زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

مدت زمان ایمپلنت کردن دندان

ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟ این سوالی است که در بیشتر مواقع بیماران پرسیده و نسبت به این که چه مدت باید باید برای تکمیل فرآیند ایمپلنت کردن دندان های خود منتظر بمانند، پرسش هایی دارند. در ادامه با وب سایت دکتر مهدی سزاوار همراه باشید تا به این پرسش یعنی زمان انجام ایمپلنت دندان به شکلی دقیق تر و تخصصی تر بپردازیم.

زمان انجام ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

در ابتدا باید گفت که در این خصوص همه چیز تا حدودی بستگی به وضعیت بیمار و مدت زمانی که از وقت از دست دادن دندان یا دندان های وی گذشته است، خواهد داشت. بیمارانی که به تازگی دندان خود را به هر دلیلی از دست داده و برای ایمپلنت کردن آن ها مراجعه می کنند، دوره انتظار کمتری را سپری خواهند کرد. اما بدیهی است که در صورت گذشت زمان طولانی از خالی بودن جای دندان، مدت زمان بیشتری برای ایمپلنت کامل و به اتمام رسیدن فرآیند آن، پیش بینی خواهد شد.

به هر ترتیب لازم است که ابتدا وضعیت لثه و دندان های کناری توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی و معاینه قرار بگیرد تا در مراحل بعدی بتوان تخمین بهتری از این که ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد ارائه داد.

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان

فرایند کاشت ایمپلنت دندان می تواند چیزی بین 4 تا 6 ماه باشد. این مدت زمان بسته به وضعیت فرد و تعداد دندان هایی که باید کاشته شوندواینکه در کدام فک کاشته شود، متغیر خواهد بود. به طور مثال اگر قرار باشد تنها یک دندان بیمار کاشته شود، بدیهی است که در پایین ترین حد زمانی این بازه و حتی کمتر از آن قرار خواهیم داشت. اما در شرایطی که تعداد بیشتری دندان در فرآیند ایمپلنت قرار بگیرند، به سقف بازه حرکت کرده و حتی ممکن است مدت زمان بیشتری را نیاز داشته باشیم.

روال ایمپلنت دندان و فرآیند انجام آن را می توان در سه گام ارزیابی، قرار دادن پایه و قرار دادن تاج، تقسیم بندی کرد. در برخی موارد دندان از دست رفته و در برخی موارد دیگر باید دندان معیوب فعلی کشیده شود. گاهی اوقات پزشک متخصص تشخیص می دهد که پیش از انجام ایمپلنت، نیاز به پیوند استخوان است و گاهی تمامی شرایط لثه و استخوان فک برای انجام کاشت دندان، مهیا خواهد بود. همان طور که مشاهده می کنید عوامل گوناگونی در مدت زمان لازم برای کاشت دندان ها موثر هستند و نمی توان یک نسخه قطعی و از پیش تعیین شده برای بازه زمانی آن در نظر گرفت.

مهم ترین و طولانی ترین فاز ایمپلنت دندان، مرحله قرار دادن پایه ایمپلنت است. در این مرحله یک پایه که در واقع بدنه اصلی ایمپلنت خواهد بود، روی استخوان فک قرار گرفته و انجام آن نیز بسته به وضعیت بیمار و تبحر پزشک، بین 1 تا 2 ساعت زمان می برد. پس از آن لازم است که این پایه در جای خود به خوبی قرار گرفته و مدتی زمانی بین2 تا4 ماه را برای بهبودی کامل و اطمینان از عدم بروز مشکلات، سپری کنیم. بعد از این مرحله پزشک متخصص اقدام به قرار دادن تاج ایمپلنت که همان جلوه واقعی دندان است خواهد کرد. بنابراین بیشترین مدت زمانی که برای ایمپلنت دندان ها اختصاص داده می شود، همان بازه ای است که جهت بهبودی کاشت پایه ایمپلنت در نظر می گیرید و ضرورت دارد که بیمار نسبت به این مرحله واکنش مثبت نشان دهد.

سخن پایانی

افرادی که کاندید ایمپلنت دندان شده و قصد کاشت دندان و ترمیم دارند، باید با آمادگی روحی کامل جهت سپری کردن این بازه زمانی حاضر شوند. همکاری بیمار و مراقبت های پیش و پس از انجام ایمپلنت، برای موفقیت این عمل ترمیمی، کاملا ضروری خواهد بود.