ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو: شاید بتوان گفت تمام جذابیت یک لبخند زیبا، به دلیل دندان های منظم و خوش رنگ جلو فک است. اما متاسفانه به دلایل مختلف، ممکن است دندان جلو آسیب دیده باشد؛ این آسیب ها ممکن است به دلیل ضربه، عفونت یا پوسیدگی باشد و یا تحت تاثیر بیماری های پیشرفته دهانی دندانی، نیاز باشد که این دندان ها خارج شوند. گاهی نیز دندان های جلویی به طور مادرزادی و و به دلایل ژنتیکی رشد نمی کنند. این افراد معمولا در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل می شوند و اعتماد به نفس شما نیز ممکن است به مرور کمتر شود. در این شرایط، گزینه های درمانی مختلفی ممکن است به شما پیشنهاد شود اما باید در نظر گرفت که ایمپلنت دندان های جلو، همیشه یک گزینه درمان طلایی برای جایگزینی دندان از دست رفته محسوب می شود.

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

در حالی که از دست رفتن دندان جلویی در یک کودک کوچک می‌تواند خوشحال کننده باشد، وقتی صحبت از یک بزرگسال به میان می آید، باعث کاهش اعتماد به نفس خواهد شد و تجربه یک لبخند زیبا را از فرد سلب می کند. خوشبختانه، چندین روش وجود دارد که یک دندانپزشک می‌تواند این مشکل را رفع کند. ایمپلنت دندان جلو، یک روش درمانی برای جایگزینی دندان های آسیب دیده یا تخریب شده هستند. علاوه بر اینکه عملکردی عالی خواهند داشت میتوانند زیبایی را نیز به شخص برگردانند. موضوعی که قبل از انجام ایمپلنت دندان های جلو باید مدنظر قرار دهید، مزایا و معایب این روش است. علاوه بر این، لازم است بررسی کنید که آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان جلو هستید یا نه. در ادامه این مقاله، به این موضوعات بیشتر خواهیم پرداخت.

دو روش از رایج‌ترین روش ها برای پوشاندن دندان از دست رفته جلو بریج یا ایمپلنت است. در حالی که بریچ و ایمپلنت های دندانی دو تا از رایج ترین راه حل ها برای دندان جلویی از دست رفته هستند، اما چطور می توان بین آن ها انتخاب کرد؟ برای این انتخاب لازم است قبل از اقدام به انجام هر یک با دندانپزشک مشورت کنید.

بریج یا ایمپلنت دندان جلو کدام یک بهترین است؟

بریج دندان از راه های جایگزینی دندان از دست رفته است. وقتی یک دندان کشیده می‌شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد خواهد شد، در اینجا بریج دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می‌رود. بریج در واقع نوعی روکش دندان است که هم بریج دندانی و هم ایمپلنت های دندانی به عنوان دندان های جایگزین عمل می کنند. اما قبل از انتخاب در تصمیم گیری، ادامه مطلب را بخوانید تا تفاوت بین این دو را دریابید.

بریج دندان برای دندان جلویی

بریج های دندانی برای چندین دهه به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار گرفته اند تا به معنای واقعی کلمه “پل” برای دندان از دست رفته باشند. در این روش یک دندان مصنوعی به صورت سفارشی ساخته شده و به دو تاج دندان در دو طرف آن ثابت می شود. سپس این روکش‌ها روی دندان‌های آماده شده در دو طرف شکاف قرار می‌گیرند در حالی که دندان مصنوعی یا کاذب شکاف را پر کرده و لبخند را برمی‌گرداند.

در حالی که بریج های دندانی موفق و نسبتاً محتاطانه هستند، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین عوامل این است که برای حمایت از بریج دندان، دندان های دو طرف شکاف باید به سمت پایین سوهان شوند تا تاج های دندانی را در خود جای دهند. زمانی که آن دندان‌ها به طور طبیعی سالم هستند، این می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد، اما مهم‌تر از آن، بریج بر روی این دندان‌ها فشار وارد می‌کند که به مرور زمان می‌تواند آنها را ضعیف کرده و باعث مشکلات دندانی دیگری شود.

به همین دلیل، توصیه می کنیم که اگر دندان های شما به اندازه کافی سالم هستند (و در شرایط خوبی برای پشتیبانی از بریج دندان هستند)، بهتر است به جای آن از ایمپلنت دندان جلو استفاده کنید. البته این به شرطی است که شما توانایی مالی برای پرداخت هزینه آن را داشته باشید زیرا ایمپلنت های دندانی در ابتدا گران تر از بریج های دندانی هستند.

ایمپلنت های دندانی برای دندان های جلو

ایمپلنت های دندانی نزدیک ترین چیز به دندان های طبیعی هستند و راه حلی دائمی برای جایگزینی دندان ارائه می دهند. تفاوت اصلی بین ایمپلنت دندان جلو و بریج دندان در این است که ایمپلنت یک راه حل جایگزین دندان مستقل است و به تکیه گاه دندان های مجاور متکی نیست.

ایمپلنت‌های دندانی با یک پایه کاشت تیتانیومی که با جراحی در فک قرار می‌گیرد، روی لثه محکم می‌شوند و در طی این مدت استخوان اطراف در فرآیندی به نام osseointegration با ستون جوش می‌خورد.

از آنجایی که پست، ایمپلنت دندان جلو را ایمن نگه می‌دارد، باعث می‌شود ایمپلنت‌های دندانی به دلیل ثبات شهرت داشته باشند.

مزایای ایمپلنت دندان های جلو

مزایای ایمپلنت دندان های جلو

هنگامی که جای دندان های جلو خالی می شود، گزینه های درمانی مختلفی از جمله بریچ دندان و پروتز متحرک ممکن است به شما پیشنهاد شود. اما ایمپلنت ‌های دندانی مزایای زیادی دارند که بریج یا پروتز متحرک این مزایا را ندارند، از جمله:

ایمپلنت های دندانی مانند یک دندان طبیعی به نظر می رسند:

هنگامی که ایمپلنت دندان جلو همراه با دندان مصنوعی نصب می شود، نتیجه نهایی کاملا طبیعی به نظر می رسد. دندان مصنوعی هم سطح خط لثه قرار می گیرد، بنابراین تشخیص آن از دندان کناری و طبیعی شخص مشکل خواهد بود

 ایمپلنت های دندانی مانند یک دندان طبیعی عمل می کنند

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت ‌های دندانی این است که درست مانند دندان‌ های طبیعی عمل می‌ کنند و استحکام و عملکردی را ارائه می ‌کنند که نسبت به سایر ترمیم‌ ها، بی ‌رقیب است. از آنجایی که خود ایمپلنت دندانی مانند یک ریشه طبیعی محکم در استخوان فک شما گیر می کند، دندان مصنوعی را محکم در جای خود نگه می دارد.

ایمپلنت های دندانی می توانند از تحلیل استخوان جلوگیری کنند:

یکی از عوارض جانبی از دست دادن دندان این است که به مرور زمان، توده استخوانی در اطراف محل دندان از دست رفته، تحلیل می رود. این موضوع به این دلیل است که ریشه دندان در استخوان فک حضور ندارد و در نتیجه استخوان سازی و تقویت فک انجام نمی شود. با قرار دادن ایمپلنت دندان جلو در استخوان فک، رشد استخوان جدید را از طریق فرآیندی به نام osseointegration تحریک می‌ شود. این کار می تواند به جلوگیری از تحلیل استخوان در آینده کمک کند.

ایمپلنت های دندانی از ساختار صورت شما محافظت می کنند:

همانطور که در مورد سوم اشاره شد، در افرادی که دندان های از دست رفته دارند، به دلیل تحلیل رفتن استخوان ها در اطراف دهان ظاهری گود رفته و پیر ایجاد می شود و این در ساختار کل صورت تاثیر می گذارد. ایمپلنت های دندان جلو استخوان های فک را محکم و قوی نگه می دارند و به حفظ ساختار صورت شما کمک می کنند.

 ایمپلنت های دندانی ماندگاری بالایی دارند:

ایمپلنت های دندانی با مراقبت صحیح، مانند دندان های طبیعی هستند و این پتانسیل را دارند که تا آخر عمر دوام بیاورند.

ایمپلنت دندان های جلو مقرون به صرفه است:

در روش های ترمیمی دیگر، نیاز است شما به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و ممکن است نیاز باشد دندان های ترمیمی را تعویض کنید. اما با توجه به دوام و ماندگاری این ایمپلنت ها، هزینه ای که برای ایمپلنت دندان های جلو می شود مقرون به صرفه خواهد بود. در صورتی که وضعیت و شرایط دهان و فک شما مناسب باشد و ایمپلنت ها با موفقیت در جای خود ثابت شوند، می توان از بروز مشکلات بعدی با مراقبت های صحیح جلوگیری کرد.

با ایمپلنت دندان جلو، محدودیتی برای غذا خوردن ندارید:

یکی از رایج ترین معضلاتی که هنگام ترمیم و جایگذاری دندان مصنوعی ایجاد می شود این است که افراد باید پس از آن رژیم غذایی خود را تغییر دهند و از خوردن برخی غذاها و نوشیدنی ها بپرهیزند. اما ایمپلنت های دندان به دلیل استحکام بالایی که در لثه دارند، محدودیتی برای غذا خوردن ایجاد نمی کنند و اکثر افراد می توانند از غذاها و نوشیدنی های خود لذت ببرند.

اعتماد به نفس شما با ایمپلنت دندان های جلو بالاتر می رود:

به دنبال نکته ۷ بالا، از دست دادن دندان و یا داشتن دندان مصنوعی اغلب می تواند بر اعتماد به نفس افراد تاثیر بگذارد. معمولا افراد هنگامی که دندانی را از دست می دهند، اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن ندارند و افرادی که دندان مصنوعی می گذارند، نگران این هستند که هنگام خندیدن و صحبت کردن، دندان های از جای خود حرکت کنند. ایمپلنت های دندان و پروتزهای نگه دارنده آنها، در استخوان فک ثابت و محکم می شوند و حرکت نمی کنند، بنابراین، می توانید به راحتی در طول روز ارتباط برقرار کنید و از لبخند زدن نترسید.

 مراقبت از ایمپلنت های دندانی ساده است:

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی آسان و راحت است، زیرا به مراقبت‌ های مشابه دندان طبیعی نیاز دارند، یعنی حداقل دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، معاینه‌ های منظم دندانپزشکی می تواند کافی باشد. بسیاری از مردم فکر میکنند به دلیل اینکه ایمپلنت های دندانی از مواد مصنوعی تهیه شده، نیازی به مراقبت ندارند، اما این موضوع واقعیت ندارد. بدون مراقبت درست، ایمپلنت های دندانی نیز می توانند دچار جرم، پلاگ، بیماری های لثه و عفونت شوند.

کاندیداهای مناسب، نتایج فوق العاده ای از ایمپلنت دندان های جلو می گیرند:

کاندیداهای مناسب، نتایج فوق العاده ای از ایمپلنت دندان های جلو می گیرند:

موفقیت ایمپلنت دندان جلو به موقعیت آن در دهان و میزان استخوان فک شما برای حمایت از آن بستگی دارد. عواملی مانند سیگار کشیدن نیز می تواند در نهایت بر موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان جلو تأثیر بگذارد. به طور کلی، ایمپلنت های دندانی به طور تقریبی ۹۸٪ موفقیت آمیز هستند، به این معنی که نتایج قابل پیش بینی دارند و برای اکثریت قریب به اتفاق افراد مناسب هستند.

کاندیدای مناسب برای پروتز دندان جلو چه کسانی هستند؟

پروتز دندان جلوی برای اکثر بیماران یک روش تضمین شده و مناسب است، اگرچه برای انجام این روش درمانی، لازم است ابتدا دندان‌ ها و استخوان های فک شما رشد و تکامل خود را به پایان رسانده باشند. همچنین، بزرگسالانی که تمایل دارند پروتز دندان جلو انجام دهند، باید از نظر سلامت دهان و دندان بررسی شوند. هیچ نشانه ای از بیماری پریودنتال فعال یا سایر مشکلات دندانی، نباید در کاندیداهای پروتز دندان جلو مشاهده شود.

کودکانی که دندان های دائمی خود را از دست داده اند و یا به طور مادرزادی این دندان ها را ندارند، برای انجام پروتز دندان جلو، باید تا سن۱۰ سالگی صبر کنند. این کودکان می توانند تا رسیدن به سن مناسب، از پروتز موقت دندان جلو استفاده کنند.

ایمپلنت دندان جلو چگونه است؟

برخی افراد به دلیل اینکه آگاهی کافی از فرایند ایمپلنت ندارند از دندانپزشک می پرسند که ایمپلنت دندان های جلو چگونه است؟ در پاسخ باید بیان کنیم که در این روش، ابتدا دندانپزشک سابقه دندانی و پزشکی شما را با شما بررسی می‌کند و در مورد جزئیات داروهایی که استفاده می کنید سوال می کند تا اگر این داروها تاثیر منفی بر درمان بگذارد، سریع تر اقدامات لازم انجام شود. در هنگام معاینه، دندان پزشک شما برنامه درمانی مدنظر خود را به شما شرح خواهد داد و همچنین هزینه های ایمپلنت دندان جلو را به صورت تخمینی، ارائه خواهد کرد. سپس مراحل زیر بنا به تشخیص دندان پزشک انجام خواهد شد:

تست های تشخیصی

معمولا برای بررسی دقیق وضعیت فک و دندان ها، دندان پزشک ابتدا یک سی تی اسکن درخواست خواهد کرد. همچنین، ممکن است یک عکس رادیوگرافی دو بعدی نیز برای بررسی دقیق تر، درخواست شود. این تست ‌های تشخیصی برای بررسی دقیق ‌تر کمیت و کیفیت استخوان فک و اطمینان از مناسب بودن آن برای ایمپلنت دندان جلو استفاده می ‌شوند. همچنین، دندان پزشک شما ممکن است برای ایجاد طرح درمانی سفارشی، عکس یا قالب های دندانی بگیرد.

 برنامه ریزی جراحی ایمپلنت دندان های جلو

معمولا اطلاعات تهیه شده در طول تست های تشخیصی برای برنامه ریزی کامپیوتری جراحی شما، مرحله به مرحله استفاده می شود. در این مرحله دندان پزشک در مورد بهترین سیستم ایمپلنت و محل قرارگیری ایمپلنت، از جمله عمق و زاویه پست ایمپلنت تصمیم خواهد گرفت. تصاویر دیجیتال، همچنین نشان می‌ دهند که دندان ایمپلنت جدید شما پس از ترمیم کامل چگونه به نظر می ‌رسد. این بخش یکی از مهمترین مراحل برنامه ریزی برای این روش درمانی است، زیرا برای اطمینان از زیبایی و عملکرد عالی ضروری است.

همچنین، در صورت نیاز به پیوند استخوان، اغلب می ‌توان مقدار کمی از مواد پیوند استخوان را همزمان با ایمپلنت دندان جلو قرار داد. درمانگر شما تمام این جزئیات را با شما در میان خواهد گذاشت، بنابراین شما به طور کامل درک خواهید کرد که در طول جراحی ایمپلنت چه اتفاقی خواهد افتاد.

پس از تکمیل طرح ایمپلنت، یک استنت جراحی برای استفاده در طول کاشت ایجاد می شود. استنت یک راهنمای یا الگوی جراحی است که در حین جراحی روی لثه قرار می گیرد.

کاشت ایمپلنت در لثه

معمولا، عمل کاشت ایمپلنت دندان جلو درمدت کوتاهی قابل انجام است می‌ توان آن را با استفاده از بی ‌حسی موضعی تکمیل کرد. زمانی که جراحی از قبل برنامه ریزی می شود، علاوه بر اینکه پروسه جراحی سریع تر و آسان تر طی می شود، بهبودی سریع تر و نتیجه نهایی فوق العاده نیز تضمین خواهد شد.

گاهی اوقات، پس قرار گیری ایمپلنت دندان جلو در لثه، لازم است مدتی صبر کنیم تا لثه ترمیم شود و بافت اطراف ایمپلنت شکل بگیرد. در این شرایط، ممکن است دندان پزشک یک کلاهک یا دندان موقت بر روی پروتز بگذارد تا بافت لثه ترمیم شود.

قرار دادن دندان ایمپلنت

همانطور که اشاره شد، در صورتی که در طول پروسه نیاز به یک پروتز موقت داشته باشید، ممکن است با استفاده از بریج یا دندان موقت، ایمپلنت محافظت شود تا به صورت کامل در بافت لثه محکم شود. هنگامی که یک دندان ایمپلنت بلافاصله پس از جراحی کاشته شود، معمولا یک دندان موقت در نظر گرفته می شود و به طور خاص فقط برای اهداف زیبایی طراحی شده است.

دندان های موقت در طول دوره بهبودی، مانند دندان طبیعی عمل نمی کنند و لازم است در این دوره از گاز گرفتن و خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. هنگامی که بهبودی کامل شد، دندان دائمی شما بر روی ایمپلنت دندان جلو قرار می گیرد و عملکردی مشابه دندان طبیعی خواهد داشت و زیبایی و استحکام آن از دندان های عادی نیز بیشتر خواهد بود.

بهترین تکنیک ایمپلنت دندان های جلو چیست؟

بهترین گزینه برای ایمپلنت دندان های جلو انتخاب ایمپلنت فوری دندان است. مزایای ایمپلنت های دندانی یک روزه نسبت به ایمپلنت های معمولی عدم استفاده از پروتز متحرک و تسریع در فرآیند کاشت دندان در همان روز با کمترین تعداد مراجعه است. از این روش کاشت ایمپلنت دندان برای بیمارانی که حساس به زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاشت دندان فوری معمولاً برای بیمارانی توصیه می شود که:

  • دندان های جلویی آسیب دیده یا از دست رفته دارند
  • نگران از دست دادن دندان هستند
  • به زمان و هزینه حساس هستند
  • نمی خواهید چندین عمل جراحی دندان انجام دهند
  • به دنبال ایمپلنت All-On-4 هستید

سخن آخر

ایمپلنت دندان جلو، در حال حاضر یکی از رایج ترین روش های درمانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. این ایمپنت ها به خصوص در دندان ها جلو اهمیت زیادی دارند، زیرا علاوه بر عملکردی که بر عهده دارند، نقش به سزایی در زیبایی و اعتماد به نفس فرد خواهند داشت. انجام ایمپلنت دندان جلو نیازمند تبحر و تجربه بالایی است و موفقیت آن علاوه بر شرایط فک و دهان فرد، به نحوه انجام جراحی نیز بستگی دارد. دکتر مهدی سزاوار، یکی از بهترین متخصص جراحی فک و صورت در تهران هستند که تجربه سالها فعالیت درمانی و آموزشی ایشان، رضایت مراجعین را تضمین کرده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

ایمپلنت ثابت

ایمپلنت ثابت

ایمپلنت ثابت: روش‌های متعددی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد. در میان تمام آن‌ها ایمپلنت دندان ثابت جزو کاربردی‌ترین متدها به شمار می‌رود. البته

جرم گیری ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از چندین راه موجود برای زیباتر کردن لبخند است. البته که برخی افراد علاوه بر مشکلات مربوط به زیبایی لبخند به دلیل

محدودیت های ایمپلنت دندان برای بیماری های مختلف

محدودیت های ایمپلنت

محدودیت های ایمپلنت: کاشت ایمپلنت روشی برای جایگزین کردن دندان‌های حذف شده به شمار می‌رود. ایمپلنت‌ها از نظر ظاهر و عملکرد به دندان طبیعی نزدیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *