نکات مهمی که درباره عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید

ایمپلنت دندان و عوارض آن در بلند مدت

هر چند که خیلی از افراد از ایمپلنت دندان به عنوان یک فرآیند زیبایی نام می‌برند اما در واقع با توجه اینکه نداشتن دندان در هضم غذا و عمل جویدن اخلال زیادی ایجاد می‌کند و در نهایت باعث مشکلات گوارشی می‌شود، پس باید بگوییم ایمپلنت یک فرایند درمانی است. اگر مایل به دانستن عوارض ایمپلنت دندان هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

در این مطلب می خوانیم:

قطعا این فرایند هم مانند خیلی از مراحل درمان و یا درمان‌ها در صورت رعایت نکردن یک سری از نکات توسط خودتان و همینطور توسط پزشک باعث بروز یک سری عوارض خواهد شد.

همینطور داشتن یک سری بیماری‌ها بستر را برای روز این عوارض مهیا خواهد کرد که به همه این موارد خواهیم پرداخت تا بتوانید تصمیم درست‌تری جهت انجام ایمپلنت بگیرید.

از آن جایی که ایمپلنت توسط یک فلز که به صورت پیچ است داخل استخوان در لثه قرار می‌گیرد، پس قطعا شرایط لثه باید مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر تا به الان دچار بیماری مثل عفونت لثه بوده‌اید، شما در معرض خطر بیشتری برای لق شدن ایمپلنت و یا تورم لثه هستید.

چند دسته از افرادی که در معرض خطر عفونت لثه بعد از ایمپلنت دندان هستند:

  • افرادی که دیابت دارند(دیابت کنترل نشده)
  • افردی که دارای بیماری رماتیسم مفصلی هستند
  • کسانی که سیگار می‌کشند
  • و اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنید شما هم جز این دسته از افراد قرار خواهید گرفت .
هزینه ایمپلنت دندان

اگر بعد از ایمپلنت دندان لثه شما دچار تورم شد و یا حس چشایی خود را از دست دادید، امکان دارد که شما جز دسته از افرادی باشید که به فلز تیتانیوم حساسیت دارند.گرچه حساسیت به تیتانیوم بسیار نادر است.

عوارض ایمپلنت در دراز مدت

یک سری از عوارض در دراز مدت خودشان را نشان می‌دهند و البته که این عوارض برای همه اتفاق نمی‌افتد و این مسئله مهم مستقیم به انتخاب پزشک شما بستگی دارد.ازجمله مسائل پس از کارگذاری ایمپلنت صدمه به اعصاب حسی در دندانهای فک پایین است که عمدتا ناشی از آسیب عصب آلوئولر تحتانی است که در ادامه تغییرات حسی را بدنبال خواهدداشت.  صدمات عمدتا درلب پایین وزبان(کناره زبان)ملاحظه میشودکه ناشی ازصدمه عصب زبانی وصدمه به عصب الوئولرتحتانی است.

ایمپلنت دندان در تهران

در صورتی که بعد از ایمپلنت لثه شما عفونت کند، این عفونت موجب از بین رفتن لثه و استخوان خواهد شد در نهایت پایه ایمپلنت لق خواهد شد و حتی باعث افتادن ایمپلنت می‌شود.

کشیدن سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل عفونت است، چرا که سبب جلوگیری از گردش خون خواهد که این امر موجب کند شدن فرایند التیام لثه و ایجاد بستری مناسب برای عفونت است.

عوارض ایمپلنت فوری

این نوع ایمپلنت که در یک جلسه انجام می‌شود اگر تحت نظر پزشکی حاذق صورت نگیرد به دلیل انجام شدن تمام مراحل در یک جلسه و در نهایت فشرده کردن پروسه ایمپلنت امکان دارد عوارض زیادی داشته باشد.

عوارض ایمپلنت در دوران بارداری

به چند دلیل ایمپلنت در دوران بارداری توصیه نمی‌شود:

اول: با اشعه ایکس سلامت استخوان فک تعیین می‌شود که امکان ضرر برای زنان باردار وجود دارد.

دوم: استفاده از داروهای بی‌حسی یکی دیگر از مهم‌ترین نکته‌ها برای منع ایمپلنت کردن در زنان باردار است.

سوم: جنین در دوران بارداری از بدن مادر تغذیه می‌کند و این امر باعث ضعف بدن در مادر می‌شود و نشستن ساعت‌های طولانی می‌تواند برای مادر خطرناک باشد.

در صورتی که در دوران بارداری به ایمپلنت نیاز دارید سعی کنید با مشورت با یک پزشک حاذق روشی جایگزین موقت پیدا کنید.

ایمپلنت دندان ارزان

نتیجه گیری

در صورتی که ایمپلنت در پروسه‌ای درست، با چک کردن کامل استخوان فک و شرایط لثه پیش از شروع فرایند ایمپلنت و انتخاب پزشک حاذق برای انجام مراحل ایمپلنت و مراقبت‌ها و بهداشت دهان و دندان را به خوبی انجام دهید، عوارضی برای شما نخواهد داشت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای