ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو

شاید بتوان گفت تمام جذابیت یک لبخند زیبا، به دلیل دندان های منظم و خوش رنگ جلو فک است. اما متاسفانه به دلایل مختلف، ممکن است دندان جلو آسیب دیده باشد؛ این آسیب ها ممکن است به دلیل ضربه، عفونت یا پوسیدگی باشد و یا تحت تاثیر بیماری های پیشرفته دهانی دندانی، نیاز باشد که این دندان ها خارج شوند. گاهی نیز دندان های جلویی به طور مادرزادی و و به دلایل ژنتیکی رشد نمی کنند. این افراد معمولا در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل می شوند و اعتماد به نفس شما نیز ممکن است به مرور کمتر شود. در این شرایط، گزینه های درمانی مختلفی ممکن است به شما پیشنهاد شود اما باید در نظر گرفت که ایمپلنت دندان های جلو، همیشه یک گزینه درمان طلایی برای جایگزینی دندان از دست رفته محسوب می شود.

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو، یک روش درمانی برای جایگزینی دندان های آسیب دیده یا تخریب شده هستند. علاوه بر اینکه عملکردی عالی خواهند داشت میتوانند زیبایی را نیز به شخص برگردانند. موضوعی که قبل از انجام ایمپلنت دندان های جلویی باید مدنظر قرار دهید، مزایا و معایب این روش است. علاوه بر این، لازم است بررسی کنید که آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان جلو هستید یا نه. در ادامه این مقاله، به این موضوعات بیشتر خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

مزایای ایمپلنت دندان برای دندان های جلو

هنگانی که جای دندان های جلو خالی می شود، گزینه های درمانی مختلفی از جمله بریچ دندان و پروتز متحرک ممکن است به شما پیشنهاد شود. اما ایمپلنت ‌های دندانی مزایای زیادی دارند که بریج یا پروتزمتحرک این مزایا را ندارند، از جمله:

 

مزایای ایمپلنت دندان برای دندان های جلو

 

 •  ایمپلنت های دندانی مانند یک دندان طبیعی به نظر می رسند:

هنگامی که ایمپلنت دندانی همراه با دندان مصنوعی نصب می شود، نتیجه نهایی کاملا طبیعی به نظر می رسد. دندان مصنوعی هم سطح خط لثه قرار می گیرد، بنابراین تشخیص آن از دندان کناری وطبیعی شخص مشکل خواهدبود

 •  ایمپلنت های دندانی مانند یک دندان طبیعی عمل می کنند:

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت ‌های دندانی این است که درست مانند دندان‌ های طبیعی عمل می‌ کنند و استحکام و عملکردی را ارائه می ‌کنند که نسبت به سایر ترمیم‌ ها، بی ‌رقیب است. از آنجایی که خود ایمپلنت دندانی مانند یک ریشه طبیعی محکم در استخوان فک شما گیر می کند، دندان مصنوعی را محکم در جای خود نگه می دارد.

 • ایمپلنت های دندانی می توانند از تحلیل استخوان جلوگیری کنند:

یکی از عوارض جانبی از دست دادن دندان این است که به مرور زمان، توده استخوانی در اطراف محل دندان از دست رفته، تحلیل می رود. این موضوع به این دلیل است که ریشه دندان در استخوان فک حضور ندارد و در نتیجه استخوان سازی و تقویت فک انجام نمی شود. با قرار دادن ایمپلنت دندانی در استخوان فک، رشد استخوان جدید را از طریق فرآیندی به نام osseointegration تحریک می‌ شود. این کار می تواند به جلوگیری از تحلیل استخوان در آینده کمک کند.

 •  ایمپلنت های دندانی از ساختار صورت شما محافظت می کنند:

همانطور که در مورد سوم اشاره شد، در افرادی که دندان های از دست رفته دارند، به دلیل تحلیل رفتن استخوان ها در اطراف دهان ظاهری گود رفته و پیر ایجاد می شود و این در ساختار کل صورت تاثیر می گذارد. ایمپلنت های دندان جلو استخوان های فک را محکم و قوی نگه می دارند و به حفظ ساختار صورت شما کمک می کنند.

 •  ایمپلنت های دندانی ماندگاری بالایی دارند:

ایمپلنت های دندانی با مراقبت صحیح، مانند دندان های طبیعی هستند و این پتانسیل را دارند که تا آخر عمر دوام بیاورند.

 •  ایمپلنت دندان مقرون به صرفه است:

در روش های ترمیمی دیگر، نیاز است شما به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید و ممکن است نیاز باشد دندان های ترمیمی را تعویض کنید. اما با توجه به دوام و ماندگاری این ایمپلنت ها، هزینه ای که برای ایمپلنت دندان های جلو می شود مقرون به صرفه خواهدبود. در صورتی که وضعیت و شرایط دهان و فک شما مناسب باشد و ایمپلنت ها با موفقیت در جای خود ثابت شوند، می توان از بروز مشکلات بعدی با مراقبت های صحیح جلوگیری کرد.

 •  با ایمپلنت دندانی، محدودیتی برای غذا خوردن ندارید:

یکی از رایج ترین معضلاتی که هنگام ترمیم و جایگذاری دندان مصنوعی ایجاد می شود این است که افراد باید پس از آن رژیم غذایی خود را تغییر دهند و از خوردن برخی غذاها و نوشیدنی ها بپرهیزند. اما ایمپلنت های دندان به دلیل استحکام بالایی که در لثه دارند، محدودیتی برای غذا خوردن ایجاد نمی کنند و اکثر افراد می توانند از غذاها و نوشیدنی های خود لذت ببرند.

 •  اعتماد به نفس شما با ایمپلنت های دندانی بالاتر می رود:

به دنبال نکته 7 بالا، از دست دادن دندان و یا داشتن دندان مصنوعی اغلب می تواند بر اعتماد به نفس افراد تاثیر بگذارد. معمولا افراد هنگامی که دندانی را از دست می دهند، اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن ندارند و افرادی که دندان مصنوعی می گذارند، نگران این هستند که هنگام خندیدن و صحبت کردن، دندان های از جای خود حرکت کنند. ایمپلنت های دندان و پروتزهای نگه دارنده آنها، در استخوان فک ثابت و محکم می شوند و حرکت نمی کنند، بنابراین، می توانید به راحتی در طول روز ارتباط برقرار کنید و از لبخند زدن نترسید.

 •  مراقبت از ایمپلنت های دندانی ساده است:

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی آسان و راحت است، زیرا به مراقبت‌ های مشابه دندان طبیعی نیاز دارند، یعنی حداقل دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، معاینه‌ های منظم دندانپزشکی می تواند کافی باشد. بسیاری از مردم فکر میکنند به دلیل اینکه ایمپلنت های دندانی از مواد مصنوعی تهیه شده، نیازی به مراقبت ندارند، اما این موضوع واقعیت ندارد. بدون مراقبت درست، ایمپلنت های دندانی نیز می توانند دچار جرم، پلاگ، بیماری های لثه و عفونت شوند.

 • کاندیداهای مناسب، نتایج فوق العاده ای از ایمپلنت دندان های جلو می گیرند:

موفقیت ایمپلنت دندان جلو به موقعیت آن در دهان و میزان استخوان فک شما برای حمایت از آن بستگی دارد. عواملی مانند سیگار کشیدن نیز می تواند در نهایت بر موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان تأثیر بگذارد. به طور کلی، ایمپلنت های دندانی به طور تقریبی 98٪ موفقیت آمیز هستند، به این معنی که نتایج قابل پیش بینی دارند و برای اکثریت قریب به اتفاق افراد مناسب هستند.

سایر مقالات مرتبط: ایمپلنت فوری دندان چیست

کاندیدای مناسب برای پروتز دندان جلو چه کسانی هستند؟

پروتز دندان جلوی برای اکثر بیماران یک روش تضمین شده و مناسب است، اگرچه برای انجام این روش درمانی، لازم است ابتدا دندان‌ ها و استخوان های فک شما رشد و تکامل خود را به پایان رسانده باشند. همچنین، بزرگسالانی که تمایل دارند پروتز دندان جلو انجام دهند، باید از نظر سلامت دهان و دندان بررسی شوند. هیچ نشانه ای از بیماری پریودنتال فعال یا سایر مشکلات دندانی، نباید در کاندیداهای پروتز دندان جلو مشاهده شود.

کودکانی که دندان های دائمی خود را از دست داده اند و یا به طور مادرزادی این دندان ها را ندارند، برای انجام پروتز دندان جلو، باید تا سن۱۰ سالگی صبر کنند. این کودکان می توانند تا رسیدن به سن مناسب، از پروتز موقت دندان جلو استفاده کنند.

 

کاندیدای مناسب برای پروتز دندان جلو چه کسانی هستند

 

روش پروتز دندان جلو چگونه است

در این روش، ابتدا دندان پزشک سابقه دندانی و پزشکی شما را با شما بررسی می‌کند و در مورد جزئیات داروهایی که استفاده می کنید سوال می کند تا اگر این داروها تاثیر منفی بر درمان بگذارد، سریع تر اقدامات لازم انجام شود. در هنگام معاینه، دندان پزشک شما برنامه درمانی مدنظر خود را به شما شرح خواهد داد و همچنین هزینه های ایمپلنت دندان جلو را به صورت تخمینی، ارائه خواهد کرد. سپس مراحل زیر بنابه تشخیص دندان پزشک انجام خواهد شد:

 

روش پروتز دندان جلو چگونه است

 

 •  تست های تشخیصی

معمولا برای بررسی دقیق وضعیت فک و دندان ها، دندان پزشک ابتدا یک سی تی اسکن درخواست خواهد کرد. همچنین، ممکن است یک عکس رادیوگرافی دو بعدی نیز برای بررسی دقیق تر، درخواست شود. این تست ‌های تشخیصی برای بررسی دقیق ‌تر کمیت و کیفیت استخوان فک و اطمینان از مناسب بودن آن برای ایمپلنت دندان استفاده می ‌شوند. همچنین، دندان پزشک شما ممکن است برای ایجاد طرح درمانی سفارشی، عکس یا قالب های دندانی بگیرد.

 •  برنامه ریزی جراحی ایمپلنت

معمولا اطلاعات تهیه شده در طول تست های تشخیصی برای برنامه ریزی کامپیوتری جراحی شما، مرحله به مرحله استفاده می شود. در این مرحله دندان پزشک در مورد بهترین سیستم ایمپلنت و محل قرارگیری ایمپلنت، از جمله عمق و زاویه پست ایمپلنت تصمیم خواهد گرفت. تصاویر دیجیتال، همچنین نشان می‌ دهند که دندان ایمپلنت جدید شما پس از ترمیم کامل چگونه به نظر می ‌رسد. این بخش یکی از مهم ترین مراحل برنامه ریزی برای این روش درمانی است، زیرا برای اطمینان از زیبایی و عملکرد عالی ضروری است.
همچنین، در صورت نیاز به پیوند استخوان، اغلب می ‌توان مقدار کمی از مواد پیوند استخوان را همزمان با ایمپلنت دندان قرار داد. درمانگر شما تمام این جزئیات را با شما در میان خواهد گذاشت، بنابراین شما به طور کامل درک خواهید کرد که در طول جراحی ایمپلنت چه اتفاقی خواهد افتاد.
پس از تکمیل طرح ایمپلنت، یک استنت جراحی برای استفاده در طول کاشت ایجاد می شود. استنت یک راهنمای یا الگوی جراحی است که در حین جراحی روی لثه قرار می گیرد.

 • کاشت ایمپلنت در لثه

معمولا، عمل کاشت ایمپلنت دندان جلودرمدت کوتاهی قابل انجام است می‌ توان آن را با استفاده از بی ‌حسی موضعی تکمیل کرد. زمانی که جراحی از قبل برنامه ریزی می شود، علاوه بر اینکه پروسه جراحی سریع تر و آسان تر طی می شود، بهبودی سریع تر و نتیجه نهایی فوق العاده نیز تضمین خواهد شد.

گاهی اوقات، پس قرار گیری ایمپلنت دندان در لثه، لازم است مدتی صبر کنیم تا لثه ترمیم شود و بافت اطراف ایمپلنت شکل بگیرد. در این شرایط، ممکن است دندان پزشک یک کلاهک یا دندان موقت بر روی پروتز بگذارد تا بافت لثه ترمیم شود.

 • قرار دادن دندان ایمپلنت

همانطور که اشاره شد، در صورتی که در طول پروسه نیاز به یک پروتز موقت داشته باشید، ممکن است با استفاده از بریج یا دندان موقت، ایمپلنت محافظت شود تا به صورت کامل در بافت لثه محکم شود. هنگامی که یک دندان ایمپلنت بلافاصله پس از جراحی کاشته شود، معمولا یک دندان موقت در نظر گرفته می شود و به طور خاص فقط برای اهداف زیبایی طراحی شده است.
دندان های موقت در طول دوره بهبودی، مانند دندان طبیعی عمل نمی کنند و لازم است در این دوره از گاز گرفتن و خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. هنگامی که بهبودی کامل شد، دندان دائمی شما بر روی ایمپلنت دندان قرار می گیرد و عملکردی مشابه دندان طبیعی خواهد داشت و زیبایی و استحکام آن از دندان های عادی نیز بیشتر خواهد بود.

سایر مقالات مرتبط: ایمپلنت تمام فک چیست

سخن آخر

ایمپلنت دندان جلو، در حال حاضر یکی از رایج ترین روش های درمانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. این ایمپنت ها به خصوص در دندان ها جلو اهمیت زیادی دارند، زیرا علاوه بر عملکردی که بر عهده دارند، نقش به سزایی در زیبایی و اعتماد به نفس فرد خواهند داشت. انجام ایمپلنت دندان جلویی نیازمند تبحر و تجربه بالایی است و موفقیت آن علاوه بر شرایط فک و دهان فرد، به نحوه انجام جراحی نیز بستگی دارد. دکتر مهدی سزاوار، یکی از بهترین متخصص جراحی فک و صورت در تهران هستند که تجربه سالها فعالیت درمانی و آموزشی ایشان، رضایت مراجعین را تضمین کرده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

جراحی زیبایی صورت مردان

جراحی زیبایی صورت مردان

تقریبا همه انسان ها؛ چه مرد و چه زن در جامعه امروزی به دنبال جذاب به نظر رسیدن هستند. البته، معیارهای مختلفی برای ظاهر زیبا

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

برخی ممکن است به دلایل افزایش سن، کشیدن دندان و خرابی یا به هر علت دیگری دندان های سالم خود را از دست بدهند که

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است عفونی شوندودرنهایت منجر به پری ایمپلنتایتیس شوند.. ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان از سال 2000 میلادی به طور پیوسته در

ایمپلنت دیجیتال

آیا در حال حاضر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید؟ اگر تعدادی از دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، وقت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *