ایمپلنت دندان جلو

آخرین تاریخ بروزرسانی: 1 اسفند 1402
ایمپلنت دندان جلو

شاید بتوان گفت تمام جذابیت یک لبخند زیبا، به دلیل دندان‌های منظم و خوش رنگ جلو فک است. اما متاسفانه به دلایل مختلف ممکن است، دندان جلو آسیب دیده باشد؛ این آسیب‌ها ممکن است به دلیل ضربه، عفونت یا پوسیدگی باشد، و یا تحت تاثیر بیماری‌های پیشرفته دهانی – دندانی، این دندان‌ها خارج شده باشند.گاهی نیز دندان‌های جلویی به طور مادرزادی و به دلایل ژنتیکی رشد نمی‌کنند.

ایمپلنت دندان جلو یک گزینه درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته محسوب می‌شود. افرادی که دندان جلو ندارند، معمولا در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل می‌شوند، و اعتماد به نفس آنها نیز ممکن است، به مرور کمتر شود. بنابراین در این شرایط ایمپلنت دندان جلو  و فک بالا و پایین بهترین راهکار است.

از آنجایی که دندان‌های جلویی فشار کمتری را نسبت به دندان‌های آسیاب تحمل می‌کنند، ایمپلنت‌ دندان جلو بیشتر از ایمپلنت‌های پشت دهان دوام می‌آورند؛ در واقع با رعایت اقدامات بهداشتی مناسب، ایمپلنت‌های دندانی جلو می توانند 25 سال یا بیشتر دوام بیاورند و عمر کنند.

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

در حالی که از دست رفتن دندان جلویی در یک کودک کوچک می‌تواند خوشحال کننده باشد، وقتی صحبت از یک بزرگسال به میان می‌آید، باعث کاهش اعتماد به نفس خواهد شد، و تجربه یک لبخند زیبا را از فرد سلب می‌کند. خوشبختانه، چندین روش وجود دارد که یک دندانپزشک می‌تواند این مشکل را رفع کند.

ایمپلنت دندان، یک روش درمانی برای جایگزینی دندان‌های آسیب دیده یا تخریب شده است. علاوه بر اینکه عملکردی عالی خواهد داشت، می‌تواند زیبایی را نیز به شخص برگرداند. دو روش از رایج‌ترین روش‌ها برای پوشاندن دندان از دست رفته جلو، بریج و ایمپلنت است. اما چطور می‌توان بین آن‌ها انتخاب کرد؟،، برای این انتخاب لازم است قبل از اقدام به انجام هر یک با دندانپزشک مشورت کنید.

بریج دندان جلو از راه‌های جایگزینی دندان از دست رفته است. وقتی یک دندان کشیده می‌شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد خواهد شد، در اینجا بریج برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می‌رود.

بریج در واقع نوعی روکش دندان است، که هم بریج دندانی و هم ایمپلنت‌های دندانی، به عنوان دندان‌های جایگزین عمل می‌کنند. اینکه کدام روش برای شما بهتر است را دندانپژشک با ارائه مشاوره‌های لازم به شما خواهد گفت.

ایمپلنت‌های دندانی نزدیک‌ترین چیز به دندان‌های طبیعی هستند، و راه حلی دائمی برای جایگزینی دندان ارائه می‌دهند. تفاوت اصلی بین ایمپلنت دندان جلو و بریج دندان در این است که ایمپلنت یک راه حل جایگزین دندان مستقل است، و به تکیه گاه دندان‌های مجاور متکی نیست.

ایمپلنت‌های دندانی با یک پایه کاشت تیتانیومی که با جراحی در فک قرار می‌گیرد، روی لثه محکم می‌شوند، و در طی این مدت استخوان اطراف در فرآیندی به نام osseointegration با ستون جوش می‌خورد. از آنجایی که پست، ایمپلنت دندان جلو را ایمن نگه می‌دارد، باعث می‌شود، ایمپلنت‌های دندانی به دلیل ثبات شهرت داشته باشند.

