تمام مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک و صورت

آخرین تاریخ بروزرسانی: 17 اسفند 1402

پس از انجام یک عمل جراحی برای تغییر موقعیت فک بالا، فک پایین یا هر دو، باید به چندین جنبه از مراقبت‌های بعد از عمل توجه کرد تا زمان بهبودی تا حد امکان تسریع شود.

از آنجایی که جراحی باعث ایجاد درد در عضلات و استخوان‌های فک و همچنین لب‌ها، بینی و سایر نواحی صورت می‌شود، انجام کارهایی مانند خوردن، نوشیدن و تمیز کردن دندان‌ها مشکل خواهد شد.

مواردی که در ادامه گفته می‌شود باید به طور مداوم و با دقت انجام شود تا از مشکلات بعد از عمل جلوگیری شود. در ادامه این مقاله از سایت دکتر سزاوار متخصص جراحی دهان، فک و صورت به تمامی توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک و صورت پرداخته‌ایم که می‌خوانید:

نحوه مصرف نوشیدنی‌ها بعد از جراحی زاویه سازی فک و صورت

مصرف مایعات بعد از زاویه سازی فک

پس از زاویه سازی فک معمولاً مقداری بی حسی در لب بالا و یا پایین وجود خواهد داشت. هنگامی که این بی حسی با تورم صورت و درد ناشی از برش‌های داخل دهان ترکیب می‌شود، ممکن است یک کار آسان مانند نوشیدن را تا حدودی دشوار کند. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

در صورت امکان سعی کنید از یک فنجان برای نوشین مایعات استفاده کنید

یک حوله زیر چانه خود قرار دهید و مقدار کمی مایع را داخل فنجان بریزید. سر خود را کمی به عقب ببرید و سعی کنید در حین ریختن مایعات، دهان خود را کمی باز کنید.

مصرف مقادیر کافی مایعات پس از جراحی ضروری است و باید حداقل یک و نیم لیتر مایعات در روز مصرف کنید. توجه داشته باشید که باید از نوشیدنی‌های مایعات گازدار پرهیز کنید.

استفاده از داروها بعد از جراحی زاویه سازی فک

ممکن است پس از جراحی فک چندین نوع نسخه دارو برای شما تجویز شود که عبارتند از:

داروی ضد درد: این دارو فقط در زمانی که احساس ناراحتی قابل توجهی می‌کنید باید مصرف شود. اگر درد شدید باشد، ممکن است داروهای مسکن تجویزی توصیه شود.

با این حال، اگر فشار یا ناراحتی خفیفی را تجربه کردید، سعی کنید از داروهای بدون نسخه با قدرت کمتری مانند پاراستمول، نوروفن و غیره استفاده کنید. به همین منظور بهتر است داروی تسکین درد خود را در شب مصرف کنید تا خواب راحتی داشته باشید.

آنتی بیوتیک‌ها: ممکن است برای شما یک نسخه آنتی بیوتیک مانند آگمنتین و غیره تجویز شود. این آنتی بیوتیک‌ها باید در فاصله زمانی مناسب که در هنگام ترخیص توضیح داده شده است مصرف شوند. مطمئن شوید که هیچ دوزی را تا زمانی که دارو تمام نشده از دست ندهید.

برخی از انواع آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند اثربخشی قرص‌های ضد بارداری را کاهش دهند. لطفا در صورت داشتن هرگونه نگرانی با متخصص زنان خود تماس بگیرید.

داروهای ضد احتقان: به دنبال جراحی ارتوگناتیک، ممکن است گرفتگی قابل توجهی در بینی و سینوس‌ها ایجاد شود. در صورت لزوم می‌توان داروهای ضداحتقان مانند قطره بینی اوتریوین و غیره را برای 7 تا 10 روز پس از جراحی مصرف کرد.

اسپری بینی: این اسپری را می‌توان در فواصل 4-6 ساعت برای کمک به بهبود تنفس از طریق بینی استفاده کردد. به منظور جلوگیری از استفاده بیش از حد از اسپری بینی، می‌توان آن را با مخلوط آب نمک ساده جایگزین کرد. پماد لب: 10 روز اول بعد از عمل برای مرطوب نگه داشتن لب‌ها از وازلین یا بالم لب استفاده کنید.

مصرف غذا بعد از زاویه سازی فک و صورت

رژیم غذایی بعد از زاویه سازی فک

در ابتدا، مصرف مقادیر کافی غذا در 3 وعده دشوار خواهد بود، به همین منظور سعی کنید 5 تا 6 بار در روز غذا بخورید و هر بار وعده‌های کوچک انتخاب کنید. در این میان می‌توانید با یک مشاوره تغذیه نیز مشورت کنید تا با ارائه برنامه غذایی مناسب بهترین مواد غذایی مورد نیاز بدن را انتخاب کند.

در ادامه توصیه ‌های غذایی بعد از زاویه سازی فک را می‌خوانید:

برای 7 روز اول پس از جراحی: در هفته اول بعد از جراحی رژیم غذایی باید یک رژیم غذایی مایع باشد که می‌تواند شامل سوپ، هر غذایی با قوام غذای بالا یا غذاهای مخلوط شده باشد. همچنین می‌توانید غذاهایی مانند پوره سیب زمینی، فرنی و پودینگ برنج نیز مصرف کنید.

برخی از مکمل‌های رژیم غذایی یا جایگزین‌های مشابه ممکن است یک یا دو بار در روز برای افزایش کالری دریافتی استفاده شود. تا 2 روز پس از جراحی از مصرف لبنیات خودداری کنید.

روز 7 تا 14 پس از جراحی: در این دوره رژیم غذایی شما باید شامل غذاهایی باشد که قوام بسیار نرم دارند و به حداقل جویدن نیاز دارند مانند ماکارونی و تخم مرغ همزده.

2 هفته تا 5 تا 6 هفته پس از جراحی: در این مرحله می‌توان غذاهای نرم مانند گوشت چرخ کرده یا گوشت خرد شده در قطعات کوچک، ماهی و مرغ خرد شده مصرف کرد. به یاد داشته باشید، نکته مهم پرهیز از مصرف غذاهایی است که نیاز به فشار بین دندان‌ها دارند.

بعد از 5-6 هفته: در این زمان خوردن بسیار راحت‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که چند هفته طول می کشد تا فک به طور کامل بهبود یابد، بنابراین بهتر است در این مدت غذا را تکه تکه کنید. از خوردن غذاهایی مانند پیتزا، سیب، گوشت سفت و غیره حداقل تا 10 هفته پس از جراحی باید اجتناب کنید.

بهداشت دهان و دندان بعد از زاویه سازی فک و صورت

عدم مصرف سیگار و دخانیات بعد از زاویه سازی فک

تمیز نگه داشتن تمام نواحی داخل دهان بعد از جراحی بسیار مهم است. پس از خوردن غذا باید دندان‌های خود را مسواک بزنید و دهان خود را بشویید. از آنجایی که به احتمال زیاد پنج تا شش بار در روز غذا می‌خورید، باید در هر یک از این فواصل، دندان‌های خود را تمیز کنید.

در هنگام مسواک زدن ممکن است کمی درد و سختی در باز کردن دهان خود داشته باشید که باعث می‌شود نتوانید تمام دندان‌های خود را تمیز کنید. نگران نباشید این مشکل در طول زمان برطرف خواهد شد.

هر بار که دندان‌های خود را مسواک می زنید، مقدار کمی خمیر دندان را روی مسواک قرار دهید و تمام قسمت‌های بریس‌ها و آتل‌ها را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید.

دهان خود را با آب نمک گرم یا دهان شویه کورسودیل کاملاً بشویید. حداقل تا 8 هفته پس از جراحی نباید سیگار بکشید یا از سایر محصولات تنباکو استفاده کنید، چراکه استعمال دخانیات می‌تواند باعث مشکلات شدید شود.

تمرینات مورد نیاز بعد از زاویه سازی فک

بلافاصله پس از جراحی: از آنجایی که جراحی باعث ایجاد درد در عضلات و استخوان‌های فک می‌شود، حرکت در ابتدا دشوار خواهد بود. در هفته اول تا ده روز پس از جراحی ورزش خاصی را توصیه نمی‌شود.

10-14 روز پس از عمل: جلوی آینه بایستید و سعی کنید دهان خود را باز و بسته کنید. بعد از ده روز باید بتوانید حداقل یک انگشت بین دندان‌های خود قرار دهید.

به سادگی فک خود را باز و بسته و سپس به پهلو حرکت دهید. استفاده از کمپرس گرم کنار صورت قبل از این تمرینات می‌تواند مفید باشد. به خاطر داشته باشید که از انگشتان خود برای باز کردن فک استفاده نکنید.

4-8 هفته پس از جراحی: در این زمان باید بتوانید 2 انگشت خود را به راحتی بین دندان‌های خود قرار دهید و می‌توانید از فشار ملایم انگشت برای کشش عضلات فک خود استفاده کنید. در هفته هشتم شما باید بتوانید 3 انگشت خود را بین دندان‌های خود قرار دهید.

توجه داشته باشید که حداقل تا یک ماه پس از جراحی از انجام ورزش‌ها، بلند کردن سنگین یا فعالیتی که فشار خون یا نبض را بالا می‌برد، خودداری کنید.

چرا که رگ‌های خونی هنوز پس از جراحی در حال بهبود هستند و هرگونه افزایش فعالیت ممکن است باعث خونریزی شود. ممکن است بعد از 2 هفته ورزش‌های ملایم (مثلاً راه رفتن روی تردمیل) را شروع کنید، اما تا 4 تا 6 هفته پس از جراحی هیچ فعالیتی انجام ندهید. از هر گونه ورزش تماسی، هر ورزش با توپ یا هر ورزش تهاجمی خودداری کنید.

علائم هشدار دهنده عوارض

علائم زیر ممکن است نشانه عفونت یا سایر عوارض باشد. بنابراین، در صورت بروز آنها باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.
قرمز شدن پوست
افزایش تورم
افزایش یا درد بیش از حد
بوی بد از دهان
تب یا لرز
خونریزی داخل دهان

یادداشت پایانی
در این مقاله تلاش کردیم به تمامی مراقبت های بعد از زاویه سازی فک و صورت اشاره کنیم. شما می‌توانید برای انجام این جراحی به مطب دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی به نشانی میدان ونک، خ گاندی شمالی، ک صانعی شرقی، پلاک ۷، واحد ۲ مراجعه کنید.

و یا برای رزرو وقت و یا پرسش در خصوص انواع جراحی فک و صورت و ایمپلنت دندان به صفحه اینستاگرام دکتر سزاوار به آدرس @drsezavaromfs مراجعه کرده و یا از طریق تلفن تماس ۰۲۱۸۸۷۸۴۱۷۲ – ۰۲۱۸۸۷۸۴۹۶۷ و شماره واتساپ ۰۹۰۲۲۵۴۲۴۴۸ با مطب ارتباط برقرار کنید.

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

علت سفت شدن فک

قفل شدن فک

سفت یا قفل شدن فک می‌تواند برای سایر قسمت‌های بدن مثل سر، گوش، دندان، صورت و گردن درد ایجاد کند. شدت درد ناشی از سنگین

همه چیز درباره جراحی فک بالا

زمانی که اصلاح دندان‌ها به تنهایی با ارتودنسی امکان پذیر نباشد؛ جراحی فک توصیه  می‌شود. به عبارت دیگر جراحی فک بالا یا پایین به دلیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *