پروتز فک

آخرین تاریخ بروزرسانی: 28 فروردین 1403

زاویه سازی فک با پروتز یکی از پرطرفدارترین عمل‌‌های زیبایی در سال‌های اخیر بوده است. حتی بسیاری از افراد مشهور در کشورهای مختلف نیز این عمل را انجام می‌دهند. علت محبوبیت زاویه سازی صورت. البته زاویه سازی فک همیشه هم علت زیبایی ندارد. برخی به علت مشکلات مادرزادی یا ضربه به صورت دچار آسیب در فک می‌شوند و به فکر ترمیم آن هستند. در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما درباره زاویه سازی فک با پروتز پاسخ دهیم.

پروتز صورت چیست؟

پروتزهای صورت مواد جامد و سازگار با بافت‌های انسانی هستند که برای تقویت ساختار فیزیکی صورت طراحی شده‌اند؛ نوع و اندازه دقیق پروتز صورت که به بهترین وجه برای شما مناسب است، نیازمند ارزیابی اهداف، ایراداتی که می‌خواهید اصلاح کنید و تشخیص جراح است.

در حالی که هر ناحیه از صورت را می‌توان با پروتز تقویت کرد، گونه‌ها، چانه و فک رایج‌ترین مکان‌ها برای پروتز هستند. اگر چانه کوچک، فک ضعیف یا نداشتن کانتور صورت شما را آزار می‌دهد، جراحی پلاستیک با پروتز صورت ممکن است برای شما مفید باشد.

پروتز چانه: کاشت چانه می‌تواند اندازه و برآمدگی چانه‌ای را که متناسب با پیشانی و وسط صورت نیست افزایش دهد.

پروتز فک: پروتز زاویه فک باعث افزایش عرض یک سوم پایینی صورت می‌شود. تقریباً مانند چانه، فک ضعیف را می‌توان به‌عنوان آرواره‌ای در نظر گرفت که به خوبی مشخص نیست در برخی موارد، هم چانه و هم فک می توانند به عدم تعادل صورت کمک کنند.

پروتز گونه: کاشت گونه برآمدگی استخوان گونه را افزایش می‌دهد. آنها به مناطقی که ممکن است فرورفته یا مسطح باشند حجم می‌دهند.

پروتز فک چیست؟

پروتزها تجهیزاتی هستند که به کمک تکنولوژی روز دنیا و با استفاده از متریال سازگار با بدن انسان ساخته می‌شوند. آن‌ها هم جنبه زیبایی و هم جنبه درمانی دارند. برای زاویه سازی فک با پروتز نمونه‌هایی استفاده می‌شود که پزشک می‌تواند آن‌ها را در فک بکارد. دائمی بودن پروتزها علت اصلی تمایل افراد به کاشت آن‌هاست. سایر روش‌های زاویه سازی فک و صورت، ساده‌تر هستند. اما دوام آن‌ها تنها چند ماه است. به همین دلیل افرادی که قصد دارند صورت خود را به شکل دائمی زاویه دار کنند، از پروتزهای فک استفاده می‌کنند.

انواع پروتزها برای زاویه سازی فک

برای زاویه سازی فک با پروتز از دو نوع پروتز مختلف استفاده می‌‌شود. در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم و ویژگی‌های هر یک را بیان می‌کنیم.

پروتز پلی‌‌اتیلنی (Prous polythelene chin implant)

پروتز پلی‌‌اتیلنی که در کشور ما از آن تحت عنوان “مدپور” یاد می‌‌شود بهترین نوع پروتز برای زاویه سازی فک است. این نوع پروتز مدل‌ها و اندازه‌های متنوعی دارد. پزشک می‌تواند این نوع پروتز را متناسب با ساختار صورت فرد برش دهد و بسازد. بنابراین زاویه سازی فک با پروتز پلی اتیلنی، جلوه‌ای طبیعی ایجاد می‌کند.

پروتز سیلیکونی

تنوع این نوع پروتزها کم‌تر است. به همین دلیل برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرم صورت آن‌ها خاص نیست و نیازی به پروتزهایی با ویژگی‌های منحصر به فرد ندارد. جراحی زاویه سازی فک با پروتز سیلیکونی نسبت به مدپور ساده‌تر است.

شیوه جراحی زاویه سازی فک با پروتز

برای انجام این عمل ابتدا جراح شکل صورت را به طور کامل طراحی می‌کند. سپس با توجه به آن پروتز را تراش می‌دهد. بعد از تراش پروتز در محل مورد نظر که از قبل برش داده شده قرار می‌گیرد. در انتها جراح با استفاده از پیچ پروتز را در محل خود فیکس می‌‌کند و جای برش را با بخیه می‌‌بنددالبته پروتزهای ازپیش ساخته شده استفاده بیشتری دارند که دراندازه های بزرگ وکوچک ومتوسط بسته به اندازه صورت ومیزان اضافه کردن مورد استفاده قرارمیگیرند.

البته می‌‌توان پروتز را بدون پیچ در فک گذاشت ولی جراحان برای جلوگیری از تغییر احتمالی در پروتز ترجیح می‌‌دهند آن را فیکس کنندالبته درموردپروتزهای پلی اتیلنی یامدپورحتما بایدپروتز باپیچ ثابت شود. توجه داشته باشید که عمل زاویه سازی فک با پروتز تحت بیهوشی عمومی انجام می‌‌شود. برای گذاشتن پروتز در دهان ابتدا برش کوچکی در ناحیه دهان ایجاد می شود. بنابراین هیچگونه ردی از جراحی روی صورت باقی نمی‌‌ماند.

زاویه دار کردن فک چیست؟

زاویه دار کردن فک یک روش جراحی زیبایی به شمار می‌رود که می‌تواند تأثیر مثبتی در چهره افراد داشته باشد. برخی از افراد به صورت ژنتیکی فک کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد استاندارد دارند یا فک آن‌ها با چهره‌شان متناسب نیست. جراحی زاویه دار کردن فک به این افراد در ایجاد ظاهر طبیعی و زیبا کمک می‌کند.

در برخی موارد جراحی اصلاح فرم فک (کوچک کردن یا کاشت ایمپلنت در آن) تنها برای زیبایی نیست. به عنوان مثال ممکن است برای تأثیر درمان ارتودنسی، جراحی فک نیز نیاز باشد. به طور کلی پزشک به شما در تشخیص اینکه به این متد جراحی نیاز دارید یا خیر کمک می‌کند.

همه چیز درباره زاویه سازی صورت گرد

زاویه سازی صورت گرد یکی از انواع روش‌های پزشکی انجام شده برای تغییر چهره در سال‌های اخیر بوده است. علت این امر را می‌توان به تغییر تعریف انسان‌ها از زیبایی نسبت داد، چرا که برخلاف گذشته صورت‌های گرد طرفداران زیادی ندارند. امروزه چهره‌هایی که زاویه دار هستند، جزوه چهره‌های جذاب محسوب می‌شوند.

زاویه سازی صورت گرد شیوه‌های مختلفی دارد. پیش از هر چیز لازم است که فرم صورت خود را تشخیص دهید. در این صورت می‌توانید بفهمید که آیا به زاویه سازی صورت گرد نیاز دارید یا باید به سراغ سایر متدهای زیبایی بروید. در صورت‌های گرد، طول و عرض صورت معمولا برابر است. این افراد صورت گوشتالودی دارند و معمولا استخوان‌های چهره‌شان دیده نمی‌شود.

گونه‌ها و چانه‌های این افراد نیز توپر و بزرگ است. درصد بسیاری از افرادی که صورت گرد دارند، دارای غبغب نیز هستند. این موضوع ممکن است باعث شود افراد چاق به نظر برسند. به همین دلیل صاحبان صورت‌های گرد به زاویه سازی صورت توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند.

زاویه سازی صورت با چربی

زاویه صورت نقش مهمی در زیبایی شما ایفا می‌کند. به طور کلی افرادی که دارای فک‌های زاویه دار هستند، از نظر زیبایی شناختی جذاب‌تر هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به زاویه سازی صورت با چربی دارند. در برخی موارد نیز دو طرف صورت به طور کامل قرینه نیست. به همین دلیل پزشک به آن‌ها تزریق چربی را توصیه می‌کند. زاویه‌ سازی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها زاویه سازی صورت با چربی است زاویه سازی صورت با چربی باید با دقت و حساسیت زیادی انجام شود.

چرا که بر خلاف سایر روش‌ها (ژل و پروتز و…) در این روش از بافت زنده بدن انسان استفاده می‌شود. سالم ماندن سلول‌های چربی اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل باید آن‌ها را بررسی کرد. پزشک همچنین باید بافت چربی را بررسی کند تا عاری از عفونت باشد و بعد از تزریق مشکلی ایجاد نشود. چربی برداشت شده با مواد دیگری همراه است که باید جدا شوند. برای مثال ماده بی‌حسی ممکن است در ترکیب به دست آمده وجود داشته باشد و باید جدا شود. قسمت دیگر، مایع روغنی فاقد سلو‌ل‌های چربی است که باید جدا شود.

زاویه سازی صورت با ژل

در سال­های اخیر زاویه سازی صورت با ژل یکی از روش­های پرطرفدار پزشکی برای ایجاد زاویه استخوان فک بدون جراحی بوده است. در سال‌های گذشته، صورت‌های گرد جزو صورت‌های محبوب آسیایی بودند. اما به مرور زمان تعاریف زیبایی شناختی صورت‌های زاویه‌دار را به عنوان زیباترین فرم چهره به مردم معرفی کردند. به همین دلیل روش‌های مختلف زاویه سازی صورت، ابداع شد.

زاویه سازی صورت به شیوه­ های مختلف انجام می ­شود که در میان آنها تزریق ژل یا فیلر از محبوبیت بالاتری برخوردار است در این روش در هر نقطه از صورت فیلرهای پوستی تزریق می­شود تا شکل آن تغییر کند. با استفاده از فیلر یا ژل پزشک می­تواند چانه را به شکل وی (V) دربیاورد. این روش برای انواع فرم‌های صورت می‌تواند کاربرد داشته باشد. همچنین از آنجایی که کم‌ترین میزان عوارض را دارد، تقریبا تمام افراد و بدون محدودیت می‌توانند از آن استفاده کنند. قبل از تزریق محل مورد نظر و اطراف آن به خوبی و با دقت پاک می­ شود.

فرایند زاویه سازی صورت با تزریق ژل بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می­برد و شما می­توانید بدون نیاز به بستری شدن به منزل بروید و مراقبت­های پس از تزریق را انجام دهید. پزشکان خبره می‌توانند فیلرها را با کم‌ترین میزان درد در جایگاه مورد نظر تزریق کنند.

مزایای زاویه سازی فک با پروتز

روش‌‌های دیگری که برای این‌‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث می‌‌شود بافت نرمی که روی استخوان وجود دارد، ضخیم شود. اما با عمل زاویه سازی فک اسکلت فک حالت برجسته خود را حفظ می‌‌کند. همچنین زمانی که شما سر و گردن را به جهت‌های مختلف حرکت می‌دهید، فرم فک ثابت باقی می‌‌ماند.

در شیوه‌‌های دیگر بسته به وضعیت چرخش ممکن است بافت نرم استخوان بالاتر یا پایین‌‌تر از محل اصلی خود قرار بگیرد. همچنین، زاویه سازی فک اگر با پروتز پلی‌‌اتیلنی انجام شود تحلیل نمی‌‌رود؛ چرا که بافتی شبیه استخوان دارد. این پروتزها قابلیت تعویض هم دارند.

از دیگر مزایای جراحی فک

پس از جراحی هیچ اثری از جای زخم باقی نمی ماند (جراح بیشتر بریدگی ها را در داخل دهان بیمار ایجاد می کند)

 • تنظیم دندان های فک پایین و بالا در هنگام باز بودن دهان
 • ایجاد عدم تقارن در فرم صورت
 • کاهش درد ناشی از اختلال مفصل فک
 • درمان آسیب ها یا اختلالات طبیعی مربوط به صورت مانند شکاف کام
 • جلوگیری از آسیب یا سایش دندان
 • سهولت در انجام فعالیت هایی مانند جویدن و بلعیدن
 • عیب یابی اختلالات تنفسی مانند تنفس دهانی و توقف تنفس در خواب

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل زاویه سازی فک با پروتز هستند

ذکراین نکته حائزاهمیت است که پیش از انجام بکارگیری پروتز باید حتما روابط فکی وصورتی ونسبتهای صورتی به دقت موردبررسی قرارگیردوچنانچه نیاز به اصلاح این روابط باشدابتدا باید اصلاح انجاگم شود تا نتایج حاصله رضایت بخش باشدزاویه سازی فک با پروتز در مواردی ممکن است به دلیل اصلاح ناهنجاری‌‌های ژنتیکی یا ناشی از ضربه در فک فرد، انجام شود.

اما به طور کلی، زاویه سازی فک معمولا به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می‌‌شود. بنابراین افرادی که دوست دارند صورتشان زاویه داشته باشد و چهره آن‌ها از فاکتورهای زیبایی شناختی سال‌های اخیر بهره‌مند باشد، این جراحی را انجام می‌دهند. البته فرم صورت نیز در کاربرد این عمل برای بیماران تأثیر دارد..

زاویه سازی با پروتز مناسب کسانی که صورت پهن و عریض دارند یا گردن کوتاه و توپر دارند، مناسب نیست. چرا که مرز بین ناحیه سر و گردن در این افراد، جدا نیست. در صورتی که این افراد با هر روشی زاویه سازی فک را انجام دهند، تغییرات چشمگیری مشاهده نخواهند کرد. به طور کلی می‌توان گفت این عمل جراحی برای افرادی که صورت لاغر و کشیده‌ای دارند، نتیجه بهتری ایجاد می‌کند. البته افرادی که صورت گردی دارند نیز می‌توانند به کمک جراح خبره در حوزه زاویه سازی فک، نتیجه دلخواه را به دست آورند.

عوارض جانبی زاویه سازی فک با پروتز

روش جراحی ماندگاری طولانی دارد. اما به هر حال تحت بیهوشی انجام می‌‌شود و مانند هر عمل جراحی دیگری می‌‌تواند برخی عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • ورم در ناحیه صورت
 • کبودی
 • عفونت ناشی از ورود میکروب‌‌ها به محل زخم
 • عوارض ناشی از حساسیت به داروهای بیهوشی.
 • عدم تقارن که باعث می‌‌شود به جراحی مجدد دیگری نیاز داشته باشید.

البته در صورتی که جراحی توسط پزشک متخصصی که تجربه بسیاری در این زمینه دارد، انجام شود، عوارض آن به حداقل ممکن می‌رسد.

از دیگر معایب و خطرات جراحی فک

هر یک از جراحی های فک سختی ها و خطرات خاص خود را دارد. برخی از این دشواری ها به شرح زیر است:

 • عفونت نقطه اسکار
 • خون ریزی
 • بیهوشی کوتاه مدت یا دائمی صورت
 • کاهش وزن
 • آدنوئید
 • سفتی مفصل فک
 • تورم
 • واکنش بد به بیهوشی
 • آسیب به عروق، وریدها، جمجمه یا گوش بافت های مجاور
 • آسیب به اعصاب فک
 • بازگشت فک به موقعیت قبلی خود
 • جابجایی پروتز و ضرورت جراحی اصلاح

بعد از جراحی فک

اگر تحت بیهوشی عمومی و تحت عمل جراحی شدید قرار گرفته اید، ممکن است بر اساس نظر جراح خود چند روز در بیمارستان بمانید.

 • احساس درد یا ناراحتی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.
 • تورم تا 48 ساعت پس از عمل قابل توجه خواهد بود و سپس در عرض چند هفته فروکش کرده و به طور کامل برطرف می شود.

بهبودی پس از جراحی فک

 • طول دوره نقاهت بر اساس نوع و شدت جراحی متفاوت است، اگرچه به طور کلی می توانید در عرض یک هفته به زندگی روزمره خود بازگردید.
 • در هفته دوم تورم و کبودی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و می توانید به کار خود بازگردید.
 • تقریباً سه هفته پس از عمل، کبودی و تورم به طور کامل از بین می رود.
 • بهبودی کامل بر اساس نوع عمل می تواند شش ماه تا یک سال طول بکشد.

نتایج جراحی فک

 • بسته به نوع جراحی، ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد تا نتیجه نهایی مشاهده شود.
 • نتیجه این عمل‌ها اغلب طولانی‌مدت است، اگرچه سبک زندگی و ثبات وزن بیمار نیز بر آن تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، اگر وزن شما به میزان قابل توجهی افزایش یابد، ممکن است زاویه فک شما تحت تاثیر قرار گیرد.
 • اگرچه پروتزها دائمی هستند، اما ممکن است جابجا شوند و به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشند.

جمع‌‌بندی

زاویه سازی فک با پروتز یکی از عمل‌‌های زیبایی پرطرفدار است که با کاشت پروتز در فک انجام می‌‌شود. پروتزها انواع مختلف و در نتیجه کیفیت متفاوت دارند. دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت هستند. ایشان می‌توانند کلیه جراحی‌های زیبایی مرتبط با فک را برای شما انجام دهند تا به نتیجه دلخواه برسید. دکتر سزاوار توانایی ایجاد زاویه برای انواع فرم صورت را دارند. برای مشاوره می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت دکتر سزاوار اقدام کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علت سفت شدن فک

قفل شدن فک

سفت یا قفل شدن فک می‌تواند برای سایر قسمت‌های بدن مثل سر، گوش، دندان، صورت و گردن درد ایجاد کند. شدت درد ناشی از سنگین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *