زاویه سازی فک با پروتز، شیوه‌‌ها و نحوه جراحی

زاویه سازی فک با پروتز یکی از پرطرفدارترین عمل‌‌های زیبایی در سال‌های اخیر بوده است. حتی بسیاری از افراد مشهور در کشورهای مختلف نیز این عمل را انجام می‌دهند. علت محبوبیت زاویه سازی صورت. البته زاویه سازی فک همیشه هم علت زیبایی ندارد. برخی به علت مشکلات مادرزادی یا ضربه به صورت دچار آسیب در فک می‌شوند و به فکر ترمیم آن هستند. در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما درباره زاویه سازی فک با پروتز پاسخ دهیم.

پروتز فک چیست

پروتزها تجهیزاتی هستند که به کمک تکنولوژی روز دنیا و با استفاده از متریال سازگار با بدن انسان ساخته می‌شوند. آن‌ها هم جنبه زیبایی و هم جنبه درمانی دارند. برای زاویه سازی فک با پروتز نمونه‌هایی استفاده می‌شود که پزشک می‌تواند آن‌ها را در فک بکارد.

دائمی بودن پروتزها علت اصلی تمایل افراد به کاشت آن‌هاست. سایر روش‌های زاویه سازی فک و صورت، ساده‌تر هستند. اما دوام آن‌ها تنها چند ماه است. به همین دلیل افرادی که قصد دارند صورت خود را به شکل دائمی زاویه دار کنند، از پروتزهای فک استفاده می‌کنند.

انواع پروتزها برای زاویه سازی فک

 

انواع-پروتزها-برای-زاویه-سازی-فک

برای زاویه سازی فک با پروتز از دو نوع پروتز مختلف استفاده می‌‌شود. در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم و ویژگی‌های هر یک را بیان می‌کنیم.

پروتز پلی‌‌اتیلنی (Prous polythelene chin implant)

پروتز پلی‌‌اتیلنی که در کشور ما از آن تحت عنوان “مدپور” یاد می‌‌شود بهترین نوع پروتز برای زاویه سازی فک است. این نوع پروتز مدل‌ها و اندازه‌های متنوعی دارد. پزشک می‌تواند این نوع پروتز را متناسب با ساختار صورت فرد برش دهد و بسازد. بنابراین زاویه سازی فک با پروتز پلی اتیلنی، جلوه‌ای طبیعی ایجاد می‌کند.

پروتز سیلیکونی

تنوع این نوع پروتزها کم‌تر است. به همین دلیل برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرم صورت آن‌ها خاص نیست و نیازی به پروتزهایی با ویژگی‌های منحصر به فرد ندارد. جراحی زاویه سازی فک با پروتز سیلیکونی نسبت به مدپور ساده‌تر است.

شیوه جراحی زاویه سازی فک با پروتز

برای انجام این عمل ابتدا جراح شکل صورت را به طور کامل طراحی می‌کند. سپس با توجه به آن پروتز را تراش می‌دهد. بعد از تراش پروتز در محل مورد نظر که از قبل برش داده شده قرار می‌گیرد. در انتها جراح با استفاده از پیچ پروتز را در محل خود فیکس می‌‌کند و جای برش را با بخیه می‌‌بنددالبته پروتزهای ازپیش ساخته شده استفاده بیشتری دارند که دراندازه های بزرگ وکوچک ومتوسط بسته به اندازه صورت ومیزان اضافه کردن مورد استفاده قرارمیگیرند.

البته می‌‌توان پروتز را بدون پیچ در فک گذاشت ولی جراحان برای جلوگیری از تغییر احتمالی در پروتز ترجیح می‌‌دهند آن را فیکس کنندالبته درموردپروتزهای پلی اتیلنی یامدپورحتما بایدپروتز باپیچ ثابت شود.

توجه داشته باشید که عمل زاویه سازی فک با پروتز تحت بیهوشی عمومی انجام می‌‌شود. برای گذاشتن پروتز در دهان ابتدا برش کوچکی در ناحیه دهان ایجاد می شود. بنابراین هیچگونه ردی از جراحی روی صورت باقی نمی‌‌ماند.

زاویه دار کردن فک چیست

زاویه دار کردن فک یک روش جراحی زیبایی به شمار می‌رود که می‌تواند تأثیر مثبتی در چهره افراد داشته باشد. برخی از افراد به صورت ژنتیکی فک کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد استاندارد دارند یا فک آن‌ها با چهره‌شان متناسب نیست. جراحی زاویه دار کردن فک به این افراد در ایجاد ظاهر طبیعی و زیبا کمک می‌کند.

در برخی موارد جراحی اصلاح فرم فک (کوچک کردن یا کاشت ایمپلنت در آن) تنها برای زیبایی نیست. به عنوان مثال ممکن است برای تأثیر درمان ارتودنسی، جراحی فک نیز نیاز باشد. به طور کلی پزشک به شما در تشخیص اینکه به این متد جراحی نیاز دارید یا خیر کمک می‌کند.

زاویه دار کردن فک چیست و به چه روش هایی قابل انجام است

همه چیز درباره زاویه سازی صورت گرد

زاویه سازی صورت گرد یکی از انواع روش‌های پزشکی انجام شده برای تغییر چهره در سال‌های اخیر بوده است. علت این امر را می‌توان به تغییر تعریف انسان‌ها از زیبایی نسبت داد، چرا که برخلاف گذشته صورت‌های گرد طرفداران زیادی ندارند. امروزه چهره‌هایی که زاویه دار هستند، جزوه چهره‌های جذاب محسوب می‌شوند. زاویه سازی صورت گرد شیوه‌های مختلفی دارد. پیش از هر چیز لازم است که فرم صورت خود را تشخیص دهید. در این صورت می‌توانید بفهمید که آیا به زاویه سازی صورت گرد نیاز دارید یا باید به سراغ سایر متدهای زیبایی بروید. در صورت‌های گرد، طول و عرض صورت معمولا برابر است. این افراد صورت گوشتالودی دارند و معمولا استخوان‌های چهره‌شان دیده نمی‌شود. گونه‌ها و چانه‌های این افراد نیز توپر و بزرگ است. درصد بسیاری از افرادی که صورت گرد دارند، دارای غبغب نیز هستند. این موضوع ممکن است باعث شود افراد چاق به نظر برسند. به همین دلیل صاحبان صورت‌های گرد به زاویه سازی صورت توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند.

همه چیز درباره زاویه سازی صورت گرد

زاویه سازی صورت با چربی

زاویه صورت نقش مهمی در زیبایی شما ایفا می‌کند. به طور کلی افرادی که دارای فک‌های زاویه دار هستند، از نظر زیبایی شناختی جذاب‌تر هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به زاویه سازی صورت با چربی دارند. در برخی موارد نیز دو طرف صورت به طور کامل قرینه نیست. به همین دلیل پزشک به آن‌ها تزریق چربی را توصیه می‌کند. زاویه‌ سازی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها زاویه سازی صورت با چربی است زاویه سازی صورت با چربی باید با دقت و حساسیت زیادی انجام شود. چرا که بر خلاف سایر روش‌ها (ژل و پروتز و…) در این روش از بافت زنده بدن انسان استفاده می‌شود. سالم ماندن سلول‌های چربی اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل باید آن‌ها را بررسی کرد. پزشک همچنین باید بافت چربی را بررسی کند تا عاری از عفونت باشد و بعد از تزریق مشکلی ایجاد نشود. چربی برداشت شده با مواد دیگری همراه است که باید جدا شوند. برای مثال ماده بی‌حسی ممکن است در ترکیب به دست آمده وجود داشته باشد و باید جدا شود. قسمت دیگر، مایع روغنی فاقد سلو‌ل‌های چربی است که باید جدا شود.

زاویه سازی صورت با چربی چگونه انجام می‌شود

زاویه سازی صورت با ژل

در سال­های اخیر زاویه سازی صورت با ژل یکی از روش­های پرطرفدار پزشکی برای ایجاد زاویه استخوان فک بدون جراحی بوده است. در سال‌های گذشته، صورت‌های گرد جزو صورت‌های محبوب آسیایی بودند. اما به مرور زمان تعاریف زیبایی شناختی صورت‌های زاویه‌دار را به عنوان زیباترین فرم چهره به مردم معرفی کردند. به همین دلیل روش‌های مختلف زاویه سازی صورت، ابداع شد. زاویه سازی صورت به شیوه­های مختلف انجام می­شود که در میان آنها تزریق ژل یا فیلر از محبوبیت بالاتری برخوردار است در این روش در هر نقطه از صورت فیلرهای پوستی تزریق می­شود تا شکل آن تغییر کند. با استفاده از فیلر یا ژل پزشک می­تواند چانه را به شکل وی (V) دربیاورد. این روش برای انواع فرم‌های صورت می‌تواند کاربرد داشته باشد. همچنین از آنجایی که کم‌ترین میزان عوارض را دارد، تقریبا تمام افراد و بدون محدودیت می‌توانند از آن استفاده کنند. قبل از تزریق محل مورد نظر و اطراف آن به خوبی و با دقت پاک می­شود. فرایند زاویه سازی صورت با تزریق ژل بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می­برد و شما می­توانید بدون نیاز به بستری شدن به منزل بروید و مراقبت­های پس از تزریق را انجام دهید. پزشکان خبره می‌توانند فیلرها را با کم‌ترین میزان درد در جایگاه مورد نظر تزریق کنند.

هر آنچه که باید درباره زاویه سازی صورت با ژل بدانید

مزایای زاویه سازی فک با پروتز

 

مزایای-زاویه-سازی-فک-با-پروتز

روش‌‌های دیگری که برای این‌‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث می‌‌شود بافت نرمی که روی استخوان وجود دارد، ضخیم شود. اما با عمل زاویه سازی فک اسکلت فک حالت برجسته خود را حفظ می‌‌کند. همچنین زمانی که شما سر و گردن را به جهت‌های مختلف حرکت می‌دهید، فرم فک ثابت باقی می‌‌ماند. در شیوه‌‌های دیگر بسته به وضعیت چرخش ممکن است بافت نرم استخوان بالاتر یا پایین‌‌تر از محل اصلی خود قرار بگیرد.

همچنین، زاویه سازی فک اگر با پروتز پلی‌‌اتیلنی انجام شود تحلیل نمی‌‌رود؛ چرا که بافتی شبیه استخوان دارد. این پروتزها قابلیت تعویض هم دارند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل زاویه سازی فک با پروتز هستند

ذکراین نکته حائزاهمیت است که پیش از انجام بکارگیری پروتز باید حتما روابط فکی وصورتی ونسبتهای صورتی به دقت موردبررسی قرارگیردوچنانچه نیاز به اصلاح این روابط باشدابتدا باید اصلاح انجاگم شود تا نتایج حاصله رضایت بخش باشدزاویه سازی فک با پروتز در مواردی ممکن است به دلیل اصلاح ناهنجاری‌‌های ژنتیکی یا ناشی از ضربه در فک فرد، انجام شود. اما به طور کلی، زاویه سازی فک معمولا به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می‌‌شود. بنابراین افرادی که دوست دارند صورتشان زاویه داشته باشد و چهره آن‌ها از فاکتورهای زیبایی شناختی سال‌های اخیر بهره‌مند باشد، این جراحی را انجام می‌دهند. البته فرم صورت نیز در کاربرد این عمل برای بیماران تأثیر دارد..

زاویه سازی با پروتز مناسب کسانی که صورت پهن و عریض دارند یا گردن کوتاه و توپر دارند، مناسب نیست. چرا که مرز بین ناحیه سر و گردن در این افراد، جدا نیست. در صورتی که این افراد با هر روشی زاویه سازی فک را انجام دهند، تغییرات چشمگیری مشاهده نخواهند کرد. به طور کلی می‌توان گفت این عمل جراحی برای افرادی که صورت لاغر و کشیده‌ای دارند، نتیجه بهتری ایجاد می‌کند. البته افرادی که صورت گردی دارند نیز می‌توانند به کمک جراح خبره در حوزه زاویه سازی فک، نتیجه دلخواه را به دست آورند.

عوارض جانبی زاویه سازی فک با پروتز

روش جراحی ماندگاری طولانی دارد. اما به هر حال تحت بیهوشی انجام می‌‌شود و مانند هر عمل جراحی دیگری می‌‌تواند برخی عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

  • ورم در ناحیه صورت
  • کبودی
  • عفونت ناشی از ورود میکروب‌‌ها به محل زخم
  • عوارض ناشی از حساسیت به داروهای بیهوشی.
  • عدم تقارن که باعث می‌‌شود به جراحی مجدد دیگری نیاز داشته باشید.

البته در صورتی که جراحی توسط پزشک متخصصی که تجربه بسیاری در این زمینه دارد، انجام شود، عوارض آن به حداقل ممکن می‌رسد.

جمع‌‌بندی

زاویه سازی فک با پروتز یکی از عمل‌‌های زیبایی پرطرفدار است که با کاشت پروتز در فک انجام می‌‌شود. پروتزها انواع مختلف و در نتیجه کیفیت متفاوت دارند. دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان می‌توانند کلیه جراحی‌های زیبایی مرتبط با فک را برای شما انجام دهند تا به نتیجه دلخواه برسید. دکتر سزاوار توانایی ایجاد زاویه برای انواع فرم صورت را دارند. برای مشاوره می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت دکتر سزاوار اقدام کنید.

منابع

  1. https://www.healthline.com/health/cosmetic-surgery/jaw-implants
  2.  https://www.providencefacialplastic.com/chin-implant-philadelphia /

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.