قیمت قطعات ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان می‌تواند کل زندگی شما را تغییر دهد، اما هزینه قابل توجهی دارد. اگر دندان‌‌‌‌‌های از دست رفته یا پوسیده دارید و نگران نحوه پرداخت هزینه ایمپلنت هستید، مهم است که بدانید هر مرحله از انجام ایمپلنت دندان چه مقدار هزینه خواهد داشت.  همچنین مهم است که قیمت قطعات ایمپلنت دندان را نیز بدانید تا با بررسی و با توجه به میزان بودجه قطعات مورد نیاز را انتخاب کنید. در ادامه به قیمت قطعات ایمپلنت دندان، عواملی که بر هزینه ایمپلنت دندان تاثیرگذار است و همچنین معرفی انواع قطعات پرداخته‌ایم:

ایمپلنت‌ دندان چیست؟

ایمپلنت‌ دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک ریشه دندان مصنوعی است که با جراحی در استخوان فک کاشته می‌شود. این جراحی یک گزینه جایگزین دندان پس از از دست دادن یا کشیدن دندان است.

ساختار ایمپلنت دندانی و نحوه کار آن‌ها

بدنه ایمپلنت دندانی از سه قطعه تشکیل شده است که عملکرد‌‌‌‌های مختلفی را انجام می‌دهند:

 • ایمپلنت (یا پیچ) به عنوان ریشه مصنوعی دندان عمل می‌کند.
 • اباتمنت محل اتصال بین پیچ ایمپلنت و روکش است.
 • تاج دندان که در بالای اباتمنت قرار دارد. آن‌ها با شکل و ظاهر دندان‌های طبیعی شما مطابقت دارند.

میانگین هزینه ایمپلنت دندان

میانگین هزینه ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت دندان برای هر فرد متفاوت است، که معمولاً شامل قرار دادن پست، اباتمنت و تاج می ‌شود، با این حال ممکن است هزینه‌‌‌‌‌های جانبی مورد نیاز مانند پیوند استخوان، کشیدن دندان یا سی تی اسکن نیز بر هزینه نهایی تاثیرگذار باشد.

عوامل تاثیرگذار برهزینه نهایی ایمپلنت دندان

 • وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار: اگر فقط به یک پست و تاج ساده نیاز دارید، هزینه این روش به طور قابل توجهی کمتر از زمانی است که دهان شما نیاز به پیش درمانی قابل توجهی داشته باشد.
 • کیفیت مواد: کیفیت مواد در هزینه نقش خواهد داشت. ایمپلنت‌ها ممکن است از زیرکونیوم، تیتانیوم یا مواد دیگر ساخته شوند.
 • شهرت و سطح تجربه: دندانپزشک و متخصصان ایمپلنت با سطح مهارت بالاتر و در نتیجه تقاضای بیشتر، هزینه بیشتری دارند.

توجه داشته باشید که هزینه کل ایمپلنت دندان باید در طول مشاوره اولیه برای شما روشن شود. این اولین قدم برای کسانی است که به کاشت ایمپلنت دندان فکر می‌کنند. دندانپزشک شما روند کاشت، انتظارات برای بهبود کوتاه مدت و بلند مدت و کل هزینه‌ها را مشخص می‌کند. آن‌ها همچنین هرگونه سؤالی را که ممکن است داشته باشید پاسخ می‌دهند و یک برنامه درمانی سفارشی بر اساس نیاز‌‌‌‌های شما طراحی می‌کنند. دکتر مهدی سزاوار متخصص جراحی دهان فک و صورت و همچنین استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه می توانند در این زمینه مشاوره لازم را جهت کسب نتیجه ایده‌آل و موفق به بیماران ارائه دهند.

هستند.

قیمت قطعات ایمپلنت دندان

به طور کلی سه قطعه کل هزینه ایمپلنت دندان را تشکیل می‌دهد:

 • پست
 • اباتمنت یا تکیه‌گاه
 • تاج

پست ایمپلنت

بیشترین قیمت قطعات ایمپلنت دندان متوجه قطعه‌ای به نام پست است. قرار دادن پست این تهاجمی‌ترین بخش فرآیند کاشت است. یک جراح دهان، لثه را باز می‌کند تا استخوان در معرض دید قرار گیرد و سپس سوراخ‌‌‌‌های کوچکی برای قرار دادن پست در استخوان ایجاد می‌کند. این پست در عمق استخوان قرار می‌گیرد و اطمینان حاصل می‌شود که به اندازه کافی ایمن است تا دندان مصنوعی را برای تمام عمر در جای خود نگه دارد.

هنگامی که پست در استخوان فک محکم می‌شود، استخوان روی آن رشد می‌کند و با آن ترکیب می‌شود – فرآیندی که به عنوان osseointegration شناخته می‌شود. در نتیجه، پست به یک ریشه محکم و غیرقابل حرکت برای ایمپلنت شما تبدیل می‌شود. در حالی که استخوان و لثه بهبود می یابند، دندانپزشک شما می‌تواند یک دندان مصنوعی موقت برای پوشاندن شکاف و حفظ لبخند شما تهیه کند. از آنجایی که پس از عمل مستلزم دست ماهر یک جراح دهان و متخصص بیهوشی با تجربه است، این امر پرهزینه ترین بخش فرآیند کاشت است.

اباتمنت یا تکیه گاه

بخشی از قیمت قطعات ایمپلنت دندان مربوط به قطعه اباتمنت است. هنگامی که فرآیند استئواینتگراسیون کامل شد، جراح دهان باید اباتمنت را قرار دهد، قطعه‌ای که از پست به بالا کشیده و در نهایت تاج به آن متصل می‌شود.

در حالی که اباتمنت به اندازه قرار دادن پست تهاجمی نیست، با این حال معمولاً نیاز به جراحی جزئی سرپایی دارد تا لثه در معرض دید قرار گیرد تا بتوان اباتمنت را محکم در پست قرار داد. جراح معمولا از یک بی‌حس کننده موضعی برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی استفاده می‌کند. هنگامی که اتصال کامل شد، بافت لثه در اطراف اباتمنت بسته می‌شود.

تاج

تاج پوششی شبیه یک دندان واقعی است. پس از بهبود اباتمنت برای حدود دو هفته، دندانپزشک می‌تواند تاج را بچسباند. از قالب‌ها برای طراحی و ایجاد دندان استفاده می‌شود. این مرحله به کمک تکنسین‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی ماهر نیاز دارد، به همین دلیل است که هزینه به خودی خود قابل توجه است. هزینه نیزمی‌تواند تحت تأثیر نوع تاج باشد: متحرک یا ثابت.

 • تاج متحرک مانند پروتز کامل یا جزئی عمل می‌کند. این ایمپلنت حاوی دندان‌‌ها و لثه‌‌‌‌‌های مصنوعی است که از طریق یک قاب فلزی به اباتمنت متصل می‌شوند و می‌چسبند. این گزینه مقرون به صرفه‌تر است، به خصوص برای بیمارانی که به چندین ایمپلنت نیاز دارند.
 • تاج ثابت دائمی است و روی تکیه گاه تکی پیچ می‌شود و به گونه ای طراحی شده است که تا آخر عمر دوام بیاورد. برای بیمارانی که به چندین ایمپلنت نیاز دارند، ممکن است چندین تاج به هم متصل شوند.

دندانپزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام روش به بهترین وجه با نیاز‌ها و بودجه شما مطابقت دارد.

تکنیک‌ها و مواد کاشت دندان

تکنیک‌ها و مواد کاشت دندان

بعد از توضیح درباره قیمت قطعات ایمپلنت دندان بد نیست در مورد تکنیک و مواد کاشت نیز بدانید چراکه انواع آن می‌تواند به هزینه نهایی تاثیرگذار باشد. ایمپلنت‌‌‌‌های دندانی به دو شکل مختلف وجود دارند که عبارتند از:

ایمپلنت اندوستال

ایمپلنت اندوستئال (ایمپلنت شکل ریشه) امروزه رایج‌ترین نوع ایمپلنت مورد استفاده هستند. ایمپلنت‌های اندوستال با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند و با گذشت زمان با استخوان طبیعی پیوند می‌یابند.

ایمپلنت ساب پریوستئال

ایمپلنت ساب پریوستئال کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، آن‌ها برای افرادی که استخوان فک طبیعی کافی برای حمایت از ایمپلنت اندوستال ندارند، گزینه بهتری هستند. ایمپلنت ساب پریوستال در زیر لثه (روی یا بالای استخوان فک) قرار می‌گیرد.

4 نوع ایمپلنت دندان

در کنار قیمت قطعات ایمپلنت دندان، نوع ایمپلنت دندان نیز بر هزینه نهایی تاثیرگذار است. انواع مختلفی از ایمپلنت ‌‌‌‌های دندانی موجود است:

1. ایمپلنت تک دندان

یک ایمپلنت دندان زمانی ایده آل است که یک دندان از دست رفته باشد و شما بخواهید آن را برای زیبایی، راحتی و عملکرد جایگزین کنید.

2. پل پشتیبانی شده از ایمپلنت

بریج ‌‌‌‌های دارای ایمپلنت برای افرادی که چندین دندان از دست رفته دارند ایده آل هستند. ایمپلنت به عنوان یک تکیه‌گاه برای بریج (به جای دندان طبیعی) عمل می‌کند.

بریج دندانی ثابت با جلوگیری از حرکت دندان‌های دیگر، عملکرد خود را بازیابی می‌کند. همچنین عملکرد‌‌‌‌های خوردن و صحبت کردن را بهبود می‌بخشد.

3. ایمپلنت دندان All-on-4

ایمپلنت All-on-4 زمانی توصیه می‌شود که بیمار به دنبال راه حلی مطمئن برای بسیاری از دندان ‌‌‌‌های از دست رفته باشد. این نوع کل فک بالا یا پایین (یا هر دو قوس) را بازیابی می‌کند. ایمپلنت All-on-4  یک ترمیم دائمی است، با این حال، اوردنچر را می‌توان برای تمیز کردن و معاینه دندان برداشت.

4. ایمپلنت دندان 3 به 6

جایگزینی برای دندان مصنوعی نگهدارنده ایمپلنت، ایمپلنت 3 به 6 اس که شامل سه پل دندانی مجزا است که به شش ایمپلنت دندانی متصل شده‌اند.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت ‌‌‌‌های دندانی به شرح زیر است:

به شما امکان می‌دهد به طور معمول بجوید و صحبت کنید

 • طراحی شده تا شبیه دندان‌‌‌‌های طبیعی شما باشد و عزت نفس شما را بهبود بخشد
 • با ارائه پشتیبانی مستقل، استرس روی دندان‌‌‌‌های طبیعی باقیمانده شما را کاهش می‌دهد
 • استخوان را حفظ می‌کند
 • به جلوگیری از کاهش ارتفاع فک کمک می‌کند
 • تمیز کردن و مراقبت آسان
 • با مراقبت مناسب، ایمپلنت بین 15 تا 25 سال دوام می‌آورد

یادداشت پایانی

توجه داشته باشید که دارو‌‌‌‌های ضد درد و آنتی بیوتیک‌ها معمولا بعد از عمل تجویز می‌شوند. مهم است که فقط غذا‌‌‌‌های نرم بخورید و عادات مراقبت از دهان را در طول فرآیند بهبودی انجام دهید. مصرف الکل، کافئین و تنباکو را محدود کنید تا بهترین نتیجه را ببینید. معاینات منظم در چند ماه اول پس از عمل ضروری است. همچنین باید معاینات منظم دندانپزشکی بعد از جراحی را دنبال کنید. توجه داشته باشید برای هرگونه جراحی چه جراحی زیبایی مثل بوکال فت یا جراحی درمانی مثل ایمپلنت دندان باید مراقبت‌های لازم برا برای دستیابی به نتیجه بهتر جدی بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بهترین جراح فک، صورت و زیبایی تهران

مقالات مرتبط

پیوند استخوان دندان چیست؟

پیوند استخوان دندان چیست

ایمپلنت یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال جایگزینی دندان از دست رفته هستند، اما برای حمایت از آنها به ساختار استخوانی سالم در

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

پیوند استخوان در ایمپلنت درد دارد

ایمپلنت‌ دندان، دندانپزشکی مدرن را متحول کرده است. آنها راهی موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در اثر عفونت، ضربه، پوسیدگی شدید دندان یا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *