ایمپلنت دندان

قبل از این‌که ایمپلنت وارد علم دندانپزشکی شود شما مجبور بودید دندان‌های مصنوعی را جایگزین دندان‌های از دست رفته بکنید، ولی با آمدن ایمپلنت دندان دیگر نگران جایگزین برای دندان‌های شکسته نخواهید بود . چون دندان ایمپلنت‌شده کاملا طبیعی و شبیه دندان قبلیتان خواهد شد.

ایمپلنت‌ها پیچ‌هایی از جنس فلز سازگار با بدن هستند که با روش جراحی زیر لثه در داخل استخوان جای داده می‌شوند. وقتی این پیچ‌ها در جای خود قرار گرفتند به دندانپزشک این امکان را می‌دهند تا با استفاده از پروتز‌های دندانی روکش ایمپلنت را بر روی آن‌ها قرار دهند و با این کار شما دندان‌هایی سالم و زیبا و کاملا طبیعی خواهید داشت.

دکتر مهدی سزاوار
متخصص جراحی دهان فک وصورت
تصحیح روابط فکی وصورتی، تصحیح ناقرینگی های صورتی،
جراحی بینی(رینوپلاستی)،جراحی پلک (بلفار پلاستی)،
ایمپلنت های دندانی، جراحی دهان
جراحی زیبایی صورت

مقایسه پل دندان و ایمپلنت

امروزه راهکارهای ترمیمی بسیاری برای دندان‌ها وجود دارد که پل دندان و ایمپلنت دو نمونه از آن‌ها هستند. زمانی که فردی یک یا چند دندان خود را به هر دلیلی از دست می‌دهد، باید سریعا آن‌ها را جایگزین کند. خالی ماندن جای دندان‌ها پیش از هر چیز در ظاهر هر فرد و لبخند او تأثیر دارد. همچنین خالی ماندن طولانی جای دندان باعث آسیب رسیدن به لثه، استخوان‌های فک و دندان‌های مجاور آن می‌شود. دو روش مهم برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، پل دندان و ایمپلنت هستند. بسیاری از بیماران نمی‌دانند چرا پزشک یکی از آن‌ها را برایشان انتخاب کرده است.

بهترین روش برای مقایسه دو متد درمانی مختلف، بررسی مزایا و معایب آن‌هاست. به همین دلیل قصد داریم توضیحاتی در مورد مزایا و معایب هر کدام از روش‌های پل دندان و ایمپلنت ارائه دهیم. مزایای بریج دندان شامل موارد زیر است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله سایت dentalimplantcostguide را مطالعه کنید.

مقایسه ایمپلنت دندان و پل دندان

آیا کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان امکان پذیر است؟

امروزه ایمپلنت‌های دندانی به عنوان یکی از موثرترین موارد برای جایگزینی دندان‌های دائمی حذف شده به شمار می‌روند. پزشکان باید پیش از انتخاب این متد درمان، شرایط جسمانی بیمار خود را به صورت کامل بررسی کنند. کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان ممکن است چالش برانگیز باشد، اما غیر ممکن نیست. استخوان سالم یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت فرآیند کاشت ایمپلنت (Osseointegration) به شمار می‌رود. به همین دلیل کاشت ایمپلنت برای بیماران با پوکی استخوان یک تهدید بالقوه به شمار می‌رود.

حدود ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند. احتمال ابتلای خانم‌ها به خصوص بعد از یائسگی نسبت به آقایان بیشتر است.

مقایسه ایمپلنت دندان و روت کانال تراپی
مدت زمان ایمپلنت دندان

روت کانال تراپی | درمان پوسیدگی دندان با درمان ریشه

روت کانال تراپی یا درمان ریشه، یکی از روش های درمانی دندان های پوسیده است که معمولا بیمار نیز درد زیادی را پیش از شروع درمان تجربه می کند. مهارت دندانپزشک و درمان به موقع در این روش از اهمیت زیادی برخوردار است.

پیش از شروع روت کانال تراپی، نیاز به انجام بی حسی موضعی در سمت دندان است. دندانپزشک باید پوسیدگی های دندان را به خوبی پاکسازی کرده و به بخش کانال ریشه دندان وارد شود. در این مرحله باید کانال ریشه خشک شود و پیش از آن، طول ریشه از طریق دستگاه اندازه گیری خواهد شد.

در این مرحله دندانپزشک، کانال ریشه را کاملا ضدعفونی کرده و آن را خشک می کند. با خالی شدن پالپ، باید کانال به وسیله مواد جایگزین پر شود. با پر کردن کانال، نوبت به پر کردن جای پوسیدگی های دندان که پیشتر تراشیده شد نیز می رسد.

در این مرحله تاج دندان ترمیم شده و در صورتی که میزان پوسیدگی بسیار زیاد بوده و دندان ضعیف شده باشد، دندانپزشک پیشنهاد استفاده از روکش دندان را خواهد داد. در نظر داشته باشید که پس از  خارج کردن عصب و درمان ریشه، ممکن است میزان زیادی از تاج و مینای دندان و همین طور عاج دندان تراشیده شده و مورد ترمیم قرار گرفته باشد. از این روی در چنین شرایطی دندان آسیب پذیری بیشتری پیدا خواهد کرد و غالبا روکش دندان، بهترین روش برای حفظ آن در دراز مدت به شمار می آید.

زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

در ابتدا باید گفت که در این خصوص همه چیز تا حدودی بستگی به وضعیت بیمار و مدت زمانی که از وقت از دست دادن دندان یا دندان های وی گذشته است، خواهد داشت. بیمارانی که به تازگی دندان خود را به هر دلیلی از دست داده و برای ایمپلنت کردن آن ها مراجعه می کنند، دوره انتظار کمتری را سپری خواهند کرد. اما بدیهی است که در صورت گذشت زمان طولانی از خالی بودن جای دندان، مدت زمان بیشتری برای ایمپلنت کامل و به اتمام رسیدن فرآیند آن، پیش بینی خواهد شد.

به هر ترتیب لازم است که ابتدا وضعیت لثه و دندان های کناری توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی و معاینه قرار بگیرد تا در مراحل بعدی بتوان تخمین بهتری از این که ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد ارائه داد.

اما به طور معمول فرایند کاشت ایمپلنت دندان می تواند چیزی بین 4 تا 6 ماه باشد. این مدت زمان بسته به وضعیت فرد و تعداد دندان هایی که باید کاشته شوندواینکه در کدام فک کاشته شود، متغیر خواهد بود. به طور مثال اگر قرار باشد تنها یک دندان بیمار کاشته شود، بدیهی است که در پایین ترین حد زمانی این بازه و حتی کمتر از آن قرار خواهیم داشت. اما در شرایطی که تعداد بیشتری دندان در فرآیند ایمپلنت قرار بگیرند، به سقف بازه حرکت کرده و حتی ممکن است مدت زمان بیشتری را نیاز داشته باشیم.

روش های درمان دیاستما | فاصله دندان ها

فاصله بین دندان ها را دیاستما می گویند و این مورد غالبا به لحاظ زیبایی، برای افراد آزاردهنده بوده و مایل به برطرف کردن آن هستند. لبخند زیبا یکی از فاکتورهای افزایش اعتماد به نفس در زندگی شخصی و مراودات اجتماعی است و با اصلاح و زیباسازی دندان ها، می توان طرح اصلاح لبخند را با موفقیت همراه ساخت.

لازم به ذکر است که دیاستما یا فاصله بین دندان ها، گاهی اوقات به مرور زمان و خود به خود، بسته می شود و در مواردی نظیروجودفرنوم باکال چسبنده و یا به علت وجود دندان نهفته اضافی ابتدا باید نسبت به برطرف کردن علت با انجام جراحی گام برداشت که ممکن است با انجام ارتودنسی پیگیری شود و برخی اوقات دیگر، نیاز به استفاده از روش های ترمیمی خواهد بود.

ایمپلنت دندان و فاصله دندان | دیاستما
ایمپلنت دندان و عوارض آن در بلند مدت

نکات مهمی که درباره عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید !

هر چند که خیلی از افراد از ایمپلنت دندان به عنوان یک فرآیند زیبایی نام می‌برند اما در واقع با توجه اینکه نداشتن دندان در هضم غذا و عمل جویدن اخلال زیادی ایجاد می‌کند و در نهایت باعث مشکلات گوارشی می‌شود، پس باید بگوییم ایمپلنت یک فرایند درمانی است.

قطعا این فرایند هم مانند خیلی از مراحل درمان و یا درمان‌ها در صورت رعایت نکردن یک سری از نکات توسط خودتان و همینطور توسط پزشک باعث بروز یک سری عوارض خواهد شد. همینطور داشتن یک سری بیماری‌ها بستر را برای روز این عوارض مهیا خواهد کرد که به همه این موارد خواهیم پرداخت تا بتوانید تصمیم درست‌تری جهت انجام ایمپلنت بگیرید.

در نتیجه در صورتی که ایمپلنت در پروسه‌ای درست، با چک کردن کامل استخوان فک و شرایط لثه پیش از شروع فرایند ایمپلنت و انتخاب پزشک حاذق برای انجام مراحل ایمپلنت و مراقبت‌ها و بهداشت دهان و دندان را به خوبی انجام دهید، عوارضی برای شما نخواهد داشت.

مراقبت از ایمپلنت دندان

دندانپزشک ها همیشه توصیه می کنند که در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، حتما از دهانشویه ها نیز برای بهداشت دهان و دندانی استفاده نماییم. اما باید دید که فواید و مضرات دهانشویه ها چه هستند و روش استفاده صحیح از آن ها چگونه است.

هرگز بیش از اندازه توصیه شده در هر بار استفاده از دهانشویه، مصرف نکنید. مقدار بهینه برای دهانشویه های حاوی فلوراید، 10 سی سی در هر بار شستشو است. پس از آن دهانشویه را برای چیزی در مدت 30 ثانیه در دهان نگه داشته و آن را در تمام محیط حفره دهان خود، بچرخانید تا با تمامی سطح دندان ها و لثه، تماس پیدا کند.

دهانشویه مخصوص ایمپلنت فاقد الکل

بنا به توصیه متخصصین و دندانپزشک ها، بهترین نوع دهانشویه مخصوص ایمپلنت، دهانشویه های فاقد الکل بوده و بهترین اثرگذاری را اعمال خواهند نمود. دهانشویه های درمانی به دلیل خاصیت پیشگیری و کاهش ایجاد پلاک های دندانی، پوسیدگی و عفونت های دندانی از گزینه های مناسبی بوده و نحوه صحیح استفاده از آنها، تاثیر بسیار زیادی بر پیشگیری و بروز مشکلات دهان و دندان پس از جراحی ایمپلنت خواهد داشت.
مراقبت از ایمپلنت دندان با دهانشویه بدون الکل
حفاظت از ایمپلنت دندان - جلوگیری از خراب شدن ایمپلنت

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

ایمپلنت دندان در استخوان فک جای گرفته و به واقع کاشته می شود. ایمپلنت در دو نوع یک تکه یا دو تکه می تواند بوده و پس از جای گرفتن پیچ آن که از جنس تیتانیوم است، تاج و ریشه را متصل می سازد. بسته به تشخیص دندان پزشک، ایمپلنت می تواند از نوع یک تکه یا دو تکه باشد.

لازم به توضیح است که به کارگیری ایمپلنت های دندانی پس از کامل شدن دندان های دائمی امکان پذیراست. در واقع کاربرد آن ها پس از آن که ریشه های دندان مورد نظر کامل شده است ممکن می باشد، چون پس از کامل شدن ریشه دندان رشد استخوان آلوئول (استخوان حول دندان) به پایان می رسد . بنابراین در موارد خاص و با رعایت اصول علمی در سنین پایین امکان انجام ایمپلنت دندانی امری ممکن است.

بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران
مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت
بین دندان مصنوعی و ایمپلنت کدام یک بهتر است؟

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت از جنبه‌های مختلف

دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان دو راهکار مهم برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند. اما سوال مهمی که وجود دارد، این است که هرکدام از آن‌ها برای چه افرادی مناسبند؟

در این قسمت به چند تفاوت مهم بین این دو روش بازسازی دندان اشاره می‌کنیم.

  • هزینه دندان‌های مصنوعی نسبت به ایمپلنت‌ها کم‌تر است.
  • ایمپلنت‌ها شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی شما دارند.
  • ایمپلنت‌ها می‌توانند در حفظ بافت لثه و استخوان‌های فک نیز تأثیر داشته باشند. اما دندان‌های مصنوعی چنین مزیتی ندارند.
  • قرار دادن دندان‌های مصنوعی نیازی به جراحی ندارد.
  • ایمپلنت‌ها می‌توانند به عنوان یک دندان دائمی برای همیشه در دهان شما وجود داشته باشند. اما دندان‌های مصنوعی طول عمر کم‌تری دارند.
بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران

ایمپلنت دندانی فکی چیست ؟

یکی از بهترین روش‌های جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته استفاده از ایمپلنت دندانی درفک ها است. این روش درمانی بسیار مناسب برای حفظ زیبایی صورت بیماران محسوب می‌شود و تاکنون بهترین نتایج را نشان داده است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ایمپلنت‌ها این است که مانند یک دندان طبیعی برای بیمار عمل می‌کنند. زمانی که ریشه دندان فرد کاملا از بین رفته است، هیچ ترمیمی روی آن نمی توان انجام داد. درچنین مواقعی بهترین راه کشیدن دندان و استفاده از ایمپلنت است. لازم به ذکر است که روش‌های دیگری چون بریج و یا استفاده از دندان‌های مصنوعی هم راه حل‌های دیگر پیش روی بیماران است. به یاد داشته باشید که استفاده از ایمپلنت علاوه بر حفظ زیبایی صورت باحفظ استخوان باقیمانده موجودمیزان تحلیل استخوان حفره دندانی را به حداقل میرساند.

آیا ایمپلنت دندان می افتد ؟

ایمپلنت به دلایل مختلفی ممکن است با شکست مواجه شود.شکست ها میتواند قبل از گذاشتن روکش یا بعد از گذاشتن روکش اتفاق افتدعلت شکستهای قبل از کارگذاری روکش ناشی از عدم جوش خوردن پایه بااستخوان است که عوامل متعددی میتواننددراین امر موثرباشند.علل شکستهای بعد از قراردادن پروتز ناشی ازواردآمدن فشارهای بیش ازحدتحمل ایمپلنت (فشارهای غیرفیزیولوژیک) میباشد .مثل نیروهای واردناشی از دندان قروچه .برای مثال عدم ادغام درست ایمپلنت با پایه فلزی، شکسته شدن تاج، استفاده از مواد نامرغوب برای ساخت تاج و … به این جراحی آسیب می‌زند.

آیا ایمپلنت دندان می افتد ؟
کامپوزیت دندان چیست

مقایسه کامپوزیت و ایمپلنت دندان

فرق کامپوزیت و لمینت دندان و ایمپلنت چیست ؟ کامپوزیت و زیبایی دندان ارتباط زیادی با هم دارند. در مورد ایمپلنت هم داستان به همین شکل است. یعنی شما هر دو روش را برای زیباتر کردن طرح لبخند انجام می‌دهد. در روش روکش کردن دندان با کامپوزیت، تمام عیب‌های دندان از جمله شکستگی، لب پر و یا بدرنگ بودن دندان در زیر روکش‌ها پنهان می‌شود. در ایمپلنت هم شما جای دندان از دست رفته با کمک یک دندان جدید پر می‌کنید.

البته این دو روش تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند. در روش کامپوزیت، شما از قبل دندان دارید و فقط آن را روکش می‌کنید. اما در ایمپلنت، یک یا چند دندان را از دست داده‌اید و حالا با یک جراحی ساده ابتدا پایه تیتانیومی در لثه گذاشته می‌شود. بعد از مدتی هم تاج دندن روی این پایه فلزی (اباتمنت) گذاشته می‌شود.