ایمپلنت دندانی

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی جایگزین کردن دندان های از دست رفته نقش مهمی در حفظ ساختار و زیبایی صورت خواهد داشت. در واقع، پس از کشیدن دندان زمینه برای تحلیل استخوان فک و لثه فراهم می شود. اما اگر با یک روش مناسب، دندان از دست رفته جایگزین گردد، استخوان فک و لثه حالت خود را حفظ کرده و حالت چهره، دست نخورده باقی می ماند. در حال حاضر استفاده از ایمپلنت دندان بهترین روش برای پر کردن جای خالی دندان ها است. حال سوال این است که ایمپلنت چیست و ایمپلنت دندانی چگونه نصب می شود؟

برای مطالعه کامل و جامع راجع به ایمپلنت دندان کلیک کنید.

در مواردی که دندانپزشک برای درمان دندان پوسیده چاره ای جز کشیدن آن ندارد، بهتر است جای خالی آن دندان را با ایمپلنت دندان پر نمود. ایمپلنت دندان شامل یک پایه با جنس تیتانیوم و یک تاج است که بر روی پایه سوار می شود. پایه تیتانیومی در جای دندان از دست رفته، در داخل استخوان فک، نصب می گردد. این پایه که در اصطلاح دندانپزشکی آن را پُست می نامند، نقش ریشه دندان را ایفا می نماید. ساختار و ظاهر ایمپلنت دندان به گونه ای است که شباهت بسیاری به دندان های طبیعی دارد. از این رو، نسبت به دندان های مصنوعی طبیعی تر بوده و با توجه به محکم بودن پایه آن در استخوان فک، عملکرد بهتری نیز خواهد داشت.

اگر بخواهید بدانید که مهم ترین مزیت ایمپلنت چیست باید گفت که ایمپلنت دندان ضمن حفظ زیبایی صورت و جذاب تر کردن خنده، از تحلیل استخوان فک در ناحیه بدون دندان پیشگیری خواهد کرد. همچنین با توجه به این که جنس پست از تیتانیوم بوده و سازگاری کاملی با بدن دارد، به مرور زمان با استخوان فک یکی شده (جوش می خورد) و مستحکم تر می گردد. البته لازم است بدانید که این فرایند کمی طولانی است و در حدود 3 تا 4 ماه زمان لازم دارد. با این حال، داشتن یک دندان محکم با ظاهر طبیعی، ارزش صرف زمان را خواهد داشت.

در صورتی که قصد دارید بدانید که ویژگی های ایمپلنت چیست و مزایا و معایب آن چگونه است، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

روش تخصصی نصب ایمپلنت چیست؟

روش تخصصی نصب ایمپلنت

یک ایمپلنت دندانی شامل یک پایه یا فیکسچر (پایه نگهدارنده) به شکل پیچ است که طی یک عمل جراحی، در داخل استخوان فک بیمار کار گذاشته می شود. عمل کاشت ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد. در نهایت، ایمپلنت با استخوان فک بیمار جوش خورده و محکم تر خواهد شد.

در واقع فیکسچر به عنوان یک ریشه مصنوعی در استخوان فک نصب می شود و پس از گذشت مدت زمان مشخصی، تاج مصنوعی دندان روی آن قرار می گیرد. با این فرایند، دندان از دست رفته بیمار به خوبی جایگزین شده و مانع از عوارض ناشی از حذف دندان ها خواهد شد. مهم ترین مرحله ای که در نصب ایمپلنت دندان باید انجام گیرد، جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک است. در واقع، جوش خوردن پست به استخوان فک باعث محکم شدن ایمپلنت دندانی خواهد شد. در غیر این صورت ممکن است ایمپلنت لق شده و درمان شکست بخورد.

ویژگی های بهترین برند ایمپلنت چیست؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است با آن مواجه باشید این است که بهترین برند ایمپلنت چیست و چه ویژگی هایی دارد. در حال حاضر برندهای بسیاری در کشورهای مختلف در حال تولید ایمپلنت هستند. از جمله این کشورها می توان به کره، سوییس، آمریکا، فرانسه و آلمان اشاره کرد. این کشورها همواره در تولید ایمپلنت پیشتاز بوده اند و از همان اوایل طراحی ایمپلنت دندان، به تولید انبوه آن مشغول هستند. ایمپلنت های دندانی با برندهای مختلف از نظر طراحی سطح ایمپلنت، طراحی محل اتصال اباتمنت و قطعات پروتزی با یکدیگر تفاوت دارند.

بهترین ایمپلنت دندان، محصولی است که بیشترین هماهنگی را با استخوان فک دارد. همچنین سطح آن باید به گونه ای طراحی شده باشد که باعث جذب استخوان به سطح ایمپلنت گردد. در انتخاب نوع ایمپلنت باید به این موضوع توجه داشته باشید که گران ترین محصول لزوما بهترین نوع آن نیست. بلکه برای انتخاب بهترین نوع ایمپلنت لازم است به ویژگی های کلیدی توجه نمود. در پاسخ به این سوال که نکات مهم در انتخاب ایمپلنت چیست، باید موارد زیر را در نظر گرفت:

  • رایج بودن استفاده از ایمپلنت دندانی مورد نظر
  • در دسترس بودن قطعات ایمپلنت
  • قیمت و بودجه در نظر گرفته شده برای کاشت ایمپلنت
  • راحتی مراحل جراحی
  • بیشتر بودن تعداد قطعات پروتزی

انتخاب نوع ایمپلنت بر عهده پزشک متخصص است. در واقع، پزشک باید اطلاعاتی درباره این که ویژگی های بهترین ایمپلنت چیست به بیمار ارائه دهد. همچنین، یک پزشک دلسوز درباره مشخصات کلیه برندها به همراه مزایا و معایب آن ها با بیمار خود صحبت می کند. در نهایت بیمار با توجه به توضیحات پزشک و توانایی مالی خود بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد. دکتر مهدی سزاوار یکی از بهترین پزشکان متخصص دهان، فک و صورت در تهران هستند که افراد می توانند برای دریافت و مشاوره ایمپلنت به ایشان مراجعه کنند. استفاده از بهترین نوع ایمپلنت و همچنین، میزان مهارت و تجربه دکتر سزاوار اصلی ترین مزایای مراجعه به ایشان خواهد بود. با مراجعه به صفحه اینستاگرام ایشان می توانید راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

بهترین زمان برای نصب ایمپلنت چیست؟

بهترین زمان برای نصب ایمپلنت چیست؟

اولین و مهم ترین هدف از کار گذاشتن ایمپلنت پر کردن جای دندان از دست رفته و حفظ زیبایی چهره فرد است. معمولا علت اینکه اکثر افراد در سنین جوانی و میانسالی این درمان را انتخاب می کنند، همین موضوع است. علاوه بر آن، عملکرد مناسب ایمپلنت باعث می گردد تا صحبت کردن فرد دچار اختلال نشده و توانایی جویدن غذاهای مختلف حفظ گردد.

ایمپلنت حتی برای دندان های مجاور دندان از دست رفته نیز مفید است و مانع از بین رفتن استخوان فک بیمار خواهد شد. اما اگر با روش های نادرست یا توسط افراد کم تجربه نصب شود، عوارض زیادی برای فرد در پی خواهد داشت.

اگر می خواهید بدانید که بهترین زمان برای نصب ایمپلنت چیست، باید با پزشک خود مشورت نمایید. با این حال، معمولا نصب ایمپلنت در همان جلسه کشیدن دندان، مناسب ترین زمان خواهد بود. البته اکثر اوقات تا دو هفته پس از کشیدن دندان نیز زمان مناسبی برای نصب ایمپلنت به حساب می آید. در هر حال، هر چه زمان نصب ایمپلنت به زمان حذف دندان نزدیکتر باشد، امکان آسیب به ساختار فک و دندان های دیگر کمتر خواهد بود.

مهم ترین مراحل در فرایند نصب ایمپلنت چیست؟

جراحی نصب ایمپلنت دندانی تحت بی حسی موضعی و در مطب پزشک متخصص فک و دهان یا متخصص ایمپلنت انجام می گیرد. در ادامه خواهیم دید که مراحل نصب ایمپلنت چیست و چگونه انجام می گیرد.

در مرحله اول، پزشک ریشه دندان پوسیده و غیر قابل درمان را خارج می کند. پس از آن، استخوان فک برای کاشت ایمپلنت آماده می شود. برای آماده سازی استخوان فک، لازم است حفره ای در محل ریشه ایجاد گردد تا پیچ ایمپلنت در داخل آن قرار گیرد. در نهایت، کاشت ایمپلنت در داخل استخوان فک انجام خواهد شد.

مرحله بعد در فرایند نصب ایمپلنت توسط یک متخصص پروتز یا ترمیمی انجام شده و طی آن، هیلینگ به ایمپلنت متصل می شود. قالب گیری از ایمپلنت دندان و نصب تاج دندان، مراحل پایانی در فرایند کاشت ایمپلنت دندانی خواهند بود.

مهم ترین پیچیدگی های نصب ایمپلنت چیست؟

مهم ترین پیچیدگی های نصب ایمپلنت

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است درباره فرایند کاشت دندان به وجود آید این است که آیا نصب ایمپلنت دندانی در همه افراد ساده است؟ پیچیدگی های نصب ایمپلنت چیست؟ در ادامه این مقاله، به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

پیوند استخوان فک

در برخی از موارد استخوان فک بیمار به دلایل مختلفی نمی تواند پذیرای ایمپلنت دندانی باشد. از مهم ترین دلایل این موضوع می توان به گذشت زمان زیاد از کشیدن دندان قبلی و یا شکستگی در اثر تصادف یا ضربه اشاره کرد. در واقع، این عوامل باعث می شوند تا استخوان فک ضعیف شده و توانایی پذیرش ایمپلنت را نداشته باشد.

برای نصب موفقیت آمیز یک ایمپلنت، باید استخوان فک تراکم مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت، ایمپلنت به استخوان فک جوش نخورده و در مدت زمان کوتاهی لق می گردد که به معنای شکست ایمپلنت دندانی خواهد بود. برای افرادی که با مشکل تراکم ناکافی استخوان فک روبرو هستند، ابتدا باید با روش هایی مانند پیوند استخوان مصنوعی یا اهدایی، تراکم و ارتفاع استخوان فک در آن ناحیه افزایش داده شود.

در صورت نیاز به پیوند استخوان، بهترین روش، استفاده از استخوان خود بیمار است. به این معنا که مقداری از استخوان چانه، شاخه صعودی فک پایین و یا ناحیه توبروزیته فک بالا، برای پیوند استخوان در نظر گرفته می شود. حتی گاهی از قسمت انتهایی استخوان فک پایین، برای پیوند استفاده می کنند.

چنانچه به مقادیر بیشتری از استخوان پیوندی نیاز باشد، جراح فک، دهان و صورت، از استخوان لگن به عنوان منبع تامین استخوان، استفاده خواهدکرد. برداشتن استخوان پیوندی با این روش نیاز به بستری شدن در بیمارستان و انجام عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی دارد. در بعضی موارد نیز می توان با استفاده از مواد مصنوعی و پودر استخوان تهیه شده از بانک استخوان، عمل افزایش تراکم استخوان فک را انجام داد.

انجام ارتودنسی

در برخی موارد، فرد در اثر از دست دادن تعداد زیادی از دندان های خود، نیاز به ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها دارد. اما سوال این است که مزیت ارتودنسی قبل از ایمپلنت چیست؟ ارتودنسی به معنای حرکت دادن اجباری دندان ها است؛ تا جایی که دندان ها نظم خوبی پیدا کنند. این کار به ایجاد فاصله مناسب بین دندان ها نیز کمک خواهد کرد. به این ترتیب، بهترین زمان برای ارتودنسی، قبل از کاشت ایمپلنت خواهد بود. در واقع، با توجه به اینکه ایمپلنت با استخوان فک پیوند می خورد و امکان جابجایی ندارد، بنابراین می تواند نظم دادن دندان ها را با اختلال مواجه سازد.

گاهی لازم است برای ایجاد فاصله کافی جهت جا دادن ایمپلنت نیز ارتودنسی انجام شود. استفاده از پلاک فکی یا ارتودنسی ثابت، راهکارهایی است که در این شرایط به کار می روند. در بخشی از این مقاله توضیح خواهیم داد که پلاک فکی چیست.

پلاک فکی چیست؟

پلاک فکی چیست؟

پلاک فکی اگر می خواهید بدانید که پلاک فکی چیست، ابتدا باید با اهمیت ارتودنسی در نصب ایمپلنت آشنا شوید. کاشت ایمپلنت دندانی یک فرایند تخصصی و زمانبر است. بخش مهمی از این فرایند به ایجاد فضای کافی برای نصب ایمپلنت مربوط می شود. برای مثال، ممکن است در اثر از بین رفتن نظم دندان ها، فضای کافی برای قرار دادن ایمپلنت وجود نداشته باشد. در چنین مواردی، باید ابتدا از طریق انجام ارتودنسی، دندان ها در جای مناسب قرار گرفته و شرایط برای کاشت ایمپلنت دندانی فراهم گردد.

روش های مختلفی برای نصب ایمپلنت وجود دارند که از جمله آن ها می توان به ارتودنسی ثابت اشاره کرد. معمولا پس از اتمام دوره درمان با ارتودنسی ثابت، پزشک متخصص استفاده از پلاک فکی را نیز به بیمار توصیه می کند. حال باید دید که دلیل استفاده از پلاک فکی چیست. به طور کلی، پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی ثابت، لازم است برای تثبیت موقعیت دندان های منظم شده، از پلاک فکی استفاده شود. این کار کمک می کند تا دندان ها محل جدید خود را از دست نداده و ثابت بمانند.

مزایای استفاده از پلاک فکی چیست؟

استفاده از پلاک فکی برای بزرگسالانی که تمایلی به استفاده از ارتودنسی ثابت ندارند، مناسب است. البته مدت زمان درمان با آن ها ممکن است قدری طولانی تر شود. با این حال، با توجه به این که پلاک فکی را می توان در هنگام غذا خوردن یا مجالس مهم از دهان خارج کرد، پرطرفدار هستند. همچنین تمیز کردن پلاک فکی در خارج از دهان بسیار ساده تر از ارتودنسی ثابت خواهد بود. همه این موارد نشان می دهند که دلیل تمایل به استفاده از پلاک فکی چیست.

مزایای استفاده از ایمپلنت چیست و درصد موفقیت آن چقدر است؟

مزایای استفاده از ایمپلنت

از سوالات مهم افراد این است که مزایای ایمپلنت چیست و چه تفاوتی با دندان مصنوعی یا بریج های دندانی دارند؟ در پاسخ باید گفت که ظاهر طبیعی و راحتی استفاده از آن دو ویژگی مهم استفاده از ایمپلنت های دندانی است. مقاومت بالای ایمپلنت دندان ویژگی مهم دیگری است که تمایل به استفاده از آن را افزایش می دهد. افرادی که از ایمپلنت دندانی استفاده می کنند، با رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان، می توانند از نتایج نصب ایمپلنت دندان به جای دندان از دست رفته لذت ببرند.

البته مراقبت و بهداشت ایمپلنت نسبت به دندان های طبیعی نیاز به دقت بیشتری دارد. به عنوان مثال، لازم است همواره ذرات غذا و پلاک ها از لثه های اطراف ایمپلنت کاملا زدوده شوند تا از ایجاد هر گونه عفونت باکتریایی پیشگیری به عمل آید. زیرا بروز عفونت باعث تخریب استخوان و لق شدن ایمپلنت می گردد.

حال باید دید مهم ترین نکات در نگهداری از ایمپلنت چیست و چه تاثیری بر موفقیت درمان با ایمپلنت دندانی دارد. مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان به شرح زیر هستند:

  • اگر فردی سیگار می کشد باید حتما قبل از انجام عمل کاشت، سیگار کشیدن را ترک کند. پس از آن نیز دیگر اجازه سیگار کشیدن نخواهد داشت.
  • اگر فردی به بیماری دیابت مبتلا است، باید حتما با دیابت کنترل شده برای گذاشتن ایمپلنت اقدام کند.
  • در صورتی که فردی مبتلا به پوکی استخوان است، باید بیماری خود را کنترل کرده و سپس در جهت درمان با ایمپلنت دندان قدم بردارد.

رعایت اصول یاد شده و انتخاب بهترین پزشک متخصص فک، دهان و صورت می تواند به موفقیت ایمپلنت دندان کمک نماید. دکتر مهدی سزاوار یکی از بهترین متخصصان فک، دهان و صورت در تهران هستند که می توانند عمل کاشت ایمپلنت را با بالاترین درصد موفقیت برای افراد انجام دهند.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

 با استفاده از ایمپلنت، آسیبی به سایر دندان ها نمی رسد. برای نصب ایمپلنت دندان حتی نیازی به تراشیده شدن دندان های مجاور نیز وجود ندارد. پیچ ایمپلنت تنها در جای دندانی که از قبل کشیده شده قرار می گیرد و سپس تاج دندان بر روی آن نصب خواهد شد. بنابراین روند کاشت ایمپلنت های دندانی تاثیری بر دندان های کناری دندان حذف شده ندارد.

با وجود مزایایی که برای ایمپلنت دندانی برشمردیم، ممکن است این نگرانی در افراد وجود داشته باشد که عوارض ایمپلنت چیست و آیا استفاده از ایمپلنت عوارض دارد؟ به جرات می توان گفت که عوارض ایملپنت دندانی فکی بسیار محدود است. با این حال، هیچ درمان پزشکی را نمی توان بدون عارضه دانست.

پس از نصب ایمپلنت دندانی، ممکن است عوارضی نظیر عفونت و شکستگی دندان باعث از دست رفتن ایمپلنت شوند. البته احتمال بروز این عارضه بسیار نادر خواهد بود. از عوارض دیگر ایمپلنت دندانی که بسیار نادر محسوب می شود، آسیب عصب فک پایین است که منجر به بی حسی لب پایین و چانه خواهد شد.

گاهی ممکن است پایه ایمپلنت دندانی به صورت کج نصب شود. در این صورت، ریشه دندان های مجاور آسیب می بینند. حتی این امکان وجود دارد که پایه ایمپلنت به سینوس های فک بالا وارد شود. البته با انتخاب یک پزشک متخصص ماهر و مجرب می توان از بروز این گونه موارد جلوگیری به عمل آورد.

در واقع، یک متخصص حاذق معمولا برای پیشگیری از مشکلات سینوس، قبل از جایگزینی دندان های عقبی فک بالا، فضای کافی را ایجاد خواهد کرد. برای این کار لازم است طی یک جراحی سینوس، کف سینوس فک بالایی جابجا گردد؛ در این صورت، از بروز عوارض بعد از کاشت ایمپلنت جلوگیری می شود. ناگفته نماند که جراحی سینوس در فرایند نصب ایمپلنت یک جراحی مرسوم محسوب می شود.

بروز تمامی عوارض ناشی از نصب ایمپلنت دندانی به صورت احتمالی بوده و نادر هستند. اگر بخواهید بدانید که درصد موفقیت ایمپلنت چیست و چقدر می توان به آن امید داشت به جرات می گوییم احتمال پاسخ به درمان بیش از 95 درصد خواهد بود. البته این موضوع با شرط انتخاب بهترین متخصص فک، دهان و صورت میسر می گردد. تجربه و مهارت یک دندانپزشک متخصص مهم ترین شرط در دریافت بهترین نتیجه از فرایند کاشت ایمپلنت خواهد بود.

دکتر مهدی سزاوار از جمله پزشکان متخصص در زمینه انواع عمل زیبایی صورت از جمله رینوپلاستی بینی، ایمپلنت دندان، جراحی فک، قرینه سازی صورت، جراحی بوکال فت، پروتز چانه و زاویه سازی فک هستند. ایشان با تجربه فراوانی که در حوزه زیبایی دارند، می توانند بهترین مشاور برای تصمیم گیری در این گونه موارد باشند. چنانچه قصد دریافت مشاوره دارید می توانید به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید. همچنین به منظور دریافت نوبت برای مراجعه به مطب دکتر مهدی سزاوار می توانید به قسمت نوبت دهی در همین وبسایت مراجعه کنید.

منابع آپدیت:

https://www.miamiorthodontistgroup.com/blog/types-of-orthodontic-removable-appliances/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

نهفتگی دندان

دندان پنهان

دندان پنهان یکی از مشکلات متداول  مرتبط با فک و دهان است که افراد بسیاری ممکن است آن را تجربه کنند. تشخیص این نوع دندان

لب شکری

لب شکری

لب شکری یا شکاف کام یکی از ناهنجاری هایی است که از زمان تولد با افراد همراه می شود. آمار ابتلا به این اختلال در

اسکلتال

از نظر عمده افراد، درمان ارتودنسی تنها با هدف مرتب کردن دندان ها و افزایش زیبایی لبخند انجام می گیرد. این در حالی است که

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *