رود.
 • کوچک کردن فک و چانه می‌تواند ظاهر قسمت پایینی صورت را دگرگون کند. هرچه پزشک در این زمینه حرفه‌ای‌تر باشد، نتایج به تغییرات دلخواه شما نزدیک‌تر خواهد بود.
 • نتایج حاصل از جراحی کوچک کردن چانه و فک دائمی است.
 • این جراحی را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. به همین دلیل با توجه به فیزیک هر فرد روش مناسب انتخاب می‌شود.

تشخیص کیست های فکی و درمان آن

عوارض جانبی جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین و چانه کدامند؟

جراحی زیبایی کوچک کردن چانه و فک پایین نیز مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. در روزهای بعد از عمل باید انتظار درد، کبودی، بی‌حسی و تورم زیاد را داشته باشید. البته جای نگرانی ندارد. این مشکلات به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند. سایر عوارض احتمالی این جراحی زیبایی عبارت است از:

 • لخته شدن خون در اطراف منطقه فک و چانه یا هماتوم.
 • احتمال بی حس شدن اطراف فک و چانه.
 • احتمال بروز عفونت بعد از جراحی.
 • احتمال فلج عضلات صورت در موارد نادر.
 • احساس درد تا یک هفته بعد از جراحی.
 • احتمال ابتلا به سروما: سروما این یک بیماری است که با جمع شدن مایعات در زیر پوست مشخص می‌شود و باعث ایجاد ظاهر تاول مانند می‌شود. سروما معمولاً خود به خود بهبود پیدا می‌کند.

جراحی ارتوگناتیگ فک و صورت چیست؟

مراقبت‌های بعد از عمل شامل چه مواردی است؟

بیماران دو هفته بعد از جراحی کوچک کردن چانه و فک و صورت می‌توانند به کارهای روزمره خود بپردازند و به سرکار برگردند. در صورت درد شدید، بیمار می‌تواند از مسکن‌های بدون نسخه یا مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کند. برخی از دستورات مراقبتی را در ادامه بیان کرده‌ایم. به یاد داشته باشید که دستورات دقیق‌تر را باید از پزشک خود جویا شوید.

 • بالا نگه داشتن صورت.
 • استفاده از بندهای فشاری.
 • استفاده از کمپرس یخ روی ناحیه جراحی کوچک کردن فک و صورت.
 • استفاده از غذاهای آبکی، نرم و مایعات.

موارد بالا باید تا چند هفته بعد از عمل رعایت شوند. توصیه می‌شود که بیماران تا یک ماه از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنند.

آیا درمان شکاف لب و کام نتیجه‌بخش است؟

نتایج جراحی بعد از چه مدت حاصل می‌شود؟

همانطور که گفته شد، تورم یک عارضه جدایی ناپذیر از جراحی کوچک کردن چانه و فک است. در برخی موارد چانه افراد حتی تا سه ماه نیز متورم باقی می‌ماند. به همین دلیل ممکن است بیماران فکر کنند نتیجه مطلوب آن‌ها حاصل نشده است و جراحی پشیمان شوند. اما تا زمان بهبود کامل زخم‌ها، کبودی‌ها و تورم ناشی از عمل باید صبور باشید. بعد از آن می‌توانید نتیجه نهایی را در فک خود ببینید. این زمان با توجه به بدن هر شخص متفاوت است.

 

جراحی کوچک کردن چانه

جمع بندی

در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد جراحی کوچک کردن چانه و فک ارائه دادیم. این جراحی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره افراد داشته باشد. یک شرط مهم برای به دست آوردن نتایج مطلوب، انتخاب پزشک متخصص است. دکتر مهدی سزاوار از متخصصین جراحی دهان، فک و صورت در تهران به شمار می‌روندکه تجربه بسیاری در زمینه کمک به بیماران برای اصلاح فرم فک‌هایشان دارند. به همین دلیل می‌توانند بهترین متد برای اصلاح فک شما را انتخاب و آن را پیاده کنند. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید از طریق بخش «تماس با ما» اقدام کنید.

 

 

 

 

 

منابع

https://medisetter.com/blog/en/need-know-jaw-reduction-surgery/

https://aedit.com/procedure/chin-reduction

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

4 دیدگاه دربارهٔ «جراحی کوچک کردن چانه و فک پایین»

  1. فک و بینی دو اجزا اصلی صورت هستند و تغییری کوچ در آنها تغییرات بسیار واضحی در ظاهر فرد ایجاد می کنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.