بریج دندان برای دندان جلویی

بریج‌ دندانی برای چندین دهه به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار گرفته‌ است، تا به معنای واقعی کلمه “پل” برای دندان از دست رفته باشند. در این روش یک دندان مصنوعی به صورت سفارشی ساخته شده، و به دو تاج دندان در دو طرف آن ثابت می شود.

سپس این روکش‌ها روی دندان‌های آماده شده در دو طرف شکاف قرار می‌گیرند، در حالی که دندان مصنوعی یا کاذب شکاف را پر کرده و لبخند را برمی‌گرداند. در حالی که بریج‌های دندانی موفق و نسبتاً محتاطانه هستند، چند نکته وجود دارد، که باید در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین عوامل این است، که برای حمایت از بریج دندان، دندان‌های دو طرف شکاف باید به سمت پایین سوهان شوند تا تاج‌های دندانی را در خود جای دهند.

ایمپلنت دندان جلو

زمانی که آن دندان‌ها به طور طبیعی سالم هستند، این می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد، اما مهم‌تر از آن، بریج بر روی این دندان‌ها فشار وارد می‌کند که به مرور زمان می‌تواند، آنها را ضعیف کرده و باعث مشکلات دندانی دیگری شود.

به همین دلیل، توصیه می‌کنیم که اگر دندان‌های شما به اندازه کافی سالم هستند (و در شرایط خوبی برای پشتیبانی از بریج دندان هستند)، بهتر است به جای آن از ایمپلنت دندان جلو استفاده کنید. البته این به شرطی است که شما توانایی مالی برای پرداخت هزینه آن را داشته باشید، زیرا ایمپلنت‌های دندانی در ابتدا گران‌تر از بریج‌های دندانی هستند.

مزایای ایمپلنت دندان های جلو

مزایای ایمپلنت دندان‌ جلو

هنگامی که جای دندان‌های جلو خالی می‌شود، گزینه‌های درمانی مختلفی از جمله ایمپلنت دندان جلو، بریچ دندان و پروتز متحرک ممکن است، به شما پیشنهاد شود که مزایا زیادی ایمپلنت دارد که بریج یا پروتز متحرک این مزایا را ندارند، از جمله:

 مانند یک دندان طبیعی به نظر می رسند.

هنگامی که ایمپلنت دندان جلو همراه با دندان مصنوعی نصب می‌شود، نتیجه نهایی کاملا طبیعی به نظر می‌رسد؛ در واقع یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت‌های دندانی جلو این است که درست مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند و استحکام و عملکردی را ارائه می‌کنند، که نسبت به سایر ترمیم‌‌ها، بی ‌رقیب است. از آنجایی که خود ایمپلنت دندانی مانند یک ریشه طبیعی محکم در استخوان فک شما گیر می‌کند، دندان مصنوعی را محکم در جای خود نگه می‌دارد.

ایمپلنت های دندانی می توانند از تحلیل استخوان جلوگیری کنند.

یکی از عوارض جانبی از دست دادن دندان این است که به مرور زمان، توده استخوانی در اطراف محل دندان از دست رفته، تحلیل می‌رود. این موضوع به این دلیل است که ریشه دندان در استخوان فک حضور ندارد، و در نتیجه استخوان سازی و تقویت فک انجام نمی‌شود.

با قرار دادن ایمپلنت دندان جلو در استخوان فک، رشد استخوان جدید از طریق فرآیندی به نام osseointegration تحریک می‌‌شود. این کار می‌تواند به جلوگیری از تحلیل استخوان در آینده کمک کند.

ایمپلنت‌های دندانی از ساختار صورت شما محافظت می‌کنند.

همانطور که در مورد دوم اشاره شد، در افرادی که دندان‌های از دست رفته دارند، به دلیل تحلیل رفتن استخوان‌ها در اطراف دهان ظاهری گود رفته و پیر ایجاد می‌شود و این در ساختار کل صورت تاثیر می‌گذارد. ایمپلنت‌های دندان جلو استخوان‌های فک را محکم و قوی نگه می‌دارند، و به حفظ ساختار صورت شما کمک می‌کنند.

 ماندگاری بالایی دارند.

ایمپلنت‌های دندانی جلو با مراقبت صحیح، مانند دندان‌های طبیعی هستند، و این پتانسیل را دارند که تا آخر عمر دوام بیاورند.

 مقرون به صرفه است.

در روش‌های ترمیمی دیگر، نیاز است، شما به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، و ممکن است نیاز باشد دندان‌های ترمیمی را تعویض کنید. اما با توجه به دوام و ماندگاری این ایمپلنت‌ها، هزینه‌ای که برای ایمپلنت دندان‌های جلو می‌شود، مقرون به صرفه خواهد بود.

در صورتی که وضعیت و شرایط دهان و فک شما مناسب باشد، و ایمپلنت‌ها با موفقیت در جای خود ثابت شوند، می‌توان از بروز مشکلات بعدی با مراقبت‌های صحیح جلوگیری کرد.

محدودیتی برای غذا خوردن ندارید.

یکی از رایج‌ترین معضلاتی که هنگام ترمیم و جایگذاری دندان مصنوعی ایجاد می‌شود، این است که افراد باید پس از آن رژیم غذایی خود را تغییر دهند، و از خوردن برخی غذاها و نوشیدنی‌ها بپرهیزند. اما ایمپلنت‌های دندان جلو به دلیل استحکام بالایی که در لثه دارند، محدودیتی برای غذا خوردن ایجاد نمی‌کنند، و اکثر افراد می‌توانند از غذاها و نوشیدنی‌های خود لذت ببرند.

اعتماد به نفس شما با ایمپلنت دندان‌های جلو بالاتر می‌رود.

به دنبال نکته‌های بالا، از دست دادن دندان و یا داشتن دندان مصنوعی اغلب می‌تواند بر اعتماد به نفس افراد تاثیر بگذارد. معمولا افراد هنگامی که دندانی را از دست می‌دهند، اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن ندارند، و افرادی که دندان مصنوعی می‌گذارند، نگران این هستند که هنگام خندیدن و صحبت کردن، دندان‌های از جای خود حرکت کنند.

ایمپلنت‌های دندان و پروتزهای نگه دارنده آن‌ها، در استخوان فک ثابت و محکم می‌شوند، و حرکت نمی‌کنند؛ بنابراین، می‌توانید به راحتی در طول روز ارتباط برقرار کنید و از لبخند زدن نترسید.

 نحوه مراقبت از ایمپلنت‌ دندان جلو

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی آسان و راحت است، زیرا به مراقبت‌‌های مشابه دندان طبیعی نیاز دارند، یعنی حداقل دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، معاینه‌‌های منظم دندانپزشکی می‌تواند کافی باشد.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند به دلیل اینکه ایمپلنت‌های دندانی از مواد مصنوعی تهیه شده، نیازی به مراقبت ندارند، اما این موضوع واقعیت ندارد. بدون مراقبت درست، ایمپلنت‌های دندانی نیز می‌توانند دچار جرم، پلاگ، بیماری‌های لثه و عفونت شوند.

موفقیت ایمپلنت دندان جلو به موقعیت آن در دهان و میزان استخوان فک شما برای حمایت از آن بستگی دارد. عواملی مانند سیگار کشیدن نیز می‌تواند در نهایت بر موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان جلو تأثیر بگذارد. به طور کلی، ایمپلنت‌های دندانی به طور تقریبی ۹۸٪ موفقیت آمیز هستند، به این معنی که نتایج قابل پیش بینی دارند، و برای اکثریت قریب به اتفاق افراد مناسب هستند.

کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان‌های جلو

پروتز دندان جلوی برای اکثر بیماران یک روش تضمین شده و مناسب است، اگرچه برای انجام این روش درمانی، لازم است ابتدا دندان‌‌ها و استخوان‌های فک شما رشد و تکامل خود را به پایان رسانده باشند. همچنین، بزرگسالانی که تمایل دارند پروتز دندان جلو انجام دهند، باید از نظر سلامت دهان و دندان بررسی شوند؛ هیچ نشانه‌ای از بیماری پریودنتال فعال یا سایر مشکلات دندانی، نباید در کاندیداهای پروتز دندان جلو مشاهده شود.

کودکانی که دندان‌های دائمی خود را از دست داده‌اند و یا به طور مادرزادی این دندان‌ها را ندارند، برای انجام پروتز دندان جلو، باید تا سن۱۰ سالگی صبر کنند. این کودکان می‌توانند تا رسیدن به سن مناسب، از پروتز موقت دندان جلو استفاده کنند.

ایمپلنت دندان جلو چگونه است؟

برخی افراد به دلیل اینکه آگاهی کافی از فرآیند ایمپلنت ندارند از دندانپزشک می‌پرسند که ایمپلنت دندان‌های جلو چگونه است؟، در پاسخ باید بیان کنیم که در این روش، ابتدا دندانپزشک سابقه دندانی و پزشکی شما را با شما بررسی می‌کند، و در مورد جزئیات داروهایی که استفاده می‌کنید سوال می‌کند تا اگر این داروها تاثیر منفی بر درمان بگذارد، سریع‌تر اقدامات لازم انجام شود.

در هنگام معاینه، دندان پزشک شما برنامه درمانی مدنظر خود را به شما شرح خواهد داد؛  همچنین هزینه‌های ایمپلنت دندان جلو را به صورت تخمینی ارائه خواهد کرد، سپس مراحل زیر بنا به تشخیص دندان پزشک انجام خواهد شد:

تست‌های تشخیصی

معمولا برای بررسی دقیق وضعیت فک و دندان‌های جلو، دندان پزشک ابتدا یک سی تی اسکن درخواست خواهد کرد؛ همچنین ممکن است یک عکس رادیوگرافی دو بعدی نیز برای بررسی دقیق‌تر، درخواست شود. این تست ‌های تشخیصی برای بررسی دقیق ‌تر کمیت و کیفیت استخوان فک و اطمینان از مناسب بودن آن برای ایمپلنت دندان جلو استفاده می ‌شوند. همچنین، دندان پزشک شما ممکن است برای ایجاد طرح درمانی سفارشی، عکس یا قالب‌های دندانی بگیرد.

 برنامه ریزی جراحی ایمپلنت دندان‌های جلو

معمولا اطلاعات تهیه شده در طول تست‌های تشخیصی برای برنامه ریزی کامپیوتری جراحی شما، مرحله به مرحله استفاده می‌شود. در این مرحله دندان پزشک در مورد بهترین سیستم ایمپلنت و محل قرارگیری ایمپلنت، از جمله عمق و زاویه پست ایمپلنت تصمیم خواهد گرفت؛ تصاویر دیجیتال همچنین نشان می‌‌دهند که دندان ایمپلنت جدید شما پس از ترمیم کامل چگونه به نظر می ‌رسد.

این بخش یکی از مهم‌ترین مراحل برنامه ریزی برای این روش درمانی است، زیرا برای اطمینان از زیبایی و عملکرد عالی ضروری است؛ همچنین در صورت نیاز به پیوند استخوان، اغلب می‌توان مقدار کمی از مواد پیوند استخوان را همزمان با ایمپلنت دندان جلو قرار داد. درمانگر شما تمام این جزئیات را با شما در میان خواهد گذاشت، بنابراین شما به طور کامل درک خواهید کرد که در طول جراحی ایمپلنت چه اتفاقی خواهد افتاد.

پس از تکمیل طرح ایمپلنت، یک استنت جراحی برای استفاده در طول کاشت ایجاد می‌شود؛ استنت یک راهنمای یا الگوی جراحی است که در حین جراحی روی لثه قرار می‌گیرد.

کاشت ایمپلنت در لثه

معمولا عمل کاشت ایمپلنت دندان جلو در مدت کوتاهی قابل انجام است، می‌‌توان آن را با استفاده از بی ‌حسی موضعی تکمیل کرد. زمانی که جراحی از قبل برنامه ریزی می‌شود، علاوه بر اینکه پروسه جراحی سریع‌تر و آسان‌تر طی می‌شود، بهبودی سریع‌تر و نتیجه نهایی فوق العاده نیز تضمین خواهد شد.

گاهی اوقات، پس قرار گیری ایمپلنت دندان جلو در لثه لازم است مدتی صبر کنیم تا لثه ترمیم شود، و بافت اطراف ایمپلنت شکل بگیرد. در این شرایط، ممکن است دندان پزشک یک کلاهک یا دندان موقت بر روی پروتز بگذارد تا بافت لثه ترمیم شود.

قرار دادن دندان ایمپلنت

همانطور که اشاره شد، در صورتی که در طول پروسه نیاز به یک پروتز موقت داشته باشید، ممکن است با استفاده از بریج یا دندان موقت، ایمپلنت محافظت شود، تا به صورت کامل در بافت لثه محکم شود. هنگامی که یک دندان ایمپلنت بلافاصله پس از جراحی کاشته شود، معمولا یک دندان موقت در نظر گرفته می‌شود و به طور خاص فقط برای اهداف زیبایی طراحی شده است.

دندان‌های موقت در طول دوره بهبودی، مانند دندان طبیعی عمل نمی‌کنند و لازم است در این دوره از گاز گرفتن و خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. هنگامی که بهبودی کامل شد، دندان دائمی شما بر روی ایمپلنت دندان جلو قرار می‌گیرد، عملکردی مشابه دندان طبیعی خواهد داشت،  زیبایی و استحکام آن از دندان‌های عادی نیز بیشتر خواهد بود.

بهترین تکنیک ایمپلنت دندان‌های جلو چیست؟

بهترین گزینه برای ایمپلنت دندان‌های جلو انتخاب ایمپلنت فوری دندان است. مزایای ایمپلنت‌های دندانی یک روزه نسبت به ایمپلنت‌های معمولی عدم استفاده از پروتز متحرک و تسریع در فرآیند کاشت دندان در همان روز با کمترین تعداد مراجعه است. از این روش کاشت ایمپلنت دندان برای بیمارانی که حساس به زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاشت دندان فوری معمولاً برای بیمارانی توصیه می‌شود که:

  • دندان‌های جلویی آسیب دیده یا از دست رفته دارند.
  • نگران از دست دادن دندان هستند.
  • به زمان و هزینه حساس هستند.
  • نمی‌خواهید چندین عمل جراحی دندان انجام دهند.
  • به دنبال ایمپلنت All-On-4 هستید.

سخن آخر

ایمپلنت دندان جلو، در حال حاضر یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند. این ایمپنت‌ها به خصوص در دندان‌ها جلو اهمیت زیادی دارند، زیرا علاوه بر عملکردی که بر عهده دارند، نقش به سزایی در زیبایی و اعتماد به نفس فرد خواهند داشت.

انجام ایمپلنت دندان جلو نیازمند تبحر و تجربه بالایی است و موفقیت آن علاوه بر شرایط فک و دهان فرد، به نحوه انجام جراحی نیز بستگی دارد. دکتر مهدی سزاوار، یکی از بهترین متخصص جراحی فک و صورت در تهران هستند، که تجربه سال‌ها فعالیت درمانی و آموزشی ایشان، رضایت مراجعین را تضمین کرده است.

سوالات متداول

مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان جلو چقدر است؟

مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان جلو معمولا 3 تا 6 ماه است. در این مدت، باید از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.

هزینه ایمپلنت دندان جلو چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان جلو با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع ایمپلنت، تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز، و موقعیت دندان‌های از دست رفته متفاوت است. در مجموع، هزینه ایمپلنت دندان جلو بیشتر از سایر روش‌های جایگزینی دندان مانند بریج یا دندان مصنوعی است.

معایب ایمپلنت دندان جلو چیست؟

از معایب این روش می‌توانیم به هزینه بالا، عفونت و شکستگی اشاره کنیم.

آیا ایمپلنت دندان جلو دردناک است؟

از آنجا که برای ایمپلنت دندان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ بنابراین درد زیادی در حین این جراحی احساس نمی‌شود. با این حال، ممکن است پس از جراحی کمی درد و ناراحتی حس شود که این درد را معمولاً با داروهای مسکن کنترل می‌کنند.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

تراکم استخوان فک برای ایمپلنت

کاهش تراکم استخوان‌های بدن به هر دلیلی را پوکی استخوان می‌نامند. این نوع بیماری بر ساختار همه استخوان‌های بدن از جمله استخوان فک تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *